REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik uzależniony wirtualnie - co może zrobić pracodawca?

Wiele osób nie chce pogodzić się z faktem, że uzależnienie od świata wirtualnego jest pełnoprawnym uzależnieniem i wymaga leczenia.
Wiele osób nie chce pogodzić się z faktem, że uzależnienie od świata wirtualnego jest pełnoprawnym uzależnieniem i wymaga leczenia.
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uzależnienie od świata wirtualnego staje się problemem zawodowym. Czy i jak można pomóc pracownikom w takiej sytuacji? Gdzie szukać wsparcia?

Pandemia zamyka w domach

REKLAMA

Obecne czasy stawiają przed nami dużo wyzwań. Pandemia nie tylko skutecznie pokrzyżowała nasze ubiegłoroczne plany, ale także zamknęła nas w domach z dala od rodziny i przyjaciół. Sytuacji nie poprawiają również informacje na temat wzrostu liczby zachorowań, pojawienia się nowych odmian wirusa i wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

REKLAMA

Nie da się ukryć, że nasze dotychczasowe życie bardzo się zmieniło. Codzienny pośpiech i tysiące spraw do załatwienia nagle musiały pozornie pójść w odstawkę. Zostaliśmy zamknięci w czterech ścianach.
Z dnia na dzień odebrano nam możliwość spotkań ze znajomymi, wyjść na siłownię lub basen, czy nawet kilkugodzinnych wizyt w biurze. Bardzo często problemy, które staraliśmy się zagłuszyć brakiem czasu na ich głębsze przemyślenie, wyszły spod łóżka i skutecznie zaczęły zatruwać nam życie. Co więcej dużo par przeszło przez poważny kryzys, który nie zawsze udało im się pokonać.

Problem uzależniania od alkoholu i substancji psychoaktywnych

REKLAMA

Bardzo często dotychczasowa lampka wina, raz na jakiś czas, zaczęła zmieniać się w coraz większe ilości alkoholu. Obecnie co trzeci dorosły częściej sięga po napoje procentowe, a Anonimowi Alkoholicy zgłaszają dwukrotnie więcej kontaktów. Zwiększeniu uległo także spożycie leków psychoaktywnych. Mamy również do czynienia z nowego rodzaju zjawiskami narkotykowymi, które wykorzystują przestrzeń wirtualną.

Skutki takich zachowań są widoczne, m.in. w pogorszeniu naszego codziennego funkcjonowania i narastaniu napięć w rodzinie. Cierpi na tym także nasza praca. Pozostawanie w stanie odurzenia nie tylko negatywnie wpływa na naszą wydajność, ale także zwiększa ryzyko popełnienia przez nas poważnego błędu. Wielu pracodawców często ma problemy z rozpoznaniem tego typu problemów u swoich pracowników lub po prostu nie wie, jak zareagować.

Uzależnienie od przestrzeni wirtualnej

Kolejnym poważnym problemem, z którym coraz częściej musimy się mierzyć, jest uzależnienie od przestrzeni wirtualnej. Zamknięcie w domu sprzyja wielogodzinnemu przeglądaniu portali społecznościowych lub graniu w gry komputerowe. W niektórych przypadkach niewinne zajęcie, które miało nam pomóc na chwilę oderwać się od codziennych problemów zamienia się w nałóg. Sytuacja staje się naprawdę poważna w momencie, gdy zaczynamy odwiedzać internetowe kasyna lub mamy problem z dłuższym skupieniem się na czynności, którą należy wykonać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele czasu spędzamy wpatrzeni w ekran komputera lub telefonu. Szybkie sprawdzenie wiadomości z 5 min zamienia się w godzinę. Dodatkowo idealne życie przedstawiane na portalach społecznościowych, powoduje, że otaczająca nas rzeczywistość wydaje się szara i nieciekawa. Czy nie jest więc naturalnym, że wielu z nas woli przebywać w niej jak najkrócej i uciekać w przestrzeń wirtualną?

Z badań wynika, że około 60% Polaków w ciągu dnia nie rozstaje się z telefonem. Ciągłe zerkanie w ekran stało się dla nas tak naturalne, że nawet tego nie zauważmy. Dopiero w momencie, gdy tracimy do niego dostęp, zajemy sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak.

To, że problem staje się coraz poważniejszy potwierdzają również badania. Ekaterina Murashova przeprowadziła eksperyment na 68 dzieciach w wieku od 12 do 18 lat. Miały one za zadanie wytrzymać przez 8 godzin bez dostępu do telefonu. Tylko trójce z nich udało się dotrwać do końca eksperymentu. Reszta dzieci przerwała badanie skarżąc się na złe samopoczucie. Najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami były nudności i gorączka, ale w ekstremalnych przypadkach pojawiły się nawet myśli samobójcze.

Pomimo tego, że eksperyment był wykonany na małej grupie i dotyczył tylko dzieci, nie zmienia to faktu, że jego wyniki są bardzo niepokojące. Obalają również teorię, że ciągłe sprawdzanie telefonu lub spędzanie kilkunastu godzin przed komputerem jest zwykłą fanaberią.

Gdzie szukać wsparcia?

Chociaż specjaliści biją na alarm, wiele osób w dalszym ciągu nie chce pogodzić się z faktem, że uzależnienie od świata wirtualnego jest pełnoprawnym uzależnieniem i wymaga leczenia. Dodatkowo, jak każdy inny nałóg pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Co więcej z pomocą specjalistów możemy wypracować skuteczne rozwiązania w swojej firmie, które pomogą osobom dotkniętych tym problemem. Warto rozważyć wzięcie udziału w szkoleniu, nie tylko w sytuacji, gdy podejrzewamy, że w naszej firmie istnieje taki problem, ale także jeśli chcemy mu zapobiec. Profilaktyczne działania oraz świadomość jakie zagrożenia niosą ze sobą nowe technologie są bowiem najlepszym sposobem na walkę z tym coraz częstszym i trudnym uzależnieniem.

Donat Thomanek, Członek Zarządu SQD Alliance

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

    Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

    Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

    Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

    Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

    Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

    1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

    Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

    REKLAMA

    Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

    Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

    Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

    Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

    Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

    Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

    Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

    REKLAMA

    Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

    Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    REKLAMA