REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik uzależniony wirtualnie - co może zrobić pracodawca?

Wiele osób nie chce pogodzić się z faktem, że uzależnienie od świata wirtualnego jest pełnoprawnym uzależnieniem i wymaga leczenia.
Wiele osób nie chce pogodzić się z faktem, że uzależnienie od świata wirtualnego jest pełnoprawnym uzależnieniem i wymaga leczenia.
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uzależnienie od świata wirtualnego staje się problemem zawodowym. Czy i jak można pomóc pracownikom w takiej sytuacji? Gdzie szukać wsparcia?

Pandemia zamyka w domach

REKLAMA

Obecne czasy stawiają przed nami dużo wyzwań. Pandemia nie tylko skutecznie pokrzyżowała nasze ubiegłoroczne plany, ale także zamknęła nas w domach z dala od rodziny i przyjaciół. Sytuacji nie poprawiają również informacje na temat wzrostu liczby zachorowań, pojawienia się nowych odmian wirusa i wprowadzenia kolejnych obostrzeń.

REKLAMA

Nie da się ukryć, że nasze dotychczasowe życie bardzo się zmieniło. Codzienny pośpiech i tysiące spraw do załatwienia nagle musiały pozornie pójść w odstawkę. Zostaliśmy zamknięci w czterech ścianach.
Z dnia na dzień odebrano nam możliwość spotkań ze znajomymi, wyjść na siłownię lub basen, czy nawet kilkugodzinnych wizyt w biurze. Bardzo często problemy, które staraliśmy się zagłuszyć brakiem czasu na ich głębsze przemyślenie, wyszły spod łóżka i skutecznie zaczęły zatruwać nam życie. Co więcej dużo par przeszło przez poważny kryzys, który nie zawsze udało im się pokonać.

Problem uzależniania od alkoholu i substancji psychoaktywnych

REKLAMA

Bardzo często dotychczasowa lampka wina, raz na jakiś czas, zaczęła zmieniać się w coraz większe ilości alkoholu. Obecnie co trzeci dorosły częściej sięga po napoje procentowe, a Anonimowi Alkoholicy zgłaszają dwukrotnie więcej kontaktów. Zwiększeniu uległo także spożycie leków psychoaktywnych. Mamy również do czynienia z nowego rodzaju zjawiskami narkotykowymi, które wykorzystują przestrzeń wirtualną.

Skutki takich zachowań są widoczne, m.in. w pogorszeniu naszego codziennego funkcjonowania i narastaniu napięć w rodzinie. Cierpi na tym także nasza praca. Pozostawanie w stanie odurzenia nie tylko negatywnie wpływa na naszą wydajność, ale także zwiększa ryzyko popełnienia przez nas poważnego błędu. Wielu pracodawców często ma problemy z rozpoznaniem tego typu problemów u swoich pracowników lub po prostu nie wie, jak zareagować.

Uzależnienie od przestrzeni wirtualnej

Kolejnym poważnym problemem, z którym coraz częściej musimy się mierzyć, jest uzależnienie od przestrzeni wirtualnej. Zamknięcie w domu sprzyja wielogodzinnemu przeglądaniu portali społecznościowych lub graniu w gry komputerowe. W niektórych przypadkach niewinne zajęcie, które miało nam pomóc na chwilę oderwać się od codziennych problemów zamienia się w nałóg. Sytuacja staje się naprawdę poważna w momencie, gdy zaczynamy odwiedzać internetowe kasyna lub mamy problem z dłuższym skupieniem się na czynności, którą należy wykonać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele czasu spędzamy wpatrzeni w ekran komputera lub telefonu. Szybkie sprawdzenie wiadomości z 5 min zamienia się w godzinę. Dodatkowo idealne życie przedstawiane na portalach społecznościowych, powoduje, że otaczająca nas rzeczywistość wydaje się szara i nieciekawa. Czy nie jest więc naturalnym, że wielu z nas woli przebywać w niej jak najkrócej i uciekać w przestrzeń wirtualną?

Z badań wynika, że około 60% Polaków w ciągu dnia nie rozstaje się z telefonem. Ciągłe zerkanie w ekran stało się dla nas tak naturalne, że nawet tego nie zauważmy. Dopiero w momencie, gdy tracimy do niego dostęp, zajemy sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak.

To, że problem staje się coraz poważniejszy potwierdzają również badania. Ekaterina Murashova przeprowadziła eksperyment na 68 dzieciach w wieku od 12 do 18 lat. Miały one za zadanie wytrzymać przez 8 godzin bez dostępu do telefonu. Tylko trójce z nich udało się dotrwać do końca eksperymentu. Reszta dzieci przerwała badanie skarżąc się na złe samopoczucie. Najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami były nudności i gorączka, ale w ekstremalnych przypadkach pojawiły się nawet myśli samobójcze.

Pomimo tego, że eksperyment był wykonany na małej grupie i dotyczył tylko dzieci, nie zmienia to faktu, że jego wyniki są bardzo niepokojące. Obalają również teorię, że ciągłe sprawdzanie telefonu lub spędzanie kilkunastu godzin przed komputerem jest zwykłą fanaberią.

Gdzie szukać wsparcia?

Chociaż specjaliści biją na alarm, wiele osób w dalszym ciągu nie chce pogodzić się z faktem, że uzależnienie od świata wirtualnego jest pełnoprawnym uzależnieniem i wymaga leczenia. Dodatkowo, jak każdy inny nałóg pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Co więcej z pomocą specjalistów możemy wypracować skuteczne rozwiązania w swojej firmie, które pomogą osobom dotkniętych tym problemem. Warto rozważyć wzięcie udziału w szkoleniu, nie tylko w sytuacji, gdy podejrzewamy, że w naszej firmie istnieje taki problem, ale także jeśli chcemy mu zapobiec. Profilaktyczne działania oraz świadomość jakie zagrożenia niosą ze sobą nowe technologie są bowiem najlepszym sposobem na walkę z tym coraz częstszym i trudnym uzależnieniem.

Donat Thomanek, Członek Zarządu SQD Alliance

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA