Ochrona znaków towarowych zgłoszonych przez Gretę Thunberg - komentarz ekspercki
REKLAMA
REKLAMA
Zakres ochrony znaków towarowych zgłoszonych przez Gretę Thunberg zaskakuje
Z pewnym zaskoczeniem odnotowano w ostatnim czasie zgłoszenie do ochrony nazwiska młodej szwedzkiej aktywistki na rzecz klimatu i ochrony planety - Grety Thunberg. Do hiszpańskiego urzędu EUIPO, rejestrującego unijne znaki towarowe, wpłynęły łącznie trzy zgłoszenia:
REKLAMA
- Greta Thunberg
- Fridays for future
- Skolstrejk for klimatet (Straj szkolny dla klimatu)
Zgłoszenia złożono 23.12.2019 i obecnie znajdują się w fazie badania formalno-prawnego.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020
Nazwiska osób mogą podlegać ochronie jako znak towarowy, w szczególności słowny znak towarowy. Jednocześnie przepisy ograniczają w pewnym sensie zakres ochrony znaków towarowych wskazując, iż udzielenie ochrony na znak towarowy nie daje uprawnień do zakazywania używania w obrocie zarówno nazwiska jak i adresu osób fizycznych. Innymi słowy, rejestracja znaku towarowego w postaci nazwiska, nie uprawnia właściciela takiego znaku do zakazywania innym osobom używania ich własnych nazwisk
– komentuje mec. Maciej Priebe, rzecznik patentowy, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Ochrona nazwiska z wykorzystaniem znaku towarowego nie jest zjawiskiem nowym, ani też niecodziennym. W Urzędach Patentowych zarejestrowanych są tysiące znaków towarowych w postaci nazwisk osób mniej lub bardziej znanych. Są wśród nich np.
- „Greta Garbo” – unijny znak towarowy nr 000628784 zgłoszony w dniu 11.09.1997
- „Merilyn Monroe” – unijny znak towarowy nr 000086926 zgłoszony w dniu 17.11.1996
- „Niemen” – znak towarowy w Polsce nr R.242245 zgłoszony w dniu 22.09.2010
- „Krystyna Janda” – znak towarowy w Polsce nr R.164243 zgłoszony w dniu 03.06.2002
W samym fakcie zgłoszenia powyższych znaków nie byłoby niczego zaskakującego poza jednym – zakresem żądanej ochrony. W dokumentacji czytamy, iż fundacja „The Greta Thunberg and Beata Ernman Foundation” na rzecz której zgłoszono w/w znaki towarowe, oczekuje udzielenia ochrony w zakresie nie tylko nauczania, promocji, badań i innych działań na rzecz klimatu – co byłoby dość naturalną konsekwencją działań Grety Thunberg – ale także w zakresie usług o charakterze wyraźnie komercyjnym i handlowym, takich jak: ubezpieczenia, działalność finansowa, bankowość, nieruchomości, administrowanie działalnością gospodarczą, projektowanie i rozwój sprzętu komputerowego i oprogramowania
- dodaje mec. Maciej Priebe, rzecznik patentowy, partner kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Polecamy serwis: Prawa autorskie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.