| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > W jakich terminach opłacać składki ZUS?

W jakich terminach opłacać składki ZUS?

Płatnicy składek są podzieleni na trzy grupy, z których każdą obowiązuje inny termin regulowania należności składkowych. Spóźnienie w płatnościach oznacza obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę, a za powtarzające się opóźnienia ZUS może wnioskować do sądu o ukaranie grzywną nierzetelnego płatnika.

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych każda nieterminowa wpłata z mocy prawa przerywa okres podlegania tym ubezpieczeniom. 

Płatnik składek przesyła do ZUS dokumenty rozliczeniowe i w tym samym terminie opłaca należne składki.

Polecamy: Nowe zasady rozliczania czasu pracy

Terminy płatności

Przekazanie do ZUS dokumentacji rozliczeniowej i opłacenie składek musi nastąpić:

• do 5. dnia następnego miesiąca - termin obowiązujący jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,

• do 10. dnia następnego miesiąca - termin płatności składek za osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie;

• do 15. dnia następnego miesiąca - termin obowiązujący pozostałych płatników.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Ustawa systemowa nie wskazuje, że wpłata ma nastąpić dokładnie we wskazanych terminach - w art. 47 ust. 1 wskazane są jedynie terminy graniczne, których nie wolno przekroczyć. Nie ma przeciwwskazań, aby wpłaty dokonać z wyprzedzeniem. Jeżeli płatnik opłaca składki w formie bezgotówkowej, wpłata z tytułu należnych składek zostanie uznana za terminową, jeśli najpóźniej w obowiązującym go terminie płatności nastąpiło obciążenie jego rachunku bankowego (art. 60 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 ustawy systemowej).

WAŻNE!

Wpłatę uznaje się za dokonaną w dniu obciążenia rachunku bankowego płatnika, jeżeli dokonuje on zapłaty w formie bezgotówkowej.

W zakresie ustalania daty upływu terminu na opłacenie składek ZUS ustawa systemowa odsyła do przepisów Ordynacji podatkowej. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej). A zatem, jeżeli termin płatności przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas składki trzeba opłacić najpóźniej w pierwszym dniu powszednim, następującym po dniu wolnym od pracy.

Kiedy firma nie zapłaci składek za studenta?

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2015

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »