reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Zwolnienie z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS

Zwolnienie z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, opłacające składki za siebie i/bądź inne osoby współpracujące są zwolnione z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS, jeżeli nic nie zmienia się w wykazie danych złożonych w ostatnim komplecie dokumentów.

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych dotyczy również miesięcy, w których następuje zmiana wysokości minimalnej podstawy wymiaru składek. Do grupy płatników zwolnionych z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych zaliczają się także:

  1. duchowni opłacający składki wyłącznie za siebie (kod tytułu 10 10 xx), jeżeli w ostatniej deklaracji rozliczeniowej (począwszy od maja 2010 r.) zadeklarowali minimalną podstawę wymiaru składek, tj.:
  • na ubezpieczenia społeczne:

-  kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę lub

- kwotę niższą od minimalnego wynagrodzenia za pracę stanowiącą różnicę pomiędzy kwotą minimalnego wynagrodzenia a podstawą wymiaru składek z równoległego ubezpieczenia z tytułu pracy, członkostwa w spółdzielni lub służby,

- kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę lub

- kwotę niższą od minimalnego wynagrodzenia za pracę, stanowiącą różnicę pomiędzy kwotą minimalnego wynagrodzenia a podstawą wymiaru z równoległego ubezpieczenia z tytułu pracy, członkostwa w spółdzielni lub służby albo

- kwotę równą wysokości obowiązującego świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli dana osoba ma prawo do finansowania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez Fundusz Kościelny;

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Opłacanie i rozliczanie dobrowolnych składek

  1. osoby, które zgłosiły się dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, opłacające składki tylko za siebie, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej zadeklarowały do podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia kwotę nie niższą niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (kod tytułu ubezpieczenia 19 00 xx).

Wymienione powyżej osoby, które przystąpiły do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, są zwolnione z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejny miesiąc kalendarzowy także wówczas, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeśli jesteś płatnikiem składek – rodzicem zatrudniającym nianię – możesz być zwolniony z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych za nianię, jeśli spełnisz łącznie następujące warunki:

  1. złożyłeś za poprzedni miesiąc (począwszy od października 2011 r.) komplet dokumentów rozliczeniowych za nianię z identyfikatorem 40 z rozliczeniem pełnego miesiąca (tj. deklarację rozliczeniową ZUS DRA i imienny raport ZUS RCA / ZUS RZA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 30 XX),
  2. w komplecie dokumentów z rozliczeniem pełnego miesiąca nie występuje raport imienny ZUS RSA,
  3. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne niani nie przekracza wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Płatnik składek może być zwolniony z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych zarówno z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jak i z tytułu zatrudniania niani lub tylko z jednego z tych tytułów. Jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, zobowiązana do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z więcej niż jednego źródła przychodu (gdy minimalna podstawa wymiaru składek na to ubezpieczenie jest wielokrotnością kwoty stanowiącej 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, wraz z wypłatami z zysku), to też nie trzeba składać dokumentów rozliczeniowych za miesiące, w których następuje zmiana minimalnej podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie, pod warunkiem, że nie zmienia się liczba źródeł przychodu.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Źródło: Poradnik ZUS - OGÓLNE ZASADY WYPEŁNIANIA I KORYGOWANIA DOKUMENTÓW UBEZPIECZENIOWYCH

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama