| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Kiedy firma nie zapłaci składek za studenta?

Kiedy firma nie zapłaci składek za studenta?

Przedsiębiorcy często korzystają z preferencyjnych zasad opłacania składek ZUS, jakim podlega zatrudnienie studentów. Często jednak, zagadnienie to spotyka się z wieloma wątpliwościami.

Wiek a składki ZUS

Osoby poniżej 26 roku życia nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, zatem firmy nie mają obowiązku opłacania za składek ZUS. Po ukończeniu 26 roku życia, w przypadku zawarcia terminowej umowy o pracę, osoba podlega obowiązkowemu zgłoszeniu do ZUS, nawet jeśli kontynuuje naukę. Poza tym, za taką osobę opłaca się również składkę na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych, a także pracodawca będzie zobowiązany wyrejestrować pracownika sezonowego po wygaśnięciu umowy o pracę. Wszystkie te obowiązki powodują wzrost zatrudnienia pracowników na podstawie zlecenia, ponieważ pracodawca nie jest zobowiązany przestrzegania minimalnej wysokości wynagrodzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kontynuacja nauki

Ważną kwestią jest też fakt, że osoba ucząca się na studiach doktoranckich nie jest traktowana jako osoba ucząca się. Skutkiem tego jest obowiązek zapłaty obowiązkowej składki ubezpieczeniowej. Ta sama zasada dotyczy uczniów studiów podyplomowych, ponieważ oni także formalnie ukończyli studia. Osoba ucząca się traci status studenta w dniu ukończenia nauki lub skreślenia z listy studentów. Jeśli data ta przekracza 1 października, zwolnienie z obowiązku obejmuje także ten okres.

W przypadku, gdy student uzyska wyższe wykształcenie poprzez ukończenie studiów pierwszego stopnia i nie zamierza kontynuować nauki, pracodawca będzie musiał uiszczać daninę do ZUS od 31 października roku, w którym student ukończył naukę. Ponowne zwolnienie od zapłaty składek będzie przysługiwać dopiero po przyjęciu studenta na studia drugiego stopnia.

Jak zgłosić płatnika składek do ZUS?

Koszty badań

Osoby wykonujące pracę  na innej podstawie niż stosunek pracy maja obowiązek poddawania się wstępnym, okresowym, kontrolnym i innym zleconym badaniom lekarskim w zakresie określonym przez pracodawcę. Jeżeli praca jest na tyle niebezpieczna i wymagająca specjalnego przygotowania, że do jej wykonania, nawet w niewielkiej części, potrzebne są osoby wykwalifikowane, z odpowiednim stanem zdrowia, to pracodawca może wymagać, aby osoba, z którą zawiera umowę poddała się takiemu badaniu, z które ponosi koszty.

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2015

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »