REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy firma nie zapłaci składek za studenta?

Marta Mizerska
kiedy firma płaci składki ZUS za studenta?
kiedy firma płaci składki ZUS za studenta?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy często korzystają z preferencyjnych zasad opłacania składek ZUS, jakim podlega zatrudnienie studentów. Często jednak, zagadnienie to spotyka się z wieloma wątpliwościami.

Wiek a składki ZUS

Osoby poniżej 26 roku życia nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, zatem firmy nie mają obowiązku opłacania za składek ZUS. Po ukończeniu 26 roku życia, w przypadku zawarcia terminowej umowy o pracę, osoba podlega obowiązkowemu zgłoszeniu do ZUS, nawet jeśli kontynuuje naukę. Poza tym, za taką osobę opłaca się również składkę na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych, a także pracodawca będzie zobowiązany wyrejestrować pracownika sezonowego po wygaśnięciu umowy o pracę. Wszystkie te obowiązki powodują wzrost zatrudnienia pracowników na podstawie zlecenia, ponieważ pracodawca nie jest zobowiązany przestrzegania minimalnej wysokości wynagrodzenia.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kontynuacja nauki

REKLAMA

Ważną kwestią jest też fakt, że osoba ucząca się na studiach doktoranckich nie jest traktowana jako osoba ucząca się. Skutkiem tego jest obowiązek zapłaty obowiązkowej składki ubezpieczeniowej. Ta sama zasada dotyczy uczniów studiów podyplomowych, ponieważ oni także formalnie ukończyli studia. Osoba ucząca się traci status studenta w dniu ukończenia nauki lub skreślenia z listy studentów. Jeśli data ta przekracza 1 października, zwolnienie z obowiązku obejmuje także ten okres.

W przypadku, gdy student uzyska wyższe wykształcenie poprzez ukończenie studiów pierwszego stopnia i nie zamierza kontynuować nauki, pracodawca będzie musiał uiszczać daninę do ZUS od 31 października roku, w którym student ukończył naukę. Ponowne zwolnienie od zapłaty składek będzie przysługiwać dopiero po przyjęciu studenta na studia drugiego stopnia.

Jak zgłosić płatnika składek do ZUS?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty badań

Osoby wykonujące pracę  na innej podstawie niż stosunek pracy maja obowiązek poddawania się wstępnym, okresowym, kontrolnym i innym zleconym badaniom lekarskim w zakresie określonym przez pracodawcę. Jeżeli praca jest na tyle niebezpieczna i wymagająca specjalnego przygotowania, że do jej wykonania, nawet w niewielkiej części, potrzebne są osoby wykwalifikowane, z odpowiednim stanem zdrowia, to pracodawca może wymagać, aby osoba, z którą zawiera umowę poddała się takiemu badaniu, z które ponosi koszty.

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2015

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA