REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji

Martyna Wosion
Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji
Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym roku Urząd wszczął 348 postępowań wyjaśniających, 27 antymonopolowych, 29 postępowań w sprawach naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, prowadził 144 sprawy z zakresu koncentracji, przeprowadził 48 badań rynku – jednym słowem – wydał co najmniej kilkaset decyzji.

Naczelnym organem ochrony konkurencji jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz jego Prezes. Jednak, mimo, że formalnie to właśnie Prezes UOKiK wydaje wszelkie decyzje, oczywiste jest, że ogromną rolę w systemie ochrony konkurencji odgrywają sądy. 

REKLAMA

Przeczytaj też: Jak zorganizowana jest ochrona konkurencji i konsumenta

Sąd Okręgowy w Warszawie

Sąd Okręgowy w Warszawie – sąd ochrony konkurencji i konsumentów jest pierwszą instancją w tego typu sprawach. Sąd ten sprawuje nadzór nad przestrzeganiem krajowego i wspólnotowego prawa konkurencji, a także rozpatruje odwołania i zażalenia od decyzji Prezesa UOKiK. 

Sąd może uchylić decyzję Prezesa UOKiK i zmienić ją w całości lub w części albo oddalić odwołanie od decyzji, jednocześnie utrzymując jej ważność.

Sąd apelacyjny

Zgodnie z zasadą dwuinstancyjności, obowiązującą w Polce konieczne było ustanowienie instancji odwoławczej. Jest nią sąd apelacyjny, do którego kompetencji należy rozpatrywanie apelacji od wyroków Sądu Okręgowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Apelacja może być złożona przez strony postępowania oraz przez podmioty mające interes prawny w rozstrzygnięciu sprawy. 

Sąd apelacyjny może zmienić zaskarżony wyrok, uchylić go w całości lub części, bądź oddalić apelację. 

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy pełni rolę sądu kasacyjnego – to właśnie tu są rozpatrywane skargi kasacyjne.

Kasację od wyroku można wnieść tylko w nadzwyczajnych przypadkach, dotyczących błędnej wykładni, niewłaściwego zastosowania prawa lub naruszenia procedury. W żadnym wypadku kasacja nie jest środkiem do ustaleń stanu faktycznego. 

Sądy powszechne 

REKLAMA

Wydziały gospodarcze sądów cywilnych rozpatrują sprawy podmiotów prywatnych przeciwko przedsiębiorcom naruszających zakazy praktyk ograniczających konkurencję. Sprawy te dotyczą zazwyczaj żądania naprawienia szkody, zaniechania tych praktyk, usunięcie ich skutków i ewentualnych odszkodowań. Najczęściej są to roszczenia pieniężne.

Roli sądów powszechnych w systemie ochrony konkurencji nie wyznacza ustawa o ochronie konkurencji i konsumenta. Ustawa ta nie przewiduje możliwości dochodzenia odszkodowań – takie kwestie dopuszcza jednak Kodeks Cywilny. 

Najczęstszą podstawą prawną roszczeń przedsiębiorców przed sądami cywilnymi są przepisy o odpowiedzialności odszkodowawczej i bezpodstawnym wzbogaceniu.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA