REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji

Martyna Wosion
Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji
Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym roku Urząd wszczął 348 postępowań wyjaśniających, 27 antymonopolowych, 29 postępowań w sprawach naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, prowadził 144 sprawy z zakresu koncentracji, przeprowadził 48 badań rynku – jednym słowem – wydał co najmniej kilkaset decyzji.

Naczelnym organem ochrony konkurencji jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz jego Prezes. Jednak, mimo, że formalnie to właśnie Prezes UOKiK wydaje wszelkie decyzje, oczywiste jest, że ogromną rolę w systemie ochrony konkurencji odgrywają sądy. 

REKLAMA

Przeczytaj też: Jak zorganizowana jest ochrona konkurencji i konsumenta

Sąd Okręgowy w Warszawie

Sąd Okręgowy w Warszawie – sąd ochrony konkurencji i konsumentów jest pierwszą instancją w tego typu sprawach. Sąd ten sprawuje nadzór nad przestrzeganiem krajowego i wspólnotowego prawa konkurencji, a także rozpatruje odwołania i zażalenia od decyzji Prezesa UOKiK. 

Sąd może uchylić decyzję Prezesa UOKiK i zmienić ją w całości lub w części albo oddalić odwołanie od decyzji, jednocześnie utrzymując jej ważność.

Sąd apelacyjny

Zgodnie z zasadą dwuinstancyjności, obowiązującą w Polce konieczne było ustanowienie instancji odwoławczej. Jest nią sąd apelacyjny, do którego kompetencji należy rozpatrywanie apelacji od wyroków Sądu Okręgowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Apelacja może być złożona przez strony postępowania oraz przez podmioty mające interes prawny w rozstrzygnięciu sprawy. 

Sąd apelacyjny może zmienić zaskarżony wyrok, uchylić go w całości lub części, bądź oddalić apelację. 

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy pełni rolę sądu kasacyjnego – to właśnie tu są rozpatrywane skargi kasacyjne.

Kasację od wyroku można wnieść tylko w nadzwyczajnych przypadkach, dotyczących błędnej wykładni, niewłaściwego zastosowania prawa lub naruszenia procedury. W żadnym wypadku kasacja nie jest środkiem do ustaleń stanu faktycznego. 

Sądy powszechne 

REKLAMA

Wydziały gospodarcze sądów cywilnych rozpatrują sprawy podmiotów prywatnych przeciwko przedsiębiorcom naruszających zakazy praktyk ograniczających konkurencję. Sprawy te dotyczą zazwyczaj żądania naprawienia szkody, zaniechania tych praktyk, usunięcie ich skutków i ewentualnych odszkodowań. Najczęściej są to roszczenia pieniężne.

Roli sądów powszechnych w systemie ochrony konkurencji nie wyznacza ustawa o ochronie konkurencji i konsumenta. Ustawa ta nie przewiduje możliwości dochodzenia odszkodowań – takie kwestie dopuszcza jednak Kodeks Cywilny. 

Najczęstszą podstawą prawną roszczeń przedsiębiorców przed sądami cywilnymi są przepisy o odpowiedzialności odszkodowawczej i bezpodstawnym wzbogaceniu.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

  Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

  REKLAMA