REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji

Martyna Wosion
Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji
Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym roku Urząd wszczął 348 postępowań wyjaśniających, 27 antymonopolowych, 29 postępowań w sprawach naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, prowadził 144 sprawy z zakresu koncentracji, przeprowadził 48 badań rynku – jednym słowem – wydał co najmniej kilkaset decyzji.

Naczelnym organem ochrony konkurencji jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz jego Prezes. Jednak, mimo, że formalnie to właśnie Prezes UOKiK wydaje wszelkie decyzje, oczywiste jest, że ogromną rolę w systemie ochrony konkurencji odgrywają sądy. 

REKLAMA

Przeczytaj też: Jak zorganizowana jest ochrona konkurencji i konsumenta

Sąd Okręgowy w Warszawie

Sąd Okręgowy w Warszawie – sąd ochrony konkurencji i konsumentów jest pierwszą instancją w tego typu sprawach. Sąd ten sprawuje nadzór nad przestrzeganiem krajowego i wspólnotowego prawa konkurencji, a także rozpatruje odwołania i zażalenia od decyzji Prezesa UOKiK. 

Sąd może uchylić decyzję Prezesa UOKiK i zmienić ją w całości lub w części albo oddalić odwołanie od decyzji, jednocześnie utrzymując jej ważność.

Sąd apelacyjny

Zgodnie z zasadą dwuinstancyjności, obowiązującą w Polce konieczne było ustanowienie instancji odwoławczej. Jest nią sąd apelacyjny, do którego kompetencji należy rozpatrywanie apelacji od wyroków Sądu Okręgowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Apelacja może być złożona przez strony postępowania oraz przez podmioty mające interes prawny w rozstrzygnięciu sprawy. 

Sąd apelacyjny może zmienić zaskarżony wyrok, uchylić go w całości lub części, bądź oddalić apelację. 

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy pełni rolę sądu kasacyjnego – to właśnie tu są rozpatrywane skargi kasacyjne.

Kasację od wyroku można wnieść tylko w nadzwyczajnych przypadkach, dotyczących błędnej wykładni, niewłaściwego zastosowania prawa lub naruszenia procedury. W żadnym wypadku kasacja nie jest środkiem do ustaleń stanu faktycznego. 

Sądy powszechne 

REKLAMA

Wydziały gospodarcze sądów cywilnych rozpatrują sprawy podmiotów prywatnych przeciwko przedsiębiorcom naruszających zakazy praktyk ograniczających konkurencję. Sprawy te dotyczą zazwyczaj żądania naprawienia szkody, zaniechania tych praktyk, usunięcie ich skutków i ewentualnych odszkodowań. Najczęściej są to roszczenia pieniężne.

Roli sądów powszechnych w systemie ochrony konkurencji nie wyznacza ustawa o ochronie konkurencji i konsumenta. Ustawa ta nie przewiduje możliwości dochodzenia odszkodowań – takie kwestie dopuszcza jednak Kodeks Cywilny. 

Najczęstszą podstawą prawną roszczeń przedsiębiorców przed sądami cywilnymi są przepisy o odpowiedzialności odszkodowawczej i bezpodstawnym wzbogaceniu.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA