| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Przełożenie urlopu na inny termin przez pracownika

Przełożenie urlopu na inny termin przez pracownika

Pracownik ma możliwość przełożenia zaplanowanego urlopu wypoczynkowego na inny termin. Jest to możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach na podstawie wniosku pracownika. Kiedy pracownik może przełożyć swój urlop?

Wniosek do pracodawcy

Pracownik może starać się o przesunięcie urlopu na inny termin za pomocą wniosku składanego do pracodawcy. Wniosek ten, aby przyniósł oczekiwany skutek musi zostać odpowiednio umotywowany. Określenie przyczyn przesunięcia urlopu wypoczynkowego musi opierać się o ważne powody. Ważne powody to określenie szerokie, co powoduje, że w rozpatrywaniu wniosku pracodawca powinien indywidualnie podejść do sprawy swojego pracownika. Za ważne przyczyny należy uznawać takie okoliczności, których wystąpienie przekreśla możliwość wypoczęcia w trakcie urlopu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Okoliczności stanowiące podstawę do przeniesienia urlopu powinny wystąpić dopiero po sporządzeniu planu urlopów albo po ustaleniu terminu urlopu po porozumieniu z pracownikiem.Ważnym powodem może być przykładowo klęska żywiołowa, nieuzyskanie przez małżonka urlopu w tym samym czasie czy choroba członka najbliższej rodziny pracownika.

Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego

Kiedy pracodawca ma obowiązek przesunąć urlop wypoczynkowy pracownika?

W określonych przepisami prawa pracy okolicznościach pracodawca będzie miał obowiązek przesunięcia terminu urlopu pracownika. Pracodawca jest obowiązany do przesunięcia urlopu na termin późniejszy, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  1. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  2. odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  3. powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
  4. urlopu macierzyńskiego.

Ważne Wyliczenie to ma charakter przykładowy. Pozostałe okoliczności znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej o usprawiedliwianiu nieobecności.

Obowiązek przesunięcia terminu urlopu przez pracodawcę jest niezależny od żądania pracownika. Pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia, jeżeli dowie się o usprawiedliwionej przyczynie uniemożliwiającej wykorzystanie udzielonego urlopu. Niewykorzystany urlop powinien być udzielony nie później niż do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

W przypadku obligatoryjnego przesunięcia terminu urlopu przez pracodawcę, ustalenie późniejszego terminu urlopu następuje poprzez jego uzgodnienie między pracodawcą a pracownikiem.

Kiedy pracodawca odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Zasady urlopowe

Przynajmniej jedna część urlopu powinna trwać nie krócej niż 14 dni kalendarzowych. Niewykorzystany urlop wypoczynkowy przechodzi na kolejny rok. Pracownik powinien go wykorzystać w pierwszym kwartale następnego roku. Decydująca jest tu data rozpoczęcia urlopu – czyli można go rozpocząć ostatniego dnia roboczego tego kwartału.

W ramach urlopu wypoczynkowego, pracownik może w ciągu roku wykorzystać cztery dni urlopu na żądanie. Poza nielicznymi przypadkami, pracodawca nie ma prawa odmówić takiego urlopu, o ile zostanie o nim poinformowany przed jego rozpoczęciem. Prawo do niewykorzystanego  urlopu na żądanie nie przechodzi na kolejny rok.

Czy pracownika można zmusić do urlopu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »