Wstępne badania lekarskie pracowników - zmiany w kodeksie pracy w 2015r.
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie art. 229 Kodeksu pracy przewiduje, że wstępnym badaniom lekarskim przed rozpoczęciem pracy podlegają osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska oraz pracownicy przenoszeni na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Od tego Ustawodawca przewidział jeden wyjątek, zawarty w art. 229 §1 k.p., który przewiduje, że osoba przyjmowana ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko (lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy), na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą, nie musi poddawać się ponownie wstępnym badaniom lekarskim. Jednakże, zatrudniając pracownika posiadającego orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku u poprzedniego pracodawcy, nowy pracodawca zobowiązany jest do wysłania pracownika na badania lekarskie.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej przewiduje kolejny wygodny dla pracodawców i pracowników wyjątek, wyłączając spod obowiązku podlegania wstępnym badaniom lekarskim osoby, przyjmowane do pracy u nowego pracodawcy w ciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią nowemu pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a nowy pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy. Nowa regulacja nie będzie obejmowała osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. W tym przypadku pracownik będzie musiał poddać się badaniom wstępnym, pomimo posiadania ważnego orzeczenia lekarskiego wydanego w związku z poprzednim zatrudnieniem.
Obowiązkowe badania lekarskie w firmie
Wprowadzone zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż ograniczają formalności związane z rozpoczęciem nowego zatrudnienia przez pracowników oraz potencjalne wydatki pracodawców związane ze wstępnymi badaniami lekarskimi. Ostateczny kształt proponowanych zmian będzie możliwy do ocenienia po analizie przepisów wykonawczych, które będą musiały zostać dostosowane do nowego brzmienia przepisów Kodeksu pracy.
Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.