reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak kara grozi firmie za nielegalne zatrudnianie?

Jak kara grozi firmie za nielegalne zatrudnianie?

Sankcje za nielegalne zatrudnienie pracowników określają przepisy Kodeksu pracy oraz niektóre ustawy szczególne, np. art. 22 ustawy z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy oraz art. 119-123 ustawy o promocji zatrudnienia. Ekspert wskazuje jakie kary grożą nieuczciwemu przedsiębiorcy.

Kodeks pracy zawiera katalog wykroczeń, za które pracodawcy grozi kara (najczęściej grzywna). Art. 281 Kodeksu pracy przewiduje, że jeżeli pracodawca zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę lub nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł. Oprócz kary grzywny możliwe jest także zastosowanie wobec pracodawcy kar uregulowanych w Kodeksie wykroczeń (Dz.U.10.46.275 j.t.).

Do tych kar należą:

  • kara nagany (art. 36 k.w.);
  • środki oddziaływania społecznego, polegające zwłaszcza na przeproszeniu pokrzywdzonego, uroczystym zapewnieniu niepopełniania więcej takiego czynu albo zobowiązaniu sprawcy do przywrócenia stanu poprzedniego (art. 39 § 4 k.w.);
  • środki oddziaływania wychowawczego, takie jak pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie (art. 41 k.w.).

Sankcje za zatrudnianie cudzoziemców, niebędących obywatelami Unii Europejskiej reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia. Zgodnie z tą ustawą cudzoziemiec, niebędący obywatelem Unii Europejskiej, aby wykonywać pracę w Polsce, powinien mieć zezwolenie wydane przez wojewodę. O zezwolenie występuje pracodawca – polski lub zagraniczny (w przypadku delegowania), a nie sam pracownik.

Za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca ustawa przewiduje karę grzywny w wysokości 3.000 złotych. W przypadku, jeżeli pracodawca doprowadza cudzoziemca do nielegalnego wykonywania pracy za pomocą wprowadzenia go w błąd, wyzyskania błędu, wykorzystania zależności służbowej lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega on karze grzywny do 10.000 złotych.

Ponadto w przypadku, jeżeli wobec pracodawcy została już prawomocnie orzeczona kara grzywny tytułem nielegalnego zatrudnienia pracownika będącego cudzoziemcem, ustawa przewiduje dodatkową sankcję, która polega na tym, że wojewoda odmawia wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Polecamy: Jak złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności do ZUS?

Obecnie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy wdrażającej do polskiego systemu prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/52/WE z 18 czerwca 2009 r., przewidującą minimalne normy w odniesieniu do kar i środków stosowanych wobec pracodawców zatrudniających nielegalnie obywateli spoza Unii Europejskiej. Dyrektywa przewiduje obowiązek implementacji jej przepisów przez kraje członkowskie do dnia 20 lipca 2011 roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Richter

międzynarodowy specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej z ponad z 10-letnim stażem

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama