REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kara grozi firmie za nielegalne zatrudnianie?

Kancelaria KKW
Jak kara grozi firmie za nielegalne zatrudnianie?
Jak kara grozi firmie za nielegalne zatrudnianie?

REKLAMA

REKLAMA

Sankcje za nielegalne zatrudnienie pracowników określają przepisy Kodeksu pracy oraz niektóre ustawy szczególne, np. art. 22 ustawy z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy oraz art. 119-123 ustawy o promocji zatrudnienia. Ekspert wskazuje jakie kary grożą nieuczciwemu przedsiębiorcy.

Kodeks pracy zawiera katalog wykroczeń, za które pracodawcy grozi kara (najczęściej grzywna). Art. 281 Kodeksu pracy przewiduje, że jeżeli pracodawca zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę lub nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł. Oprócz kary grzywny możliwe jest także zastosowanie wobec pracodawcy kar uregulowanych w Kodeksie wykroczeń (Dz.U.10.46.275 j.t.).

REKLAMA

Do tych kar należą:

  • kara nagany (art. 36 k.w.);
  • środki oddziaływania społecznego, polegające zwłaszcza na przeproszeniu pokrzywdzonego, uroczystym zapewnieniu niepopełniania więcej takiego czynu albo zobowiązaniu sprawcy do przywrócenia stanu poprzedniego (art. 39 § 4 k.w.);
  • środki oddziaływania wychowawczego, takie jak pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie (art. 41 k.w.).

REKLAMA

Sankcje za zatrudnianie cudzoziemców, niebędących obywatelami Unii Europejskiej reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia. Zgodnie z tą ustawą cudzoziemiec, niebędący obywatelem Unii Europejskiej, aby wykonywać pracę w Polsce, powinien mieć zezwolenie wydane przez wojewodę. O zezwolenie występuje pracodawca – polski lub zagraniczny (w przypadku delegowania), a nie sam pracownik.

Za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca ustawa przewiduje karę grzywny w wysokości 3.000 złotych. W przypadku, jeżeli pracodawca doprowadza cudzoziemca do nielegalnego wykonywania pracy za pomocą wprowadzenia go w błąd, wyzyskania błędu, wykorzystania zależności służbowej lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega on karze grzywny do 10.000 złotych.

Ponadto w przypadku, jeżeli wobec pracodawcy została już prawomocnie orzeczona kara grzywny tytułem nielegalnego zatrudnienia pracownika będącego cudzoziemcem, ustawa przewiduje dodatkową sankcję, która polega na tym, że wojewoda odmawia wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności do ZUS?

REKLAMA

Obecnie trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy wdrażającej do polskiego systemu prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/52/WE z 18 czerwca 2009 r., przewidującą minimalne normy w odniesieniu do kar i środków stosowanych wobec pracodawców zatrudniających nielegalnie obywateli spoza Unii Europejskiej. Dyrektywa przewiduje obowiązek implementacji jej przepisów przez kraje członkowskie do dnia 20 lipca 2011 roku.

Projekt ustawy przewiduje dotkliwe kary dla pracodawców zatrudniających nielegalnie cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Należą do nich obowiązek zapłaty grzywny, której wysokość będzie zależna od liczby nielegalnie zatrudnionych pracowników, obciążenie pracodawcy kosztami zaległych składek i podatków, pozbawienie uprawnień do korzystania ze świadczeń pomocy lub dotacji publicznych, w tym funduszy UE na okres do pięciu lat oraz wykluczenie z udziału w zamówieniach publicznych. W ramach sankcji finansowych dla pracodawców ustawa przewiduje również wdrożenie rozwiązania, które nie pozwoli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów osób prawnych wynagrodzenia wypłacanego nielegalnie zatrudnionemu wraz z podatkiem oraz składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Ustawa ma wprowadzić również zaostrzoną odpowiedzialność karną za zatrudnianie cudzoziemców. Zgodnie z projektem ustawy, zatrudnianie cudzoziemców spoza Unii Europejskiej będzie zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Polecamy: Czy przedsiębiorcza matka może ubiegać się o umorzenie składek do ZUS?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA