reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > W 2017 roku więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób

W 2017 roku więcej firm rozliczy się w uproszczony sposób

Niedługo ułatwieniami w rozliczeniach może zostać objętych znacznie więcej przedsiębiorstw. Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju, a obecnie również minister finansów, w pakiecie 100 rozwiązań dla firm zaproponował m.in. podwyższenie limitu do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Obecnie wynosi on 1,2 mln euro i miałby wzrosnąć do 2 mln euro. Zgodnie z szacunkami na zmianie, która ma wejść w życie od 2017 r., mogłoby skorzystać około 13,8 tys. podatników.

Rozliczenie ryczałtem

Podatnicy mogą płacić podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli prowadzą działalność, która ich do tego uprawnia, a ich przychody w poprzednim roku nie przekroczyły określnego limitu. Obecnie wynosi on 150 tys. euro, a przeliczanych kwot nie zaokrągla się do pełnych tysięcy. Zgodnie z propozycją zmian wicepremiera Morawieckiego – ma on być podwyższony do 250 tys. euro.

Tę formę rozliczeń z roku na rok wybiera coraz więcej osób. Z niedawno opublikowanych przez Ministerstwo Finansów danych wynika, że w styczniu tego roku do urzędów trafiło ponad milion zeznań ryczałtowców za 2015 r. To o ponad 43 tys. więcej niż rok wcześniej.

Dzięki podwyższeniu limitu uproszczonymi formami objęta zostanie większa grupa małych podatników. Zgodnie z szacunkami, po zmianach uproszczone rozliczenia będzie mogło wybrać dodatkowo około 87,5 tys. przedsiębiorców. – To ułatwi im wykonywanie działalności gospodarczej, a w konsekwencji powinno przyczynić się do większej aktywności wielu małych przedsiębiorców – tłumaczą w uzasadnieniu autorzy projektu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2017 - limity

Na razie jednak zgodnie z obecnym limitem w 2017 r. uproszczony sposób rozliczeń będą mogli wybrać ci podatnicy prowadzący działalność gospodarczą (z pewnymi wyłączeniami), którzy w tym roku uzyskają przychody nie większe niż 644 640 zł (na 2016 r. – 636 555 zł). W przypadku spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych pod uwagę brane są przychody wszystkich wspólników łącznie.

Taki sam limit dotyczy podatników, którzy chcieliby się rozliczać w formie ryczałtu, a w roku poprzedzającym (2016 r.) prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub za część roku w formie karty, a za część na ogólnych zasadach (w tym drugim przypadku limit dotyczy przychodów łącznie).

Obecnie ryczałtowcy, którzy osiągają niskie przychody, nie muszą rozliczać się miesięcznie. Mogą kwartalnie. Limit wynosi 25 tys. euro. Z tej preferencji w 2017 r. będą mogły skorzystać spółki lub osoby samodzielnie prowadzące działalność, jeżeli w tym roku ich przychody nie będą wyższe niż 107 440 zł (dla 2016 r. to 106 092,5 zł). ⒸⓅ

infoRgrafika

Progi, które muszą brać pod uwagę przedsiębiorcy, o ile chcą korzystać z uproszczeń w rozliczeniach

Agnieszka Pokojska

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama