reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Koniec z tajemnicą bankową w krajach UE

Koniec z tajemnicą bankową w krajach UE

Ministrowie gospodarki i finansów UE spotkali się 14 października w Luksemburgu, gdzie podjęli decyzję o rozszerzeniu automatycznej wymiany danych bankowych na wszystkie rodzaje operacji. Takie rozwiązanie ma szansę położyć kres części oszustw podatkowych.

Zgodnie z wnioskiem dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania, władze państwowe będą musiały automatycznie wymieniać między sobą informacje bankowe. Zawarto w nim także przepis o tym, że wypłata odsetek dla rezydenta innego kraju będzie opodatkowana zgodnie z prawem wewnętrznym kraju rezydencji podatkowej.

Celem dyrektywy jest walka z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od zobowiązań podatkowych. Jej wejście w życie przewiduje się na marzec 2017 r. Wtedy Austria i Luksemburg, które do tej pory nie zgadzały się na zerwanie z tradycją bezwzględnego zachowywania tajemnicy bankowej, mają wprowadzić automatyczną wymianę danych bankowych. Austria, z uwagi na konieczność technicznego dostosowania systemów, będzie mogła przystąpić do automatycznej wymiany informacji rok później, tj. w 2018 r.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgodnie z dotychczasową Dyrektywą Rady 2011/16/UE z dnia 15 lutego 2011r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania i uchylającą dyrektywę77/799/EWG wyłączone z tajemnicy bankowej były oszczędności, dochody, wynagrodzenie osób na stanowiskach zarządzających, ubezpieczenia, emerytury i dochody z nieruchomości. Nowelizacja dyrektywy rozszerzy ją o dywidendy, zyski kapitałowe i inne przychody finansowe oraz informacje o saldach rachunków bankowych.

Plan inwestycyjny Junckera

Plan Luksemburczyków przewiduje przeznaczenie 300 mld euro na inwestycje w ciągu najbliższych trzech lat przy wykorzystaniu publicznych i prywatnych środków. Ministrowie gospodarki i finansów dwudziestu ośmiu krajów członkowskich UE szukali dziś innych sposobów ożywienia funduszy niż środki z budżetu Wspólnoty. Rada UE powołała grupę roboczą odpowiedzialną za przygotowanie dokładnego planu działania na okres wprowadzania projektu. Na jej czele stoi Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Komisja Europejska oraz państwa członkowskie. Eksperci przeanalizują sektory, które dostarczają wartość dodaną Unii Europejskiej i wpływają korzystnie na jej konkurencyjność. Poza tym ustalą średnioterminowe projekty priorytetowe oraz trudności, jakie mogą zaistnieć przy wcielaniu ich w życie. Zdaniem Rady UE należy obecnie inwestować w badania naukowe i w innowacje. W tym celu zaleca się wprowadzanie reform usprawniających strategiczne plany rozwojowe oraz wspieranie ośrodków badawczych, instytucji naukowych i technologicznych.

Radar dla firm – kto płaci, kto nie płaci

Warto przypomnieć, że tajemnicę bankową w polskim prawie określa Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r.,  zgodnie z którą tajemnica bankowa „obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje.” Jak widać jest ona ujęta bardzo szeroko i określa zarówno informacje dotyczące banku, jak i jego prywatnych klientów. Zawiera listę wyjątków od obowiązku jej dochowania (np. w przypadku, gdy informacji takiej zażąda sąd, prokurator lub Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej w związku z toczącą się sprawą karną). Obecnie banki w Polsce przestrzegają tajemnicy obrotów i stanów rachunków bankowych (takie informacje przekazują tylko posiadaczom rachunków bankowych oraz upoważnionym przez nich biegłym rewidentom).

Przyjęte w wielu krajach rozwiązania dotyczące tajemnicy bankowej bardzo się różnią. W państwach Europy Zachodniej, gdzie wysoko ceni się prywatność, dostęp różnych organów kontroli obywateli i instytucji do kont bankowych jest ograniczony. Dotyczy to zwłaszcza Szwajcarii, Austrii i Niemiec, gdzie zasady zachowania tajemnicy bankowej są szczególnie rygorystyczne.

Zniesienie tajemnicy bankowej i automatyczna wymiana danych to kwestia poruszana w UE od lat. Ponieważ pod naciskiem państw członkowskich najdłużej opierające się zerwaniu z tradycją Luksemburg i Austria zdecydowały ujawnić swoje dane bankowe wspólny wysiłek instytucji bankowych ma szansę ograniczyć liczbę oszustw podatkowych w Europie.

Kontrahent czy oszust – kto szuka informacji o Twojej firmie

Źródło: www.euractiv.pl - KLIK

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama