REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi płatnicze w Polsce

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
usługi płatnicze w Polsce
usługi płatnicze w Polsce
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie usługami płatniczymi online oraz usługami płatniczymi na rynku międzynarodowym. Dla wielu firm najważniejszym kryterium wyboru firmy pośredniczącej jest pewność wpłaty, niskie ryzyko oraz łatwość realizacji. Firmy działające na rynku międzynarodowym lub krajowym szukają również rozwiązań płatniczych oraz systemu gwarancji czy ubezpieczania. Dla handlu ważne są możliwości kredytowania, leasingu, przesunięcia spłat.

REKLAMA

Niezbędne jest wprowadzenie gwarancji wpłaty, dostawy oraz możliwości opłat celnych, podatkowych i pośrednictwa. Ministerstwo Finansów od kilku lat współpracuje z UE i innymi instytucjami dla rozszerzenia usług płatniczych na rynku europejskim. Zgodnie z planem rozpowszechniane będą płatności online, sieć pośrednictwa oraz ilość zaangażowanych instytucji. Poprzez współpracę europejska będą wprowadzane programy wsparcia, gwarancji dla rynku płatniczego.

REKLAMA

W I kwartale 2014 zrealizowano 8,7 mln przekazów pieniężnych o wartości 1,4 mld pln. Średnia wartość dla 2013-2014 to 1, 44 mld pln na kwartał. Średnia ilości przekazów to 9,2 mln na kwartał. Średnia wartość przekazu płatniczego to 158,7 pln. Poziom zabezpieczeń na rynku szacuje się na 6,6%. Zgodnie z badaniami Komisji Nadzoru Finansowego 77,8% biur usług płatniczych w 2014 roku spełniło wymagania i normy KMF.  Komisja bada biura usług płatniczych pod względem terminowości realizacji przekazów, wprowadzonych gwarancji dla klientów oraz zakresu, przychodu z działalności. Tylko 6% biur płatniczych w I kwartale 2014 roku rozszerzyło działalność na cały kraj.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W ostatnich latach 2011-2014 widać wzrost okresu spłaty dla większości sektorów gospodarki (RTV, AGD, farmacja, materiały budowlane oraz opakowania) o średnio 5-7% rocznie. Sektory te uzyskują znaczny stopień wzrostu na rynku krajowym i międzynarodowym. Spadek okresu spłaty należności szacuje się w logistyce, transporcie – o 15-17% (2011-2014). O około 20%  spadł okres spłaty dla FMCG w ostatnich czterech latach.

Wartość należności niespłaconych w 2013-2014 wzrósł o 51% w transporcie, logistyce oraz AGD, RTV. W sektorze farmacji wzrost szacuje się na 30%, w sektorze opakowań o 5-6%. Spadek okresu spłaty widać w sektorze FMCG (4%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Banki międzynarodowe od wielu lat angażują się w rozwój handlu międzynarodowego, głównie poprzez system gwarancji, dostawy oraz rozliczeń okresowych. Znacznie rozwinął się rynek online dla banków – przelewy, opłaty abonamentowe, szybkie przelewy, e-karta, przelewy kartowe. Perspektywy rozwoju i rozpowszechniania tych rozwiązań są wysokie. Dotyczy to firm o szerokim zasięgu działania oraz firm pośredniczących. Banki są wysoko oceniane przez firmy w zakresie niskiego ryzyka pieniądza i płatności oraz gwarancji realizacji umowy. Banki są najważniejsze dla rynku kredytowego, ratalnego czy leasingowego. Ważną rolę spełnia MF oraz inne instytucje europejskie. Wsparcie rządu i instytucji jest ukierunkowane na rozbudowę systemu płatniczego. Ważne jest wprowadzenie gwarancji, zabezpieczeń oraz obniżenia ryzyka i kosztów. System płatniczy musi być kontrolowany i ustandaryzowany. Dla rozwoju rynku ważne jest wprowadzenie regulacji i pewność działalności.  

Wybór formy działalności

REKLAMA

Obok banków działają organizacje płatnicze – payU, paypal o zasięgu międzynarodowym. Poprzez szeroka współprace na bankami uzyskuje wysoką dynamikę wzrostu i rozpowszechniania. Ważne są gwarancje wpłaty, realizacji zamówienia oraz przesył dokumentów.

Dla rynku firm ważne są firmy logistyczne, transportowe oferujące usługi płatnicze. Rozszerzenia pośrednictwa w Polsce i na rynku międzynarodowym jest celem, strategią dla logistyki, transportu i magazynowania. Niezbędna jest rozbudowa współpracy z bankami, instytucjami płatniczymi.

Wybór formy opodatkowania dochodów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA