| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Usługi płatnicze w Polsce

Usługi płatnicze w Polsce

W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie usługami płatniczymi online oraz usługami płatniczymi na rynku międzynarodowym. Dla wielu firm najważniejszym kryterium wyboru firmy pośredniczącej jest pewność wpłaty, niskie ryzyko oraz łatwość realizacji. Firmy działające na rynku międzynarodowym lub krajowym szukają również rozwiązań płatniczych oraz systemu gwarancji czy ubezpieczania. Dla handlu ważne są możliwości kredytowania, leasingu, przesunięcia spłat.

Niezbędne jest wprowadzenie gwarancji wpłaty, dostawy oraz możliwości opłat celnych, podatkowych i pośrednictwa. Ministerstwo Finansów od kilku lat współpracuje z UE i innymi instytucjami dla rozszerzenia usług płatniczych na rynku europejskim. Zgodnie z planem rozpowszechniane będą płatności online, sieć pośrednictwa oraz ilość zaangażowanych instytucji. Poprzez współpracę europejska będą wprowadzane programy wsparcia, gwarancji dla rynku płatniczego.

W I kwartale 2014 zrealizowano 8,7 mln przekazów pieniężnych o wartości 1,4 mld pln. Średnia wartość dla 2013-2014 to 1, 44 mld pln na kwartał. Średnia ilości przekazów to 9,2 mln na kwartał. Średnia wartość przekazu płatniczego to 158,7 pln. Poziom zabezpieczeń na rynku szacuje się na 6,6%. Zgodnie z badaniami Komisji Nadzoru Finansowego 77,8% biur usług płatniczych w 2014 roku spełniło wymagania i normy KMF.  Komisja bada biura usług płatniczych pod względem terminowości realizacji przekazów, wprowadzonych gwarancji dla klientów oraz zakresu, przychodu z działalności. Tylko 6% biur płatniczych w I kwartale 2014 roku rozszerzyło działalność na cały kraj.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W ostatnich latach 2011-2014 widać wzrost okresu spłaty dla większości sektorów gospodarki (RTV, AGD, farmacja, materiały budowlane oraz opakowania) o średnio 5-7% rocznie. Sektory te uzyskują znaczny stopień wzrostu na rynku krajowym i międzynarodowym. Spadek okresu spłaty należności szacuje się w logistyce, transporcie – o 15-17% (2011-2014). O około 20%  spadł okres spłaty dla FMCG w ostatnich czterech latach.

Wartość należności niespłaconych w 2013-2014 wzrósł o 51% w transporcie, logistyce oraz AGD, RTV. W sektorze farmacji wzrost szacuje się na 30%, w sektorze opakowań o 5-6%. Spadek okresu spłaty widać w sektorze FMCG (4%).

Banki międzynarodowe od wielu lat angażują się w rozwój handlu międzynarodowego, głównie poprzez system gwarancji, dostawy oraz rozliczeń okresowych. Znacznie rozwinął się rynek online dla banków – przelewy, opłaty abonamentowe, szybkie przelewy, e-karta, przelewy kartowe. Perspektywy rozwoju i rozpowszechniania tych rozwiązań są wysokie. Dotyczy to firm o szerokim zasięgu działania oraz firm pośredniczących. Banki są wysoko oceniane przez firmy w zakresie niskiego ryzyka pieniądza i płatności oraz gwarancji realizacji umowy. Banki są najważniejsze dla rynku kredytowego, ratalnego czy leasingowego. Ważną rolę spełnia MF oraz inne instytucje europejskie. Wsparcie rządu i instytucji jest ukierunkowane na rozbudowę systemu płatniczego. Ważne jest wprowadzenie gwarancji, zabezpieczeń oraz obniżenia ryzyka i kosztów. System płatniczy musi być kontrolowany i ustandaryzowany. Dla rozwoju rynku ważne jest wprowadzenie regulacji i pewność działalności.  

Wybór formy działalności

Obok banków działają organizacje płatnicze – payU, paypal o zasięgu międzynarodowym. Poprzez szeroka współprace na bankami uzyskuje wysoką dynamikę wzrostu i rozpowszechniania. Ważne są gwarancje wpłaty, realizacji zamówienia oraz przesył dokumentów.

Dla rynku firm ważne są firmy logistyczne, transportowe oferujące usługi płatnicze. Rozszerzenia pośrednictwa w Polsce i na rynku międzynarodowym jest celem, strategią dla logistyki, transportu i magazynowania. Niezbędna jest rozbudowa współpracy z bankami, instytucjami płatniczymi.

Wybór formy opodatkowania dochodów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »