| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Wybór lokaty terminowej > Które lokaty antypodatkowe opłaca się zakładać?

Które lokaty antypodatkowe opłaca się zakładać?

O lokatach antypodatkowych zrobiło się ponownie głośno, kiedy wyszło na jaw, że ich usunięcie znalazło się w projekcie ustawy okołobudżetowej na 2012 r. Banki zmuszone będą zrezygnować z lokat antypodatkowych. Rozpoczęły już porządki w lokatach antypodatkowych średnio- i długoterminowych.

W dłuższym terminie może się to okazać również zgubne dla samych banków, bo z pewnością nie zabraknie klientów, którzy będą domagać się podniesienia oprocentowania lub możliwości zerwania depozytu bez utraty naliczonych odsetek.

Wycofywanie średnio- i długoterminowych lokat nie pozostaje bez wpływu na przeciętne stawki depozytów. Wśród monitorowanych przez ekspertów finansowych 3-, 6-, 12- i 24-miesięcznych lokat wzrosło wyłącznie średnie oprocentowanie tych pierwszych.

Przeciętna stawka kwartalnych depozytów wynosi obecnie 5,15 proc. i jest wyższa niż przed miesiącem o 0,17 pkt. proc. Lokaty półroczne dają średnio zarobić 5,21 proc., roczne – 5,23 proc., a dwuletnie 4,98 proc.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Banki, starając się przyciągnąć klientów, zainteresowanych ostatnimi chwilami oszczędzania bez konieczności płacenia podatku, podnoszą odsetki na krótkoterminowych depozytach. Na płacenie wyższych odsetek od kwartalnych lokat zdecydowały się m.in.: BZ WBK, Deutsche Bank oraz Get Bank.

Klienci mogą liczyć również na szerszą niż do niedawna ofertę antybelkowych lokat miesięcznych – wprowadziły je: Idea Bank, Inves-Bank i VW Bank. Osoby, zainteresowane krótkoterminowym oszczędzaniem, powinny rozważyć ofertę, przygotowaną przez nowy bank internetowy, BGŻOptima, który płaci 6,48 proc. na lokacie jednodniowej.  

Można oczekiwać, że w najbliższym czasie wzrośnie liczba banków, które wycofują z oferty lokaty o terminie zapadalności powyżej końca pierwszego kwartału 2012 r. Początkowo wydawało się, że jeszcze kilka instytucji zechce zaoferować lokaty z gwarancją odsetek. Lecz po tym jak nowy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego udzielił reprymendy zarządom banków, scenariusz ten wydaje się już nieco mniej prawdopodobny. Może się bowiem okazać, że instytucje finansowe nie będą chciały jeszcze bardziej narażać się nadzorcy i ryzykować z lokatami antypodatkowymi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »