REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co ustalono w kwestii Grecji na szczycie strefy euro?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Agencje ratingowe wymierzyły swoje ostrze w Grecję, ale cios może przyjąć Ameryka, osłaniając niechcący Ateny.
Agencje ratingowe wymierzyły swoje ostrze w Grecję, ale cios może przyjąć Ameryka, osłaniając niechcący Ateny.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo euforii, z jaką rynki przyjęły informacje na temat formy dalszej pomocy dla Grecji, nie można powiedzieć, że widmo bankructwa już nie wisi nad Atenami. Na czym tak naprawdę ma polegać zaangażowanie sektora prywatnego? Eksperci nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie, a to zapowiada wahania w notowaniach euro.

Do piątkowego popołudnia 22 lipca nie udało się zawrzeć porozumienia pomiędzy Demokratami a Republikanami w sprawie wdrożenia pakietu reform, zmierzających do ograniczenia nadmiernego deficytu i zadłużenia USA, co ma być warunkiem zgody na podniesienie ustawowego limitu zadłużenia po 2 sierpnia b.r. W ostatnich dniach niemal każdego dnia pojawiały się spekulacje na temat prowadzonych rozmów, co dawało szanse na osiągnięcie kompromisu. Okazuje się, że nawet propozycja ponadpartyjnego „Gangu Sześciu”, która zakładałaby cięcia na kwotę 3,7 mld USD w ciągu 10 lat przez ograniczenie wydatków, ale też zmiany w podatkach, nie zyskała szerokiego zrozumienia. Republikanie nadal upierają się przy tym, aby za wszelką cenę nie dopuścić do wzrostu obciążeń podatkowych. Czy jednak potencjalne ryzyko nie jest zbyt duże? Jeżeli w najbliższych dniach nie zobaczymy kompromisu, albo będzie on zakładał tylko „kosmetyczne” oszczędności budżetowe na przestrzeni kilku lat, poważnie wzrośnie ryzyko wystawienia negatywnych ocen przez agencje ratingowe – szczególnie ze strony agencji S&P, która zapowiadała, że uważnie przyjrzy się zapowiedziom znalezienia oszczędności w amerykańskim budżecie. Obniżka ratingu byłaby jednak bezprecedensowym działaniem i trudno dokładnie określić, jakie miałaby skutki dla rynków finansowych. Niewykluczone, że mogłaby ona stać się zalążkiem do poważnego kryzysu finansowego, jeżeli do tego dodamy fakt obserwowanego spowolnienia światowej gospodarki (ostatnie dane makroekonomiczne), czy też wciąż napiętą sytuację na europejskim rynku długu. Bo jakoś trudno wyobrazić sobie światową gospodarkę bez dolara jako waluty rezerwowej. Tymczasem może on stracić ten status, jeżeli amerykańskie papiery dłużne nie będą już miały najlepszego ratingu.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Wydaje się, jednak, iż w najbliższych dniach nadal ważniejsza będzie kwestia Grecji. Trzeba pamiętać, że czwartkowy kompromis został osiągnięty z dużą trudnością i jest to sukces głównie francuskiego prezydenta, Nicholasa Sarkozego, który niemalże siłą namówił niemiecką kanclerz Merkel i szefa Europejskiego Banku Centralnego do wspólnych rozmów, które odbyły się w środę wieczorem – była to ostatnia szansa na dojście do porozumienia przed szczytem. W efekcie w czwartek rynki poznały założenia nowego planu dla Grecji, który jednak może sprawiać wrażenie przygotowanego zbyt szybko. Czy rzeczywiście można ocenić zaangażowanie sektora prywatnego, skoro ma być ono dobrowolne? Jakie będą ramy działania polityczno-finansowego wehikułu, czyli Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej? Statutowe 440 mld EUR może okazać się zbyt małą kwotą, aby rzeczywiście móc pełnić nowe funkcje, jak gwarantowanie długoterminowych pożyczek dla Grecji, skup obligacji zagrożonych krajów na rynku wtórnym czy też nawet pomoc dla zagrożonych banków.

Polecamy serwis: Inwestycje

W piątek 22 lipca, po południu, austriacki minister finansów przyznał, że EFSF nie stanie się tzw. złym bankiem, kumulującym śmieciowe aktywa, chociaż wydaje się, że w tą stronę zaczyna zmierzać polityka państw strefy euro. Wreszcie, co z deklaracjami „planu Marshalla” dla Grecji – kto miałby udzielać tych pożyczek, w jakiej kwocie i na jakich warunkach? Widać, że europejscy politycy próbują dać do zrozumienia, iż „kontrolują” sytuację wokół Grecji i tym samym chcą uspokoić nastroje na pozostałych peryferiach. Lepiej nie myśleć, co mogłoby się stać, gdyby inwestorzy doszli do wniosku, że to blef.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raport jest fragmentem tygodniowego opracowania DM BOŚ dla rynków zagranicznych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA