reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Rynki kibicują Grecji

Rynki kibicują Grecji

Rzecznik niemieckiego rządu przekonywał, że liczy na to, iż kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji, Nicholas Sarkozy, dojdą do porozumienia w kwestii Grecji. Podkreślił, iż Niemcy i Francja muszą zająć się tym problemem, mimo że ostateczne postanowienia w sprawie Aten zapadną w wyniku wspólnej decyzji państw strefy euro.

Na rynku pojawiły się informacje, iż politycy mogą forsować pomysł wykorzystania EFSF do dokapitalizowania greckich banków i restrukturyzacji greckiego długu. Jeżeli rozwiązanie rzeczywiście pójdzie w tym kierunku, nie będzie to oznaczać końca problemów, a tylko wejście rynków w kolejną fazę niepewności. Bo, czy EFSF zbierze wystarczającą liczbę funduszy na tą operację, która zawsze może wymknąć się spod kontroli (potrzeby będą większe)? Trudno też obecnie wyrokować, jaka byłaby reakcja Europejskiego Banku Centralnego. Dzisiaj po południu Lorenzo Bini-Smaghi z ECB przyznał, że decyzja o restrukturyzacji greckiego długu byłaby katastrofą i jak dodał, EFSF powinien mieć większą elastyczność w kwestii ewentualnej decyzji o wykupie greckich obligacji. Tym samym nadal nic nie jest pewne, chociaż jak widać inwestorzy chcą widzieć postępy i rynki zdają się ten fakt dyskontować. Trzeba jednak zaznaczyć, że notowania EUR/USD pokonały wprawdzie poziom 1,42, ale utrzymały się długo powyżej niego. Nieco lepiej zachowywał się złoty – kurs EUR/PLN spadł poniżej bariery 4,00 i utrzymał się do końca dnia poniżej tego poziomu.

Dowiedz się także: Jak rynki radzą sobie z kryzysem zadłużenia?

Na rynku funta nie było dzisiaj aż tak nerwowo. Opublikowane zapiski z posiedzenia Banku Anglii na początku lipca, nie potwierdziły pojawiających się negatywnych spekulacji. Rozkład głosów wyniósł 7-2, czyli tak jak oczekiwano. W efekcie funt w kolejnych godzinach odrobił część strat. O godz. 16.00 napłynęły słabsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, która obniżyła się w czerwcu o 0,8 proc. m/m do 4,77 mln. Tymczasem spodziewano się poprawy do 4,9 mln. Informacje te nieco zaszkodziły Wall Street, nie są jednak dzisiaj najważniejszymi.

Mimo wyjść ponad 1,42, rynek nie jest w stanie dłużej utrzymać się powyżej tego poziomu, co nie jest zbyt dobrym sygnałem. W efekcie nadal pozostajemy w zawieszeniu 1,4125-1,4200. Wskaźniki techniczne dają jednak przewagę realizacji scenariusza zwyżek. W efekcie nadal można mówić o potencjalnym wzroście do 1,44 w końcu tygodnia. Kluczowe będzie tutaj pokonanie szczytu z 14 lipca na 1,4280.

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie kończą się dywagacje na temat czwartkowego spotkania przedstawicieli państw strefy euro.
Nie kończą się dywagacje na temat czwartkowego spotkania przedstawicieli państw strefy euro.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama