REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynki kibicują Grecji

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Nie kończą się dywagacje na temat czwartkowego spotkania przedstawicieli państw strefy euro.
Nie kończą się dywagacje na temat czwartkowego spotkania przedstawicieli państw strefy euro.

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik niemieckiego rządu przekonywał, że liczy na to, iż kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji, Nicholas Sarkozy, dojdą do porozumienia w kwestii Grecji. Podkreślił, iż Niemcy i Francja muszą zająć się tym problemem, mimo że ostateczne postanowienia w sprawie Aten zapadną w wyniku wspólnej decyzji państw strefy euro.

Na rynku pojawiły się informacje, iż politycy mogą forsować pomysł wykorzystania EFSF do dokapitalizowania greckich banków i restrukturyzacji greckiego długu. Jeżeli rozwiązanie rzeczywiście pójdzie w tym kierunku, nie będzie to oznaczać końca problemów, a tylko wejście rynków w kolejną fazę niepewności. Bo, czy EFSF zbierze wystarczającą liczbę funduszy na tą operację, która zawsze może wymknąć się spod kontroli (potrzeby będą większe)? Trudno też obecnie wyrokować, jaka byłaby reakcja Europejskiego Banku Centralnego. Dzisiaj po południu Lorenzo Bini-Smaghi z ECB przyznał, że decyzja o restrukturyzacji greckiego długu byłaby katastrofą i jak dodał, EFSF powinien mieć większą elastyczność w kwestii ewentualnej decyzji o wykupie greckich obligacji. Tym samym nadal nic nie jest pewne, chociaż jak widać inwestorzy chcą widzieć postępy i rynki zdają się ten fakt dyskontować. Trzeba jednak zaznaczyć, że notowania EUR/USD pokonały wprawdzie poziom 1,42, ale utrzymały się długo powyżej niego. Nieco lepiej zachowywał się złoty – kurs EUR/PLN spadł poniżej bariery 4,00 i utrzymał się do końca dnia poniżej tego poziomu.

REKLAMA

Dowiedz się także: Jak rynki radzą sobie z kryzysem zadłużenia?

Na rynku funta nie było dzisiaj aż tak nerwowo. Opublikowane zapiski z posiedzenia Banku Anglii na początku lipca, nie potwierdziły pojawiających się negatywnych spekulacji. Rozkład głosów wyniósł 7-2, czyli tak jak oczekiwano. W efekcie funt w kolejnych godzinach odrobił część strat. O godz. 16.00 napłynęły słabsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym, która obniżyła się w czerwcu o 0,8 proc. m/m do 4,77 mln. Tymczasem spodziewano się poprawy do 4,9 mln. Informacje te nieco zaszkodziły Wall Street, nie są jednak dzisiaj najważniejszymi.

EUR/USD:

Mimo wyjść ponad 1,42, rynek nie jest w stanie dłużej utrzymać się powyżej tego poziomu, co nie jest zbyt dobrym sygnałem. W efekcie nadal pozostajemy w zawieszeniu 1,4125-1,4200. Wskaźniki techniczne dają jednak przewagę realizacji scenariusza zwyżek. W efekcie nadal można mówić o potencjalnym wzroście do 1,44 w końcu tygodnia. Kluczowe będzie tutaj pokonanie szczytu z 14 lipca na 1,4280.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA