| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Złoty w dalszym ciągu zniżkuje

Złoty w dalszym ciągu zniżkuje

Rynki finansowe nie ochłonęły jeszcze po wydarzeniach z kilku ostatnich dni, zwłaszcza że reaktory atomowe nadal są zmorą Japończyków. Oliwy do ognia dolewają zarówno media, jak i politycy.

Dzisiaj po południu unijny komisarz ds. energii przyznał, że sytuacja w Japonii jest „faktycznie poza kontrolą” i „w kolejnych godzinach mogą mieć miejsce dalsze, katastroficzne wydarzenia”. Na pewno nie uspokoił tym inwestorów, którzy nie są pewni, jak rzeczywiście ocenić wpływ wydarzeń w Fukushimie na japońską i światową gospodarkę. Atomowa psychoza utrzymuje się i jest świetną pożywką dla korekty. Ryzyko tkwi też w krajach arabskich – w Libii nadal trwa wojna domowa, a nowym „tematem” staje się Bahrajn, gdzie władze brutalnie rozpędziły dzisiaj demonstrantów. W kraju, gdzie szyicka większość stanowi 70%, a mimo to nie ma swojego przedstawiciela we władzach, sytuacja jeszcze długo może pozostawać na ostrzu noża – niemniej reakcja notowań ropy na te informacje jest umiarkowana.

Tym samym dzisiejsze wskaźniki makro znajdowały się nieco z boku. Niemniej warto je odnotować. Inflacja HICP w strefie euro za luty potwierdziła wstępne szacunki i wyniosła 2,4 proc. r/r. Z kolei dane z USA nt. wydanych pozwoleń na budowy i rozpoczętych inwestycji były nieoczekiwanie słabe – w lutym spadki wyniosły odpowiednio -8,2 proc. m/m i -22,5 proc. m/m. Zgodne z prognozą były dane nt. inflacji PPI, jeżeli spojrzymy na wartości bazowe (0,2 proc. m/m i 1,8 proc. r/r), chociaż te, uwzględniające wpływ zmiany cen energii, okazały się już wyższe od prognoz (1,6 proc. m/m i 5,6 proc. r/r).

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Inwestorzy zwracali dzisiaj uwagę również na rynek długu. Aukcja rocznych bonów w Portugalii nie była zła, mimo obniżki ratingu przez agencję Moody’s. Udało się sprzedać wszystkie papiery za 1 mld EUR. Teraz kluczowy będzie jutrzejszy przetarg obligacji w Hiszpanii. Trudno wytłumaczyć, dlaczego kurs EUR/USD szedł dzisiaj w dół, mimo, że dane makroekonomiczne teoretycznie sugerowały odwrotny scenariusz?

Odpowiedź tkwi w pojawiających się wątpliwościach, czy przy obecnych zawirowaniach na rynkach finansowych, Europejski Bank Centralny nadal będzie zdeterminowany co do podwyżki stóp procentowych w kwietniu. Posiedzenie zaplanowano na 7.04. Rynek zaczyna też spekulować na temat problemów politycznych w Portugalii – opozycyjni socjaldemokraci zapowiedzieli, że zablokują zapowiedziane ostatnio przez rząd, dodatkowe cięcia wydatków. To teoretycznie mogłoby zmusić Lizbonę do wystąpienia o pomoc finansową do Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Oliwy do ognia dolewa to, że obecny rząd nie ma większości parlamentarnej.

Polecamy serwis: Inwestycje

W kraju, poza czynnikami zagranicznymi, złotemu zaszkodziły informacje wewnętrzne. Przetarg obligacji WZ0121 i IZ0823 był słaby – sprzedano papiery za 1,03 mld zł z przedziału 1,0-2,5 mld zł. Poza tym dane nt. płac pokazały odczyt na poziomie 4,1 proc. r/r w lutym, podczas kiedy spodziewano się, że wyniosą one aż 4,9 proc. r/r. To sprawia, że szanse na podwyżkę stóp procentowych przez RPP w dniu 5 kwietnia maleją. Złoty zaczyna wchodzić w hiperbolę, która może go jeszcze bardziej pogrążyć.

Dopóki notowania utrzymują się powyżej 1,3890-1,3900, nie ma zagrożenia, że wchodzimy w głębszą korektę notowań. Niemniej można wskazać ryzyko, płynące z formacji podwójnego szczytu na 1,40, zwłaszcza że dzienne wskaźniki nie wyglądają najlepiej. Tym samym jutrzejszy dzień może okazać się kluczowy. Jeżeli padnie szeroka strefa wsparcia na poziomie 1,3850-1,3900, zaczniemy głębszą korektę.

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziś poznaliśmy dane na temat inflacji w strefie euro. Aukcja portugalskich, rocznych bonów zakończyła się pomyślnie.
Dziś poznaliśmy dane na temat inflacji w strefie euro. Aukcja portugalskich, rocznych bonów zakończyła się pomyślnie.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »