| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Niewielka poprawa na rynku długu krajów PIIGS

Niewielka poprawa na rynku długu krajów PIIGS

Obawy o przetarg portugalskiego długu były nieco na wyrost. Opublikowane o godz. 11.30 wyniki świadczą o tym, że aukcja była udana. Udało się zbyć wszystkie 2-letnie obligacje za 1 mld EUR. Minimalna rentowność wynosiła niecałe 6 proc. (5,996 proc.).

Martwić może niska relacja zgłoszonego popytu do podaży (1,6) – oczekiwano, że będzie to ponad 2,0. Dlatego też po południu dealerzy zaczęli informować o zwiększonej aktywności Europejskiego Banku Centralnego na rynku długu państw PIIGS, co przyczyniło się do wyraźniejszego odreagowania wspólnej waluty. Kurs EUR/USD raczej na trwałe znalazł się powyżej 1,39 i powrót poniżej 1,3860 wydaje się mało prawdopodobny. Teraz kluczowe będą oczekiwania co do decyzji, jakie mogą zostać podjęte na piątkowym szczycie państw strefy euro. Oczywiście głównym tematem stanie się kwestia przyjęcia tzw. paktu o konkurencyjności, ale rynki finansowe bardziej czekają na zgodę Niemiec w kwestii zwiększenia gwarancji kapitałowych dla funduszu ratunkowego EFSF.

Z innych walut warto było dzisiaj zwrócić uwagę na franka. Wyższa inflacja CPI w Szwajcarii za luty (0,4 proc. m/m i 0,5 proc. r/r) zwiększyła szanse na bardziej jastrzębi komunikat SNB podczas posiedzenia zaplanowanego na czwartek, 17 marca. Wprawdzie bank centralny ma wpisany mandat dbania o inflację, a nie wzrost gospodarczy, ale nie sposób dostrzec, że dzięki działaniom ECB Szwajcarzy mają szansę na osłabienie własnej waluty, która ostatnio irytowała tamtejszych przedsiębiorców swoją siłą.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Nieznaczna poprawa na rynku długu krajów PIIGS, a także całkiem dobry przetarg 2-letnich obligacji OK0113 w kraju (oferta- 4,5 mld zł, popyt 10,8 mld zł, średnia rentowność 5,113 proc.) nie pomogły dzisiaj złotemu, który był nieco słabszy. Trochę trudno wytłumaczyć to zachowanie naszej waluty, zwłaszcza że wzrosły szanse na podwyżkę stóp procentowych przez RPP podczas kwietniowego posiedzenia.

Polecamy serwis: Inwestycje

Odbicie eurodolara od wsparcia 1,3860 może być trwałe. Obecnie liczącym się poziomem jest 1,39. Rynek próbuje teraz sforsować opór, jaki stanowi wartość 1,3940. Jeżeli to się uda, powinien celować w rejon 1,40. W kolejnych dniach są szanse na ustanowienie nowego szczytu w okolicach 1,41.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »