| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Jaka zdolność kredytowa pozwoli ci na zakup kawalerki?

Jaka zdolność kredytowa pozwoli ci na zakup kawalerki?

Spóźnialscy, którzy nie zdążyli nabyć upatrzonego mieszkania w zeszłym roku, mogą mieć problem ze zdolnością kredytową. Osoby o zdolnościach, które gwarantowałyby pozytywną decyzję kredytową w grudniu, teraz muszą zarabiać więcej.

Wejście w życie z początkiem stycznia Rekomendacji SII spowodowało spadek zdolności kredytowej. Eksperci sprawdzili, o ile wyższym dochodem „na rękę” musi dysponować modelowa rodzina, aby kupić dziś nieruchomość za tę samą kwotę, co w grudniu. Wydzielone zostały cztery segmenty rynku, którymi mogłaby być zainteresowana rodzina:

  1. kawalerka w przeciętnym standardzie,
  2. 2-pok. mieszkanie o powierzchni do 40 m kw. w przeciętnym standardzie,
  3. 3-pok. mieszkanie w przeciętnym standardzie,
  4. 3 lub 4-pok mieszkanie w wysokim standardzie.

Niewielka podwyżka może podreperować naszą zdolność kredytową

Pomiędzy grudniem a styczniem wymagany minimalny dochód, gwarantujący stosowną zdolność kredytową, wzrósł najmniej w przypadku najtańszych mieszkań – kawalerek. Przeciętnie w 11 badanych miastach było to 75 złotych. Przy założeniu, że rodzina zarabia nie więcej niż 4000 zł netto, podniesienie dochodu netto o taką kwotę wymaga podwyżki brutto na poziomie ok. 110 zł. Gdyby rozbić ją na dwóch kredytobiorców, każdy z nich musiałby dostać podwyżkę o 55 zł.

Do najmniejszej zmiany doszło w Katowicach, gdzie aby kupić kawalerkę o wartości 110 tys. zł, modelowa rodzina musiała w grudniu legitymować się dochodem netto na poziomie 2,68 tys. zł, a w styczniu – 2,72 tys. zł.

Największa zmiana nastąpiła w Warszawie, w której poziom cen mieszkań jest najwyższy wśród badanych miast. Aby w grudniu kupić kawalerkę o wartości 280 tys. zł, warszawska rodzina musiała zarabiać „na rękę” 3,72 tys. zł. Obecnie jest to 3,84 tys. zł.

W przypadku przeciętnie wykończonych lokali dwupokojowych o powierzchni do 40 m kw., minimalny dochód w badanych miastach wzrósł pomiędzy grudniem i styczniem średnio o 102 złote. Największa zmiana miała miejsce w stolicy (250 złotych), a najmniejsza w Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi (60 zł).

Dowiedz się także: Który kredyt hipoteczny wybrać: w PLN czy EUR?

Paradoksy zdolności kredytowej

Jeszcze bardziej wzrósł wymagany, minimalny dochód, gwarantujący rodzinie zdolność kredytową na zakup w badanych miastach lokali trzypokojowych, w przeciętnym standardzie (209 zł netto) oraz trzy i czteropokojowych w wysokim standardzie (238 zł netto). Wzrost dochodu o takie kwoty wymaga podwyżki brutto odpowiednio o 301 i 342 zł.

Największe zmiany zaszły w stolicy. Było to odpowiednio 390 zł i 610 zł netto. Z drugiej strony, pomiędzy styczniem i grudniem w tych segmentach rynku minimalny, wymagany dochód, gwarantujący stosowną zdolność kredytową, mógł też się nie zmienić. Byłoby tak na przykład w Krakowie, w przypadku 3-pok. mieszkania w przeciętnym standardzie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK