reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Jaka zdolność kredytowa pozwoli ci na zakup kawalerki?

Jaka zdolność kredytowa pozwoli ci na zakup kawalerki?

Spóźnialscy, którzy nie zdążyli nabyć upatrzonego mieszkania w zeszłym roku, mogą mieć problem ze zdolnością kredytową. Osoby o zdolnościach, które gwarantowałyby pozytywną decyzję kredytową w grudniu, teraz muszą zarabiać więcej.

Wejście w życie z początkiem stycznia Rekomendacji SII spowodowało spadek zdolności kredytowej. Eksperci sprawdzili, o ile wyższym dochodem „na rękę” musi dysponować modelowa rodzina, aby kupić dziś nieruchomość za tę samą kwotę, co w grudniu. Wydzielone zostały cztery segmenty rynku, którymi mogłaby być zainteresowana rodzina:

  1. kawalerka w przeciętnym standardzie,
  2. 2-pok. mieszkanie o powierzchni do 40 m kw. w przeciętnym standardzie,
  3. 3-pok. mieszkanie w przeciętnym standardzie,
  4. 3 lub 4-pok mieszkanie w wysokim standardzie.

Niewielka podwyżka może podreperować naszą zdolność kredytową

Pomiędzy grudniem a styczniem wymagany minimalny dochód, gwarantujący stosowną zdolność kredytową, wzrósł najmniej w przypadku najtańszych mieszkań – kawalerek. Przeciętnie w 11 badanych miastach było to 75 złotych. Przy założeniu, że rodzina zarabia nie więcej niż 4000 zł netto, podniesienie dochodu netto o taką kwotę wymaga podwyżki brutto na poziomie ok. 110 zł. Gdyby rozbić ją na dwóch kredytobiorców, każdy z nich musiałby dostać podwyżkę o 55 zł.

Do najmniejszej zmiany doszło w Katowicach, gdzie aby kupić kawalerkę o wartości 110 tys. zł, modelowa rodzina musiała w grudniu legitymować się dochodem netto na poziomie 2,68 tys. zł, a w styczniu – 2,72 tys. zł.

Największa zmiana nastąpiła w Warszawie, w której poziom cen mieszkań jest najwyższy wśród badanych miast. Aby w grudniu kupić kawalerkę o wartości 280 tys. zł, warszawska rodzina musiała zarabiać „na rękę” 3,72 tys. zł. Obecnie jest to 3,84 tys. zł.

W przypadku przeciętnie wykończonych lokali dwupokojowych o powierzchni do 40 m kw., minimalny dochód w badanych miastach wzrósł pomiędzy grudniem i styczniem średnio o 102 złote. Największa zmiana miała miejsce w stolicy (250 złotych), a najmniejsza w Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi (60 zł).

Dowiedz się także: Który kredyt hipoteczny wybrać: w PLN czy EUR?

Paradoksy zdolności kredytowej

Jeszcze bardziej wzrósł wymagany, minimalny dochód, gwarantujący rodzinie zdolność kredytową na zakup w badanych miastach lokali trzypokojowych, w przeciętnym standardzie (209 zł netto) oraz trzy i czteropokojowych w wysokim standardzie (238 zł netto). Wzrost dochodu o takie kwoty wymaga podwyżki brutto odpowiednio o 301 i 342 zł.

Największe zmiany zaszły w stolicy. Było to odpowiednio 390 zł i 610 zł netto. Z drugiej strony, pomiędzy styczniem i grudniem w tych segmentach rynku minimalny, wymagany dochód, gwarantujący stosowną zdolność kredytową, mógł też się nie zmienić. Byłoby tak na przykład w Krakowie, w przypadku 3-pok. mieszkania w przeciętnym standardzie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama