REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym już niebawem

odwrócony kredyt hipoteczny
odwrócony kredyt hipoteczny

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym ma powstać już niebawem. Rząd pracuje nad ustawą, która umożliwi osobom fizycznym, bez względu na ich wiek, podpisywanie z bankami oraz innymi instytucjami kredytowymi umów odwróconego kredytu hipotecznego.

Umowy odwróconego kredytu hipotecznego będą mogły oferować instytucje określone w Prawie bankowym, co umożliwi ich kontrolę przez Komisję Nadzoru Finansowego lub organów analogicznych w państwach UE. Kredyt będzie można zaciągnąć w złotówkach.

REKLAMA

Kto będzie mógł zostać kredytobiorcą?

Bank lub instytucja kredytująca będzie mogła podpisać umowę odwróconego kredytu hipotecznego z osobą fizyczną, która posiada:

  1. prawo własności nieruchomości,
  2. prawo własności ułamkowej części nieruchomości,
  3. prawo użytkowania wieczystego gruntu,
  4. spółdzielcze prawo własności do lokalu.

Zabezpieczeniem spłaty kredytu ma być hipoteka albo określone prawo do tej nieruchomości. Bank będzie wypłacał na podstawie umowy odwróconego kredytu kwoty przez określony czas lub też jednorazowo. Osoba fizyczna do czasu swojej śmierci pozostanie właścicielem mieszkania (lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości albo posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) i będzie mogła w nim zamieszkiwać.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kwota kredytu będzie uzależniona od rynkowej wartości nieruchomości. Wyceny nieruchomości dokona rzeczoznawca majątkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kredytobiorców zawarcie umowy o odwróconym kredycie hipotecznym będzie traktowane jak zaciągnięcie kredytu. Środki uzyskane z tego tytułu nie będą stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Wkład własny w programie MDM

Obowiązki informacyjne banku

Przed podpisaniem umowy odwróconego kredytu hipotecznego bank będzie musiał przekazać kredytobiorcy arkusz informacyjny dotyczący kredytu, zawierający wyczerpujące dane w kwestii tego produktu bankowego. Pozwoli to kredytobiorcy - zwłaszcza osobom starszym na podjęcie świadomej decyzji o podpisaniu tego rodzaju umowy.

Kredytobiorca będzie miał prawo do wcześniejszej spłaty kredytu i zachowania prawa do mieszkania.

Chcesz uzyskać kredyt - nie działaj bez przygotowania

Umowa z klientem

Umowa kredytu hipotecznego będzie musiała zostać zawarta na piśmie i zawierać dane m.in. o wysokości kredytu, obowiązkach kredytobiorcy, warunkach odstąpienia od umowy przez kredytobiorcę oraz bank.

Jeżeli kredytobiorca nie będzie dopełni obowiązków w zakresie utrzymania nieruchomości, bank będzie mógł określić termin (minimum 3-dniowy) na usunięcie uchybień.

Odwrócony kredyt hipoteczny - założenia ustawy


Śmierć kredytobiorcy

Roszczenie o zwrot odwróconego kredytu razem odsetkami i innymi kosztami będzie wymagane po 12 miesiącach od dnia śmierci kredytobiorcy. Spadkobiercy będą mogli spłacić kredyt i zachować prawo do mieszkania. Bank będzie miał obowiązek poinformować spadkobierców o możliwości spłaty kredytu i zachowaniu tym samym prawa do mieszkania. Powiadomienie to będzie następowało dwukrotnie w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz na stronie internetowej banku.

Jeżeli kredytobiorca albo jego spadkobiercy nie spłacą kredytu, bank/inna instytucja kredytująca będą mogły przejąć mieszkanie na własność.

Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym pod koniec ubiegłego roku. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, który trafi pod obrady rządu, a następnie do prac w Sejmie.

Renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA