REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Thriller na rynkach finansowych – ciąg dalszy nastąpi

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Dzisiejsze wzrosty na giełdach znalazły poparcie nie tylko w planie oszczędnościowym Grecji, ale także w dobrych wskaźnikach makroekonomicznych.
Dzisiejsze wzrosty na giełdach znalazły poparcie nie tylko w planie oszczędnościowym Grecji, ale także w dobrych wskaźnikach makroekonomicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z dzisiejszym dniem na parkiecie dobiegło końca pierwsze półrocze 2011 roku. W tym czasie miało miejsce wiele zaskakujących wydarzeń. Problemy Grecji stanowią zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Teraz wszyscy przeżywają grecki plan oszczędności, ale przecież styczeń zaczęliśmy od śnieżyc w Stanach, które uderzyły w tamtejszy rynek pracy. Później mieliśmy rewolucję w północnej Afryce i związane z nią, gigantyczne wzrosty cen surowców. Kiedy wydawało się, że już wszystko, co najgorsze, za nami. przyszło trzęsienie ziemi w Japonii.

REKLAMA

Drugi kwartał także nie szczędził niespodzianek, bo po pojawiły się pierwsze kłopoty z Grecją, a kiedy rozpoczęła ona negocjacje z MFW i UE, aresztowano szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W międzyczasie technicznie zbankrutowały Stany Zjednoczone, bo osiągnęły swój pułap zadłużenia, a jedna agencje raitingowa obniżyła perspektywę wiarygodności USA. Dobre podsumowanie tych starzeń stanowią słowa Hitchcocka, który mówił, że ”dobry film to taki, który zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie”. Ekonomiczny thriller rozgrywał się na naszych oczach.

Przeczytaj również: Czy da się zażegnać kryzys zadłużenia w Grecji?

Czwartkowa sesja była istnym zwieńczeniem wszystkich poprzednich wydarzeń. W Grecji przegłosowano pakiet oszczędności i przynajmniej na chwilę rynki mogą zapomnieć o greckiej tragedii. Już pojawiają się głosy, że w weekend część niemieckich banków, podobnie jak francuskich, zgodzi się na restrukturyzację długu, a pozostała część zadłużenia zostanie spłacona w uzgodniony sposób, na możliwych do przyjęcia warunkach.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Poza pozytywnym sygnałem z Grecji, wzrosty wspierały także dane makroekonomiczne. Szacunki inflacji ze strefy euro w czerwcu okazały się niższe o 0,1 proc. niż prognozowano – wzrost cen sięgnął 2,7 proc. Odrobinę większe niż oczekiwano były tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w USA, których liczba sięgnęła 428 tysięcy, ale zdecydowanie istotniejsza okazała się informacja o indeksie Chicago PMI, który wyraźnie przebił prognozy i wzrósł do 61,1 pkt. Taka poprawa sugeruje dobre, jutrzejsze dane ISM, opisujące produkcję. Nic dziwnego, że zachodnie rynki kończyły dzień na porządnych plusach. Po dodaniu do tego klasycznego „window dressing” otrzymaliśmy miks, który wręcz zmuszał do kupna akcji. Tak dobre nastroje powinny utrzymać się przynajmniej do końca tygodnia, więc jutrzejszy handel w Europie też ma duże szanse zakończyć się na plusach.

Gdy cała Europa rosła, WIG20 był najsłabszym indeksem i zakończył dzień symbolicznym spadkiem. Swoją słabość zawdzięczał głównie spółkom energetycznym, TP SA i PZU, które – przy swojej wadze – neutralizowały zbliżający się do rekordów kurs KGHM. Spadki akurat na tych walorach można powiązać z wychodzeniem graczy z defensywnych spółek oraz likwidacją pozycji po potwierdzeniu wysokości dywidendy (PZU). Większy obrót pokazał, że wróciło zainteresowanie rynkiem, więc jutrzejsze, dobre nastroje na świecie znajdą także odzwierciedlenie we wzrostach WIG20, który powinien oddalić się od bariery 2800 pkt.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA