reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Thriller na rynkach finansowych – ciąg dalszy nastąpi

Thriller na rynkach finansowych – ciąg dalszy nastąpi

Wraz z dzisiejszym dniem na parkiecie dobiegło końca pierwsze półrocze 2011 roku. W tym czasie miało miejsce wiele zaskakujących wydarzeń. Problemy Grecji stanowią zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Teraz wszyscy przeżywają grecki plan oszczędności, ale przecież styczeń zaczęliśmy od śnieżyc w Stanach, które uderzyły w tamtejszy rynek pracy. Później mieliśmy rewolucję w północnej Afryce i związane z nią, gigantyczne wzrosty cen surowców. Kiedy wydawało się, że już wszystko, co najgorsze, za nami. przyszło trzęsienie ziemi w Japonii.

Drugi kwartał także nie szczędził niespodzianek, bo po pojawiły się pierwsze kłopoty z Grecją, a kiedy rozpoczęła ona negocjacje z MFW i UE, aresztowano szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W międzyczasie technicznie zbankrutowały Stany Zjednoczone, bo osiągnęły swój pułap zadłużenia, a jedna agencje raitingowa obniżyła perspektywę wiarygodności USA. Dobre podsumowanie tych starzeń stanowią słowa Hitchcocka, który mówił, że ”dobry film to taki, który zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie”. Ekonomiczny thriller rozgrywał się na naszych oczach.

Przeczytaj również: Czy da się zażegnać kryzys zadłużenia w Grecji?

Czwartkowa sesja była istnym zwieńczeniem wszystkich poprzednich wydarzeń. W Grecji przegłosowano pakiet oszczędności i przynajmniej na chwilę rynki mogą zapomnieć o greckiej tragedii. Już pojawiają się głosy, że w weekend część niemieckich banków, podobnie jak francuskich, zgodzi się na restrukturyzację długu, a pozostała część zadłużenia zostanie spłacona w uzgodniony sposób, na możliwych do przyjęcia warunkach.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Poza pozytywnym sygnałem z Grecji, wzrosty wspierały także dane makroekonomiczne. Szacunki inflacji ze strefy euro w czerwcu okazały się niższe o 0,1 proc. niż prognozowano – wzrost cen sięgnął 2,7 proc. Odrobinę większe niż oczekiwano były tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w USA, których liczba sięgnęła 428 tysięcy, ale zdecydowanie istotniejsza okazała się informacja o indeksie Chicago PMI, który wyraźnie przebił prognozy i wzrósł do 61,1 pkt. Taka poprawa sugeruje dobre, jutrzejsze dane ISM, opisujące produkcję. Nic dziwnego, że zachodnie rynki kończyły dzień na porządnych plusach. Po dodaniu do tego klasycznego „window dressing” otrzymaliśmy miks, który wręcz zmuszał do kupna akcji. Tak dobre nastroje powinny utrzymać się przynajmniej do końca tygodnia, więc jutrzejszy handel w Europie też ma duże szanse zakończyć się na plusach.

Gdy cała Europa rosła, WIG20 był najsłabszym indeksem i zakończył dzień symbolicznym spadkiem. Swoją słabość zawdzięczał głównie spółkom energetycznym, TP SA i PZU, które – przy swojej wadze – neutralizowały zbliżający się do rekordów kurs KGHM. Spadki akurat na tych walorach można powiązać z wychodzeniem graczy z defensywnych spółek oraz likwidacją pozycji po potwierdzeniu wysokości dywidendy (PZU). Większy obrót pokazał, że wróciło zainteresowanie rynkiem, więc jutrzejsze, dobre nastroje na świecie znajdą także odzwierciedlenie we wzrostach WIG20, który powinien oddalić się od bariery 2800 pkt.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzisiejsze wzrosty na giełdach znalazły poparcie nie tylko w planie oszczędnościowym Grecji, ale także w dobrych wskaźnikach makroekonomicznych.
Dzisiejsze wzrosty na giełdach znalazły poparcie nie tylko w planie oszczędnościowym Grecji, ale także w dobrych wskaźnikach makroekonomicznych.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama