| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > DAX i S&P500 niedoścignionymi wzorami dla GPW

DAX i S&P500 niedoścignionymi wzorami dla GPW

We wtorek niewiele się działo na GPW. Rano nastąpiło umiarkowanie pozytywne otwarcie WIG20, ale nie zdołało ono utrzymać się przez dalszą część dnia. W przeciągu godziny niedźwiedzie zmusiły ten indeks, aby cofnął się do poziomu neutralnego, gdzie pozostał już do końca dnia. Zagraniczne indeksy pięły się do góry, ale byki nie potrafiły wziąć z nich przykładu.

Dane makro nie sprzyjały dziś kupującym, ponieważ niemiecka produkcja przemysłowa w grudniu spadła o 1,5 proc., podczas gdy oczekiwano minimalnego wzrostu o 0,3 proc. Słaby odczyt nie jest jednak jakimś wielkim zaskoczeniem, ponieważ grudzień to miesiąc, kiedy producenci realizują mniej zamówień w porównaniu z okresem świątecznym, gdy firmy koncentrują się na sprzedaży. Bardziej negatywnie na rynki mógł wpłynąć nieoczekiwany komunikat Centralnego Banku Chin, który po raz trzeci w ciągu ostatnich 3,5 miesięcy podniósł stopy procentowe. Wszystko po to, aby chłodzić rozgrzaną gospodarkę i obniżyć inflację, jednak ta informacja wywołała widoczne zmiany tylko na rynku surowcowym. Ropa i miedź staniały, ale do końca dnia zdążyły odrobić spadki. Pod koniec sesji reakcji nie było już żadnej. Skoro inwestorom nie straszne wygaszanie popytu u największego importera miedzi, można to odebrać jako znaczący objaw, że ten rynek jest już pod „opieką” spekulacyjnego pieniądza, gotowego kupować zawsze i za każdą cenę. A pamiętać trzeba, że hurraoptymizm jest niebezpieczny.

Dowiedz się także: Jakie wydarzenia odgrywały największą rolę na rynkach finansowych na początku lutego?

W ostatnich dwóch tygodniach nasz rynek zachowuje się nad wyraz słabo na tle zachodnich parkietów. Co więcej, w skali trzech miesięcy, a więc od początku listopada WIG20 praktycznie nie zmienił wartości, a w stosunku do niemieckiego DAX oraz do S&P500 tracimy już 8,5 proc. Identyczne opóźnienia jak nasz rynek ma węgierski BUX, co może sugerować, że za tą słabością stoją gracze zagraniczni. We wtorek jednak, choć zmiany indeksu były kosmetyczne, obrót wyniósł ponad 1,2 mld złotych.

Polecamy serwis: Kursy walut

To zdaje się potwierdzać tezę, że popyt postawił na scenariusz wzrostowy. Strategia ta wydaje się dość interesująca, ponieważ uwzględniając wtorkowe zamknięcie GPW, wynika z niej, że WIG20 nadrabiając tylko zaległości, ma potencjał zwyżki do 2950 pkt. Kalkulacja dla graczy jest więc dość prosta. W tej chwili, ryzykując zejściem indeksu do 2600 pkt., co byłoby uznane za początek korekty, przygotowują się na krótki rajd o zakresie ponad 200 pkt.

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

GPW ma coraz większe problemy z dotrzymaniem kroku zagranicznym parkietom.
GPW ma coraz większe problemy z dotrzymaniem kroku zagranicznym parkietom.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.64.35 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK