Specjalne Strefy Ekonomiczne realizują coraz więcej projektów
REKLAMA
REKLAMA
Polska Strefa Inwestycji: wyniki na koniec pierwszego kwartału 2021 r.
Od września 2018 r. do końca marca 2021 r. na terenie Polskiej Strefy Inwestycji wydano łącznie 904 decyzje ze wsparciem finansowym szacowanym na 39,9 mld zł. Równocześnie inwestorzy zadeklarowali utworzenie 18 700 nowych miejsc pracy.
REKLAMA
REKLAMA
- W pierwszym kwartale tego roku zanotowaliśmy o jedną trzecią więcej projektów, które będą u nas realizowane, a ich łączna wartość jest większa aż o 89 proc. w porównania do analogicznego okresu 2020 r. Dzięki temu ma też powstać 3938 nowych miejsc pracy, czyli o 139 proc (!) więcej niż deklarowano na koniec marca ubiegłego roku. To oznacza, że pomimo pandemii, inwestorzy nie rezygnują z realizacji nowych przedsięwzięć na terenie Polskiej Strefy Inwestycji. Cieszę się, że Polska dla wielu przedsiębiorców z całego świata pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych - pod względem lokalizacji inwestycji – miejsc w Europie – powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Grzegorz Piechowiak.
Według danych za pierwszy kwartał 2021 r. trzy Specjalne Strefy Ekonomiczne z największą liczbą otrzymanych decyzji o wsparciu to: Katowicka SSE, Łódzka SSE i Kostrzyńsko-Słubicka SSE. Od stycznia do marca br. łącznie zakontraktowano tam 40 nowych inwestycji o łącznej wartości ok. 1,5 mld zł. Stanowią one 32 proc. wszystkich projektów, które zainicjowano w strefach w pierwszym kwartale 2021 r., a które otrzymały pomoc w ramach PSI.
Coraz większy udział MŚP
Stale wzrasta udział polskiego sektora MMŚP w liczbie realizowanych projektów na terenie Polskiej Strefy Inwestycji. W 2020 r. wzrósł on do 65 proc., a w pierwszym kwartale 2021 r. osiągnął poziom 67 proc. Deklarowana wartość inwestycji, za które odpowiadają mikro, małe i średnie firmy, wyniósł odpowiednio 18 proc. w całym 2020 r. oraz 27 proc. w pierwszym kwartale 2021 r.
Czym jest PSI?
Polska Strefa Inwestycji powstała na mocy ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji – tym samym Polska stała się jednolitym obszarem inwestycji. Od 5 września 2018 r. zwolnienia podatkowe dostępne są na terenie całego kraju, a nie tylko – jak wcześniej – na obszarach (wydzielonych przepisami) należących do specjalnych stref ekonomicznych. SSE, działając jako spółki, nadal pełnią jednak kluczową rolę w systemie PSI – zarządzają poszczególnymi jej częściami, doradzają inwestorom i prowadzą aktywną politykę rozwoju gospodarczego Polski.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.