Kategorie

Dotacje inwestycyjne dla samorządów

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Inwestycje i dotacje w samorządach muszą opierać się na potrzebach i celach dla wybranego obszaru.
Fotolia
Inwestycje i dotacje w samorządach muszą opierać się na potrzebach i celach dla wybranego obszaru. Efektywność inwestycji jest kluczowym wskaźnikiem przy wprowadzaniu firm na rynek, przy ich ekspansji oraz przy ubieganiu się o dofinansowanie.
Reklama

Atrakcyjność inwestycyjna rejonów w kraju jest mierzona przez ocenę wizerunku danego regionu, przez ocenę działalności administracji i przedsiębiorczości obszaru. Przyciąganie kapitału to nie tylko zachęty finansowe, ale również polityka gospodarowania. Firmy wchodzące na dany rynek często zwracają uwagę na dostępność odpowiedniej kadry (pracownicy, specjaliści i zarządzający).

Atrakcyjność inwestycyjna jest podstawą dla rozbudowy miasta  równocześnie dostarcza informacje potencjalnym i obecnym inwestorom. Często wykorzystywanym wskaźnikiem jest Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej (KAI). Na jego podstawie oceniane są dane dotyczące miast i obszarów. Przy wyznaczaniu KAI bierze się pod uwagę siedem zmiennych: finanse, inwestycje, wizerunek, wykształcenie kadry, jakość życia, infrastruktura i instytucje. Potencjalni inwestorzy mają prawo wykorzystać kapitał unijny na wprowadzenie i rozwój firmy. Kwoty dostępnych dotacji z funduszy strukturalnych są znaczne.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Wizerunek metropolii: Wrocław

Atrakcyjność stolicy Dolnego Śląska jest wysoko oceniana przez przedsiębiorców. Obecnie jest on na trzeciej pozycji pod względem liczby inwestorów zagranicznych, po Warszawie i Poznaniu. Wrocław jest równocześnie drugim miastem pod względem warunków do inwestowania i pierwszym przy ocenie obrotu i płynności kapitału. Według przedsiębiorców ważnym atutem tego miasta jest wysoko wykwalifikowana kadra techniczna. Często wymieniane są również dobrze rozwinięta baza hotelowa oraz rynek usług edukacyjnych. Wrocław jest mocno zaangażowany w programy zagospodarowania przestrzennego, co znacznie ułatwia zorganizowanie i wprowadzenie inwestycji.

WSPÓŁCZYNNIK KAI

ŚREDNIA

WROCŁAW

TRÓJMIASTO

WARSZAWA

KAPITAŁ ZAGRANICZNY

100

124,6

69,9

245,4

KAPITAŁ KRAJOWY

100

88,6

113,7

128,3

WARUNKI INWESTOWANIA

100

135,6

147,9

202,5

ŚREDNIA

100

118,3

100,4

205,4

ŹRODŁO: Raporty na temat Wielkich miast Polski, PwC, 2010

Województwo dolnośląskie

Reklama

Dolny Śląsk jest wysoko uprzemysłowionym obszarem, o wysokim zapotrzebowaniu na inwestycje oraz mocnym zaangażowaniu w finansowanie unijne oraz programy finansowania krajowego.  W ciągu roku dotacje i subwencje dla województwa to około 957,9 mln zł, z czego 746,8 przeznacza się na dalsze inwestycje w regionie. Ponad 740,7 mln zł środków województwa pochodzi z funduszy strukturalnych, ponad 74,0% dotyczy inwestycji w regionie.

Atrakcyjność inwestycyjna obszaru jest znaczna: wysokie uprzemysłowienie i kadra jest zachętą do wprowadzania nowych zakładów produkcyjnych. Dostępność energii i wprowadzana modernizacja procesów produkcji to mocne podstawy pod przyszłe przedsiębiorstwa. Dolny Śląsk wymaga również inwestycji i restrukturyzacji dla wprowadzenie norm ochrony środowiska. Przedsiębiorstwa usługowe ukierunkowane na ekologię są niezbędne. Dla poprawy jakości obsługi przedsiębiorstw i mieszkańców Dolnego Śląska od dłuższego czasu wprowadzane są firmy usługowe, często w oparciu o e-biznes i współpracę regionalną czy ogólnokrajową.

Polecamy: Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców

Województwo pomorskie

Pomorze jest  regionem turystycznym, trójmiasto i wiele miast tego regionu czerpie znaczne korzyści z tej branży. Inwestycje pro rozwojowe poprzez rozbudowę branży hotelarskiej, gastronomicznej i  rekreacji są jednym z głównych kierunków działalności. Ochrona środowiska i gospodarowanie zasobami naturalnymi wymaga znacznych nakładów, jednak  utrzymanie walorów przyrodniczych (ochrona Bałtyku, delty Wisły) jest oceniona jako niezbędna dla regionu. Gospodarka morska oraz transport morski jest  rozwinięty w regionie Trójmiasta. Na tym obszarze znaczne wydatki są kierowane dla rozbudowy sieci transportu i sieci przeładunkowej i magazynowej. Program ten jest dobrze oceniany przez przedsiębiorstwa polskie i zagraniczne, finansowanie takich inwestycji jest jednym z priorytetów Pomorza.

W ciągu roku województwo uzyskało ponad 250,8 mln zł subwencji i dotacji, na inwestycje w regionie przeznaczono 706,1 mln zł. Z funduszy strukturalnych na rozwój i rozbudowę województwa przeznaczono 551,3 mln zł, z czego 396,9 mln zł jest wydatkowany na inwestycje.

Dane:

 Raporty na temat Wielkich miast Polski, PwC, 2010

 Poradnik Samorządowca, GUS, 2010

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?