| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Dotacje inwestycyjne dla samorządów

Dotacje inwestycyjne dla samorządów

Inwestycje i dotacje w samorządach muszą opierać się na potrzebach i celach dla wybranego obszaru. Efektywność inwestycji jest kluczowym wskaźnikiem przy wprowadzaniu firm na rynek, przy ich ekspansji oraz przy ubieganiu się o dofinansowanie.

Atrakcyjność inwestycyjna rejonów w kraju jest mierzona przez ocenę wizerunku danego regionu, przez ocenę działalności administracji i przedsiębiorczości obszaru. Przyciąganie kapitału to nie tylko zachęty finansowe, ale również polityka gospodarowania. Firmy wchodzące na dany rynek często zwracają uwagę na dostępność odpowiedniej kadry (pracownicy, specjaliści i zarządzający).

Atrakcyjność inwestycyjna jest podstawą dla rozbudowy miasta  równocześnie dostarcza informacje potencjalnym i obecnym inwestorom. Często wykorzystywanym wskaźnikiem jest Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej (KAI). Na jego podstawie oceniane są dane dotyczące miast i obszarów. Przy wyznaczaniu KAI bierze się pod uwagę siedem zmiennych: finanse, inwestycje, wizerunek, wykształcenie kadry, jakość życia, infrastruktura i instytucje. Potencjalni inwestorzy mają prawo wykorzystać kapitał unijny na wprowadzenie i rozwój firmy. Kwoty dostępnych dotacji z funduszy strukturalnych są znaczne.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Wizerunek metropolii: Wrocław

Atrakcyjność stolicy Dolnego Śląska jest wysoko oceniana przez przedsiębiorców. Obecnie jest on na trzeciej pozycji pod względem liczby inwestorów zagranicznych, po Warszawie i Poznaniu. Wrocław jest równocześnie drugim miastem pod względem warunków do inwestowania i pierwszym przy ocenie obrotu i płynności kapitału. Według przedsiębiorców ważnym atutem tego miasta jest wysoko wykwalifikowana kadra techniczna. Często wymieniane są również dobrze rozwinięta baza hotelowa oraz rynek usług edukacyjnych. Wrocław jest mocno zaangażowany w programy zagospodarowania przestrzennego, co znacznie ułatwia zorganizowanie i wprowadzenie inwestycji.

WSPÓŁCZYNNIK KAI

ŚREDNIA

WROCŁAW

TRÓJMIASTO

WARSZAWA

KAPITAŁ ZAGRANICZNY

100

124,6

69,9

245,4

KAPITAŁ KRAJOWY

100

88,6

113,7

128,3

WARUNKI INWESTOWANIA

100

135,6

147,9

202,5

ŚREDNIA

100

118,3

100,4

205,4

ŹRODŁO: Raporty na temat Wielkich miast Polski, PwC, 2010

Województwo dolnośląskie

Dolny Śląsk jest wysoko uprzemysłowionym obszarem, o wysokim zapotrzebowaniu na inwestycje oraz mocnym zaangażowaniu w finansowanie unijne oraz programy finansowania krajowego.  W ciągu roku dotacje i subwencje dla województwa to około 957,9 mln zł, z czego 746,8 przeznacza się na dalsze inwestycje w regionie. Ponad 740,7 mln zł środków województwa pochodzi z funduszy strukturalnych, ponad 74,0% dotyczy inwestycji w regionie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »