REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje inwestycyjne dla samorządów

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Inwestycje i dotacje w samorządach muszą opierać się na potrzebach i celach dla wybranego obszaru.
Inwestycje i dotacje w samorządach muszą opierać się na potrzebach i celach dla wybranego obszaru.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycje i dotacje w samorządach muszą opierać się na potrzebach i celach dla wybranego obszaru. Efektywność inwestycji jest kluczowym wskaźnikiem przy wprowadzaniu firm na rynek, przy ich ekspansji oraz przy ubieganiu się o dofinansowanie.

REKLAMA

Atrakcyjność inwestycyjna rejonów w kraju jest mierzona przez ocenę wizerunku danego regionu, przez ocenę działalności administracji i przedsiębiorczości obszaru. Przyciąganie kapitału to nie tylko zachęty finansowe, ale również polityka gospodarowania. Firmy wchodzące na dany rynek często zwracają uwagę na dostępność odpowiedniej kadry (pracownicy, specjaliści i zarządzający).

REKLAMA

Atrakcyjność inwestycyjna jest podstawą dla rozbudowy miasta  równocześnie dostarcza informacje potencjalnym i obecnym inwestorom. Często wykorzystywanym wskaźnikiem jest Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej (KAI). Na jego podstawie oceniane są dane dotyczące miast i obszarów. Przy wyznaczaniu KAI bierze się pod uwagę siedem zmiennych: finanse, inwestycje, wizerunek, wykształcenie kadry, jakość życia, infrastruktura i instytucje. Potencjalni inwestorzy mają prawo wykorzystać kapitał unijny na wprowadzenie i rozwój firmy. Kwoty dostępnych dotacji z funduszy strukturalnych są znaczne.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Wizerunek metropolii: Wrocław

Atrakcyjność stolicy Dolnego Śląska jest wysoko oceniana przez przedsiębiorców. Obecnie jest on na trzeciej pozycji pod względem liczby inwestorów zagranicznych, po Warszawie i Poznaniu. Wrocław jest równocześnie drugim miastem pod względem warunków do inwestowania i pierwszym przy ocenie obrotu i płynności kapitału. Według przedsiębiorców ważnym atutem tego miasta jest wysoko wykwalifikowana kadra techniczna. Często wymieniane są również dobrze rozwinięta baza hotelowa oraz rynek usług edukacyjnych. Wrocław jest mocno zaangażowany w programy zagospodarowania przestrzennego, co znacznie ułatwia zorganizowanie i wprowadzenie inwestycji.

WSPÓŁCZYNNIK KAI

ŚREDNIA

WROCŁAW

TRÓJMIASTO

WARSZAWA

KAPITAŁ ZAGRANICZNY

100

124,6

69,9

245,4

KAPITAŁ KRAJOWY

100

88,6

113,7

128,3

WARUNKI INWESTOWANIA

100

135,6

147,9

202,5

ŚREDNIA

100

118,3

100,4

205,4

ŹRODŁO: Raporty na temat Wielkich miast Polski, PwC, 2010

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Województwo dolnośląskie

REKLAMA

Dolny Śląsk jest wysoko uprzemysłowionym obszarem, o wysokim zapotrzebowaniu na inwestycje oraz mocnym zaangażowaniu w finansowanie unijne oraz programy finansowania krajowego.  W ciągu roku dotacje i subwencje dla województwa to około 957,9 mln zł, z czego 746,8 przeznacza się na dalsze inwestycje w regionie. Ponad 740,7 mln zł środków województwa pochodzi z funduszy strukturalnych, ponad 74,0% dotyczy inwestycji w regionie.

Atrakcyjność inwestycyjna obszaru jest znaczna: wysokie uprzemysłowienie i kadra jest zachętą do wprowadzania nowych zakładów produkcyjnych. Dostępność energii i wprowadzana modernizacja procesów produkcji to mocne podstawy pod przyszłe przedsiębiorstwa. Dolny Śląsk wymaga również inwestycji i restrukturyzacji dla wprowadzenie norm ochrony środowiska. Przedsiębiorstwa usługowe ukierunkowane na ekologię są niezbędne. Dla poprawy jakości obsługi przedsiębiorstw i mieszkańców Dolnego Śląska od dłuższego czasu wprowadzane są firmy usługowe, często w oparciu o e-biznes i współpracę regionalną czy ogólnokrajową.

Polecamy: Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców

Województwo pomorskie

Pomorze jest  regionem turystycznym, trójmiasto i wiele miast tego regionu czerpie znaczne korzyści z tej branży. Inwestycje pro rozwojowe poprzez rozbudowę branży hotelarskiej, gastronomicznej i  rekreacji są jednym z głównych kierunków działalności. Ochrona środowiska i gospodarowanie zasobami naturalnymi wymaga znacznych nakładów, jednak  utrzymanie walorów przyrodniczych (ochrona Bałtyku, delty Wisły) jest oceniona jako niezbędna dla regionu. Gospodarka morska oraz transport morski jest  rozwinięty w regionie Trójmiasta. Na tym obszarze znaczne wydatki są kierowane dla rozbudowy sieci transportu i sieci przeładunkowej i magazynowej. Program ten jest dobrze oceniany przez przedsiębiorstwa polskie i zagraniczne, finansowanie takich inwestycji jest jednym z priorytetów Pomorza.

W ciągu roku województwo uzyskało ponad 250,8 mln zł subwencji i dotacji, na inwestycje w regionie przeznaczono 706,1 mln zł. Z funduszy strukturalnych na rozwój i rozbudowę województwa przeznaczono 551,3 mln zł, z czego 396,9 mln zł jest wydatkowany na inwestycje.

Dane:

 Raporty na temat Wielkich miast Polski, PwC, 2010

 Poradnik Samorządowca, GUS, 2010

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA