REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie koszty kwalifikowane w projektach e-usług

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Koszty kwalifikowane w projektach e-usług
Koszty kwalifikowane w projektach e-usług

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na koniec lipca 2010 roku planowane jest ogłoszenie naboru wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 8.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W ramach konkursu wsparcie unijne będą mogły otrzymać projekty polegające na świadczeniu e-usługi, przy czym projekty te mogą obejmować wytworzenie produktów cyfrowych koniecznych do świadczenia e-usługi.

REKLAMA

Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem są wydatki poniesione po dniu złożenia wniosku o udzielenie wsparcia do dnia określonego w umowie o udzielenie wsparcia, jednak nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy.

Zmiany w rozporządzeniu

Szczegółowe kategorie wydatków, które będą mogły zostać dofinansowane ze środków unijnych w ramach obecnego naboru projektów określa zmienione w dniu 2 czerwca 2010 roku rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007—2013.

Porównaj: Jak wypromować swoje produkty za granicą dzięki funduszom unijnym

Zgodnie z nową wersją rozporządzenia, wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w ramach działania 8.1 POIG będą mogły zostać uznane wydatki poniesione na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zakup usług informatycznych, technicznych, doradczych prowadzących do wytworzenia produktów cyfrowych oraz związanych z przygotowaniem, świadczeniem i aktualizacją e-usługi,
  • wynagrodzenia brutto wraz z pozapłacowymi kosztami pracy (składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu objętego wsparciem, które są ponoszone ze środków własnych płatnika wynagrodzeń i składek,
  • zakup analiz przygotowawczych, usług translacyjnych i innych usług eksperckich,
  • pokrycie kosztów ogólnych, obejmujących zakup usług transportowych, telekomunikacyjnych, komunalnych lub pocztowych, zakup usług księgowych, prawnych, materiałów biurowych i eksploatacyjnych, najem i eksploatację pomieszczeń (pod warunkiem, że ich stawki odpowiadają powszechnie stosowanym na rynku), do wysokości 20% całkowitych wydatków kwalifikowanych – w przypadku rozliczania wydatków ogólnych faktycznie poniesionych i udokumentowanych zapłaconą fakturą (lub innym dokumentem księgowym równoważnej wartości) lub 15% - w przypadku rozliczania wydatków ryczałtem,
  • zakup materiałów biurowych i eksploatacyjnych,
  • najem i eksploatacja pomieszczeń,
  • promocję wdrożonych rozwiązań, dokonywaną drogą tradycyjną i elektroniczną,
  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej,

Będą one mogły zostać objęte wsparciem w przypadku, gdy będą wykorzystywane wyłącznie do celów projektu, będą podlegać zasadom amortyzacji oraz gdy będą nabyte od osób trzecich na zasadach rynkowych.

  • zakup środków trwałych, z wyjątkiem nieruchomości wymienionych w art. 3. ust 1 pkt 15 ustawy z dnia 29 września 1994 o rachunkowości (z późn. zmianami),
  • zakup środków trwałych, z zastrzeżeniem, że cena używanych środków trwałych nie przekracza wartości rynkowej i jest niższa od ceny podobnych nowych aktywów, sprzedający złoży oświadczenie określające zbywcę używanych środków trwałych, miejsce i datę ich zakupu oraz w okresie 7 lat poprzedzających datę zakupu środki trwałe nie zostały zakupione ze środków publicznych,

Cenę nabycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się zgodnie z przepisami o rachunkowości.

  • raty spłaty wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, poniesione przez korzystającego do dnia zakończenia realizacji projektu, do wysokości ich wartości początkowej z dnia zawarcia umowy leasingu prowadzącego do przeniesienia własności, albo spłatę wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należnej z tytułu umowy leasingu,
  • pokrycie kosztów związanych z otwarciem i prowadzeniem odrębnego rachunku bankowego lub subkonta do obsługi projektu lub płatności zaliczkowych,
  • zakup szkoleń bezpośrednio związanych z uruchomieniem i obsługą e-usługi dla osób zaangażowanych w realizację projektu, w wysokości do 10% całkowitych wydatków kwalifikowanych.

Polecamy serwis Leasing

Maksymalna wartość wsparcia unijnego może wynieść nie więcej niż 70% wydatków kwalifikowanych w projekcie. W przypadku mikro- lub małego przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który w roku złożenia wniosku o wsparcie ma nie więcej niż 27 lat, maksymalna wysokość wsparcia może wynieść do 80% kosztów kwalifikowanych. Musimy również pamiętać, że minimalna wartość kosztów kwalifikowanych nie może być niższa niż 20 tys złotych i nie może przekroczyć 700 tys złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA