REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niefortunne gesty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marzena Czarnowska
Ten sam gest może zostać różnie odebrany przez obcokrajowców.
Ten sam gest może zostać różnie odebrany przez obcokrajowców.

REKLAMA

REKLAMA

Nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów służbowych jest nieodłącznym elementem pracy każdego człowieka biznesu. Kontakty te są zawierane nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Jeśli partnerzy biznesowi pochodzą z tego samego kręgu kulturowego zadanie jest o wiele prostsze. Sprawa komplikuje się, gdy trzeba nawiązać kontakty służbowe z osobami reprezentującymi odmienną mentalność, religię, kulturę. By odnieść sukces w biznesie trzeba być przygotowanym i na takie spotkania. Jeden fałszywy ruch, brak zrozumienia i poszanowania dla obyczajów odmiennej kultury, nieopatrzny gest ręką mogą przekreślić dotychczasowe starania i negocjacje. Trzeba pamiętać, że kontakty w sprawach służbowych przybierają różną formę: może to być lunch, obiad, przyjęcie. Już sam fakt spotkania z ważnym klientem może budzić obawy i lęki. Dodatkowym źródłem stresu może okazać się nieznajomość obyczajów obcej kultury. Czasem to, co nam wydaje się oczywistym i przyjaznym gestem, wzbudza bardzo negatywną i wręcz wrogą reakcję rozmówcy, który odmiennie odczytał znaczenie gestu. Oto krótka lista gestów, których wykonanie może postawić pokazującego w kłopotliwej sytuacji. 

REKLAMA

OK.

Znak pokazywany za pomocą kółeczka utworzonego przez kciuk i palec wskazujący. W Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów jest to całkiem pozytywny gest oznaczający: „jest dobrze, super, w porządku”. W krajach takich jak: Niemcy, Grecja, Hiszpania, Turcja i Brazylia jest to gest bardzo obraźliwy.

Zobacz: Jakie są podstawowe zasady prowadzenia rozmów telefonicznych?

Kciuk uniesiony do góry

Dla Niemców, Austriaków czy Francuzów nie niesie ze sobą żadnej treści poza symbolem liczby 1. Na Bliskim Wschodzie, w Australii i na południu Europy lepiej się nim nie posługiwać, by nie obrazić tamtejszych mieszkańców jednym z największych „niemych” wulgaryzmów. Dla nas z kolei gest ten oznacza pomyślność, szczęśliwe zakończenie sprawy, sukces.

Wiktoria

W zależności od tego czy nasz rozmówca (szczególnie Brytyjczyk) zobaczy wnętrze czy grzbiet naszej dłoni inaczej zrozumie sens tego gestu. W pierwszym przypadku – wnętrze skierowane do rozmówcy – gest ma wydźwięk pozytywny, oznacza zwycięstwo. Jeśli zaś pokażemy rozmówcy grzbiet dłoni, może on odebrać to jako obelgę – w ten sposób Francuzi w czasie wojny stuletniej grozili brytyjskim łucznikom, gest ten oznaczał wówczas: „obetniemy wam dwa palce, których używacie przy zakładaniu strzał”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uspokajające dłonie o rozstawionych palcach

W naszym kręgu kulturowym, gdy ktoś pod wpływem emocji zaczyna nas atakować, biegnie w naszą stronę wzburzony lub za bardzo pochyla się w naszą stronę krzycząc coraz głośniej, próbujemy go uspokoić i zachować bezpieczny dystans poprzez wyciągnięte przed siebie dłonie z rozstawionymi palcami. W Grecji gest ten zamiast uspokoić, z pewnością jeszcze bardziej rozjuszy rozmówce, który odczyta go jako jedną z najdosadniejszych greckich obelg.

Gest przywołania

Wykonywany jest palcem wskazującym, osobie znajdującej się w pobliżu mówi: „podejdź bliżej”. Stosowany jest raczej w stosunku do osób bliskich. Jednak czy zawsze i wszędzie oznacza to samo? W Azji Wschodniej gest ten służy do przywoływaniu psów, z kolei w Indonezji, Ameryce Południowej i Australii gest ten stosuje się w odniesieniu do prostytutek, które odczytują go jako chęć skorzystania z ich usług.

Gestykulacja w czasie rozmowy

Szczególnie w Singapurze zadbaj o gestykulację. Pamiętaj, że wskazywanie jednym lub dwoma palcami zamiast całą dłonią jest niegrzeczne.

Nie tylko dłonie

W krajach arabskich, Hongkongu, Singapurze i Indiach należy zwrócić szczególną uwagę również na stopy, szczególnie siedząc należy zadbać, by stopy były oparte o podłogę, a nie uniesione podeszwami w stronę rozmówcy.

Zobacz serwis: Kontakty z klientami

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA