reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Niefortunne gesty

Nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów służbowych jest nieodłącznym elementem pracy każdego człowieka biznesu. Kontakty te są zawierane nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Jeśli partnerzy biznesowi pochodzą z tego samego kręgu kulturowego zadanie jest o wiele prostsze. Sprawa komplikuje się, gdy trzeba nawiązać kontakty służbowe z osobami reprezentującymi odmienną mentalność, religię, kulturę. By odnieść sukces w biznesie trzeba być przygotowanym i na takie spotkania. Jeden fałszywy ruch, brak zrozumienia i poszanowania dla obyczajów odmiennej kultury, nieopatrzny gest ręką mogą przekreślić dotychczasowe starania i negocjacje. Trzeba pamiętać, że kontakty w sprawach służbowych przybierają różną formę: może to być lunch, obiad, przyjęcie. Już sam fakt spotkania z ważnym klientem może budzić obawy i lęki. Dodatkowym źródłem stresu może okazać się nieznajomość obyczajów obcej kultury. Czasem to, co nam wydaje się oczywistym i przyjaznym gestem, wzbudza bardzo negatywną i wręcz wrogą reakcję rozmówcy, który odmiennie odczytał znaczenie gestu. Oto krótka lista gestów, których wykonanie może postawić pokazującego w kłopotliwej sytuacji. 

OK.

Znak pokazywany za pomocą kółeczka utworzonego przez kciuk i palec wskazujący. W Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów jest to całkiem pozytywny gest oznaczający: „jest dobrze, super, w porządku”. W krajach takich jak: Niemcy, Grecja, Hiszpania, Turcja i Brazylia jest to gest bardzo obraźliwy.

Zobacz: Jakie są podstawowe zasady prowadzenia rozmów telefonicznych?

Kciuk uniesiony do góry

Dla Niemców, Austriaków czy Francuzów nie niesie ze sobą żadnej treści poza symbolem liczby 1. Na Bliskim Wschodzie, w Australii i na południu Europy lepiej się nim nie posługiwać, by nie obrazić tamtejszych mieszkańców jednym z największych „niemych” wulgaryzmów. Dla nas z kolei gest ten oznacza pomyślność, szczęśliwe zakończenie sprawy, sukces.

Wiktoria

W zależności od tego czy nasz rozmówca (szczególnie Brytyjczyk) zobaczy wnętrze czy grzbiet naszej dłoni inaczej zrozumie sens tego gestu. W pierwszym przypadku – wnętrze skierowane do rozmówcy – gest ma wydźwięk pozytywny, oznacza zwycięstwo. Jeśli zaś pokażemy rozmówcy grzbiet dłoni, może on odebrać to jako obelgę – w ten sposób Francuzi w czasie wojny stuletniej grozili brytyjskim łucznikom, gest ten oznaczał wówczas: „obetniemy wam dwa palce, których używacie przy zakładaniu strzał”.

Uspokajające dłonie o rozstawionych palcach

W naszym kręgu kulturowym, gdy ktoś pod wpływem emocji zaczyna nas atakować, biegnie w naszą stronę wzburzony lub za bardzo pochyla się w naszą stronę krzycząc coraz głośniej, próbujemy go uspokoić i zachować bezpieczny dystans poprzez wyciągnięte przed siebie dłonie z rozstawionymi palcami. W Grecji gest ten zamiast uspokoić, z pewnością jeszcze bardziej rozjuszy rozmówce, który odczyta go jako jedną z najdosadniejszych greckich obelg.

Gest przywołania

Wykonywany jest palcem wskazującym, osobie znajdującej się w pobliżu mówi: „podejdź bliżej”. Stosowany jest raczej w stosunku do osób bliskich. Jednak czy zawsze i wszędzie oznacza to samo? W Azji Wschodniej gest ten służy do przywoływaniu psów, z kolei w Indonezji, Ameryce Południowej i Australii gest ten stosuje się w odniesieniu do prostytutek, które odczytują go jako chęć skorzystania z ich usług.

Gestykulacja w czasie rozmowy

Szczególnie w Singapurze zadbaj o gestykulację. Pamiętaj, że wskazywanie jednym lub dwoma palcami zamiast całą dłonią jest niegrzeczne.

Nie tylko dłonie

W krajach arabskich, Hongkongu, Singapurze i Indiach należy zwrócić szczególną uwagę również na stopy, szczególnie siedząc należy zadbać, by stopy były oparte o podłogę, a nie uniesione podeszwami w stronę rozmówcy.

Zobacz serwis: Kontakty z klientami

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama