REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?
Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje wiele źródeł z jakich trafić może do firmy nielegalne oprogramowanie. Warto poznać każdy z tych kanałów i sprawdzić jak działa on w naszym przedsiębiorstwie.

Nieautoryzowana instalacja przez pracowników, ukryta instalacja dokonana za pośrednictwem „wyskakujących” okienek (ang. pop-up) pojawiających się podczas odwiedzania niektórych stron internetowych i złe zarządzanie licencjami oprogramowania to tylko niektóre przykłady. Przyczyną takich błędów często jest brak świadomości osób zarządzających firmą i pracowników, niewłaściwa polityka korporacyjna oraz wadliwe procesy zarządzania oprogramowaniem.

REKLAMA

Niestety, w niektórych przypadkach oprogramowanie bez licencji używane jest umyślnie i odbywa się za wiedzą osób zarządzających, które nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw z tym związanych.

Złe zarządzanie oprogramowaniem i licencjami

REKLAMA

Zrozumienie jak dużą rolę odgrywa oprogramowanie, znajomość rodzajów dostępnego oprogramowania i różnych rodzajów licencji może mieć kluczowe znaczenie dla działalności i rozwoju firmy. Czynniki te powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Zwiększając wiedzę na temat posiadanych zasobów oprogramowania w firmie i właściwie nim zarządzając, zapewniamy jego efektywne wykorzystanie, co przekłada się na wzrost produktywności i wydajności firmy.

Dostępnych jest wiele rodzajów licencji: od zwykłego formatu „kliknij aby zaakceptować” aż do bardziej skomplikowanych negocjowanych indywidualnych umów. Elastyczność rozwiązań licencyjnych zwiększa się z roku na rok. Standardowe licencje zezwalają na instalację na od jednego do pięciu komputerów, natomiast licencje grupowe zezwalają na określoną liczbę instalacji z jednego nośnika CD.

Polecamy:Kwestia nielegalnego oprogramowania czyli specyfika prawa autorskiego w stosunku do oprogramowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakakolwiek instalacja ponad wyznaczony limit powinna być uzgodniona z producentem oprogramowania lub jego sprzedawcą. Często brak pełnej ewidencji instalacji lub brak ścisłej polityki firmowej powoduje, że firmy naruszają prawo. Instalacja oprogramowania w większej liczbie komputerów niż na to zezwala licencja jest zazwyczaj konsekwencją nieskutecznego zarządzania oprogramowaniem i licencjami.

Jeśli licencja zezwala na instalację oprogramowania w 20 komputerach, jakakolwiek instalacja oprogramowania w większej liczbie komputerów narusza warunki licencji.W rezultacie, mamy do czynienia z nielegalną kopią. W wypadku jej wykrycia grożą konsekwencje opisane wcześniej.

Ściąganie oprogramowania z Internetu

REKLAMA

Internet dla wielu firm jest ważnym narzędziem w prowadzonej działalności gospodarczej. Dopóki firma nie stosuje odpowiednich procedur kontrolnych, dopóty istnieje poważne ryzyko zainstalowania przez Internet oprogramowania niechcianego i niezatwierdzonego. W miarę jak dostęp do Internetu stał się szybszy, łatwiejsze stało się
kupowanie lub ściąganie muzyki, fi lmów i innych multimediów. Coraz łatwiej przesyła się również różne produkty między komputerami bez konieczności użycia dodatkowego sprzętu, zaś ryzyko wykrycia takich działań wydaje się małe.

Piractwo komputerowe, które kiedyś wymagało specjalistycznej wiedzy na temat skomplikowanych kodów informatycznych, teraz jest możliwe za pomocą jednego kliknięcia myszką. Bez stosownych blokad informatycznych, które zapobiegają nieautoryzowanym instalacjom, firma jest narażona na instalowanie oprogramowania przez pracowników bez jej wiedzy lub zgody.

Taka praktyka niesie za sobą poważne zagrożenia. Jeśli pracownik zainstalował oprogramowanie bez licencji, właściciel lub zarząd fi rmy stają się również odpowiedzialni za naruszenie praw autorskich, a firmie grożą konsekwencje prawne i fi nansowe. Jeśli źródło oprogramowania nie jest znane, może być zainfekowane wirusem komputerowym, oprogramowaniem szpiegującym lub trojanami umożliwiającymi osobom obcym bezpośredni dostęp do firmowych sieci komputerowych.

Coraz większym zagrożeniem są tak zwane „wyskakujące okienka” (ang. pop-up), które pokazują się na ekranie komputera, kiedy pracownik odwiedza niektóre strony internetowe – często te, które oferują instalację oprogramowania po „okazyjnych cenach”. Czasami po kliknięciu przez pracownika w okienko, na komputerze instalowane jest niezatwierdzone oprogramowanie, wirus komputerowy czy oprogramowanie szpiegujące.

Aukcje internetowe

Jednym z największych sukcesów Internetu są bez wątpienia aukcje internetowe. Dzięki nim ludzie mogą sprzedawać przez Internet książki, zabawki, przedmioty kolekcjonerskie lub nawet domy. Dużą popularność zyskały dzięki elastyczności i szybkości rozwiązań oraz ze względu na korzyści, jakie oferują zarówno kupującym, jak i sprzedającym.

Jednak wśród większości ofert uczciwych, nieostrożny kupujący może natrafić na oferty nieuczciwe. Bardzo niskie ceny pozornie oryginalnego oprogramowania mogą kusić szczególnie małe firmy i te w fazie rozwoju, które chcą zredukować koszty. Możliwość ukrycia swojej tożsamości lub podszycia się pod cudzą spowodowało, że wiele osób wykorzystuje aukcje internetowe do nielegalnych działań. Dotyczy to również ofert sprzedaży oprogramowania bez licencji lub
podróbek.

Z badania przeprowadzonego w 2006 roku przez analityków IDC wynika, że mniej niż 49% oprogramowania Microsoft oferowanego na aukcjach eBay było oryginalne .

Jeśli zorientujesz się, że nabyłeś nielegalne oprogramowanie, uzyskanie zwrotu pieniędzy może być trudne. Jak do tej pory bardzo mała liczba oszukanych konsumentów, która wystąpiła na drogę sądową, uzyskała odszkodowanie. Ci którym się to udaje – kosztem poświęconego czasu i wysiłku – otrzymują jednak zwykle kwoty mniejsze w stosunku do tych, które wydali na produkty pirackie.

Praca mobilna

Pracownicy na całym świecie stają się coraz bardziej mobilni. Pracodawcy wyposażają ich w szereg urządzeń, aby ich praca poza biurem lub w domu była bardziej wydajna. Tej zwiększonej swobodzie towarzyszą nowe wyzwania: duża liczba urządzeń używanych do pracy poza biurem zwiększa ryzyko zainstalowania przez pracowników nielegalnego oprogramowania w firmowych sieciach. Należy pamiętać, że firma jest odpowiedzialna również za oprogramowanie zainstalowane w komputerach przenośnych, ponieważ wchodzą one w skład majątku firmy. To samo dotyczy firmowych komputerów, których pracownicy mogą używać w domu. Dlatego też polityka firmy odnośnie używania Internetu powinna obejmować kwestię zasad korzystania ze sprzętu firmowego poza biurem.

Nieuczciwi dostawcy

Niestety niektórzy dostawcy oprogramowania naruszają prawo i świadomie sprzedają nielegalne produkty. W związku z tym, że wiele małych i średnich firm korzysta z zewnętrznych dostawców usług informatycznych, istotne jest sprawdzenie ich wiarygodności. Upewnij się, że Twój dostawca oprogramowania jest w stanie wykazać, że dystrybuuje oprogramowanie uzyskane od autoryzowanego sprzedawcy. Można łatwo sprawdzić kanały dystrybucji oprogramowania kontaktując się bezpośrednio z producentami i pytając kto jest upoważniony do sprzedaży ich produktów.

Źródło: (BSA) Business Software Alliance

Polecamy:Wirusów historia najnowsza

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA