Kategorie

Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?

Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?
Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?
Istnieje wiele źródeł z jakich trafić może do firmy nielegalne oprogramowanie. Warto poznać każdy z tych kanałów i sprawdzić jak działa on w naszym przedsiębiorstwie.

Nieautoryzowana instalacja przez pracowników, ukryta instalacja dokonana za pośrednictwem „wyskakujących” okienek (ang. pop-up) pojawiających się podczas odwiedzania niektórych stron internetowych i złe zarządzanie licencjami oprogramowania to tylko niektóre przykłady. Przyczyną takich błędów często jest brak świadomości osób zarządzających firmą i pracowników, niewłaściwa polityka korporacyjna oraz wadliwe procesy zarządzania oprogramowaniem.

Niestety, w niektórych przypadkach oprogramowanie bez licencji używane jest umyślnie i odbywa się za wiedzą osób zarządzających, które nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw z tym związanych.

Złe zarządzanie oprogramowaniem i licencjami

Zrozumienie jak dużą rolę odgrywa oprogramowanie, znajomość rodzajów dostępnego oprogramowania i różnych rodzajów licencji może mieć kluczowe znaczenie dla działalności i rozwoju firmy. Czynniki te powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Zwiększając wiedzę na temat posiadanych zasobów oprogramowania w firmie i właściwie nim zarządzając, zapewniamy jego efektywne wykorzystanie, co przekłada się na wzrost produktywności i wydajności firmy.

Dostępnych jest wiele rodzajów licencji: od zwykłego formatu „kliknij aby zaakceptować” aż do bardziej skomplikowanych negocjowanych indywidualnych umów. Elastyczność rozwiązań licencyjnych zwiększa się z roku na rok. Standardowe licencje zezwalają na instalację na od jednego do pięciu komputerów, natomiast licencje grupowe zezwalają na określoną liczbę instalacji z jednego nośnika CD.

Polecamy:Kwestia nielegalnego oprogramowania czyli specyfika prawa autorskiego w stosunku do oprogramowania

Jakakolwiek instalacja ponad wyznaczony limit powinna być uzgodniona z producentem oprogramowania lub jego sprzedawcą. Często brak pełnej ewidencji instalacji lub brak ścisłej polityki firmowej powoduje, że firmy naruszają prawo. Instalacja oprogramowania w większej liczbie komputerów niż na to zezwala licencja jest zazwyczaj konsekwencją nieskutecznego zarządzania oprogramowaniem i licencjami.

Jeśli licencja zezwala na instalację oprogramowania w 20 komputerach, jakakolwiek instalacja oprogramowania w większej liczbie komputerów narusza warunki licencji.W rezultacie, mamy do czynienia z nielegalną kopią. W wypadku jej wykrycia grożą konsekwencje opisane wcześniej.

Ściąganie oprogramowania z Internetu

Internet dla wielu firm jest ważnym narzędziem w prowadzonej działalności gospodarczej. Dopóki firma nie stosuje odpowiednich procedur kontrolnych, dopóty istnieje poważne ryzyko zainstalowania przez Internet oprogramowania niechcianego i niezatwierdzonego. W miarę jak dostęp do Internetu stał się szybszy, łatwiejsze stało się
kupowanie lub ściąganie muzyki, fi lmów i innych multimediów. Coraz łatwiej przesyła się również różne produkty między komputerami bez konieczności użycia dodatkowego sprzętu, zaś ryzyko wykrycia takich działań wydaje się małe.

Piractwo komputerowe, które kiedyś wymagało specjalistycznej wiedzy na temat skomplikowanych kodów informatycznych, teraz jest możliwe za pomocą jednego kliknięcia myszką. Bez stosownych blokad informatycznych, które zapobiegają nieautoryzowanym instalacjom, firma jest narażona na instalowanie oprogramowania przez pracowników bez jej wiedzy lub zgody.

Taka praktyka niesie za sobą poważne zagrożenia. Jeśli pracownik zainstalował oprogramowanie bez licencji, właściciel lub zarząd fi rmy stają się również odpowiedzialni za naruszenie praw autorskich, a firmie grożą konsekwencje prawne i fi nansowe. Jeśli źródło oprogramowania nie jest znane, może być zainfekowane wirusem komputerowym, oprogramowaniem szpiegującym lub trojanami umożliwiającymi osobom obcym bezpośredni dostęp do firmowych sieci komputerowych.

Coraz większym zagrożeniem są tak zwane „wyskakujące okienka” (ang. pop-up), które pokazują się na ekranie komputera, kiedy pracownik odwiedza niektóre strony internetowe – często te, które oferują instalację oprogramowania po „okazyjnych cenach”. Czasami po kliknięciu przez pracownika w okienko, na komputerze instalowane jest niezatwierdzone oprogramowanie, wirus komputerowy czy oprogramowanie szpiegujące.

Aukcje internetowe

Jednym z największych sukcesów Internetu są bez wątpienia aukcje internetowe. Dzięki nim ludzie mogą sprzedawać przez Internet książki, zabawki, przedmioty kolekcjonerskie lub nawet domy. Dużą popularność zyskały dzięki elastyczności i szybkości rozwiązań oraz ze względu na korzyści, jakie oferują zarówno kupującym, jak i sprzedającym.

Jednak wśród większości ofert uczciwych, nieostrożny kupujący może natrafić na oferty nieuczciwe. Bardzo niskie ceny pozornie oryginalnego oprogramowania mogą kusić szczególnie małe firmy i te w fazie rozwoju, które chcą zredukować koszty. Możliwość ukrycia swojej tożsamości lub podszycia się pod cudzą spowodowało, że wiele osób wykorzystuje aukcje internetowe do nielegalnych działań. Dotyczy to również ofert sprzedaży oprogramowania bez licencji lub
podróbek.

Z badania przeprowadzonego w 2006 roku przez analityków IDC wynika, że mniej niż 49% oprogramowania Microsoft oferowanego na aukcjach eBay było oryginalne .

Jeśli zorientujesz się, że nabyłeś nielegalne oprogramowanie, uzyskanie zwrotu pieniędzy może być trudne. Jak do tej pory bardzo mała liczba oszukanych konsumentów, która wystąpiła na drogę sądową, uzyskała odszkodowanie. Ci którym się to udaje – kosztem poświęconego czasu i wysiłku – otrzymują jednak zwykle kwoty mniejsze w stosunku do tych, które wydali na produkty pirackie.

Praca mobilna

Pracownicy na całym świecie stają się coraz bardziej mobilni. Pracodawcy wyposażają ich w szereg urządzeń, aby ich praca poza biurem lub w domu była bardziej wydajna. Tej zwiększonej swobodzie towarzyszą nowe wyzwania: duża liczba urządzeń używanych do pracy poza biurem zwiększa ryzyko zainstalowania przez pracowników nielegalnego oprogramowania w firmowych sieciach. Należy pamiętać, że firma jest odpowiedzialna również za oprogramowanie zainstalowane w komputerach przenośnych, ponieważ wchodzą one w skład majątku firmy. To samo dotyczy firmowych komputerów, których pracownicy mogą używać w domu. Dlatego też polityka firmy odnośnie używania Internetu powinna obejmować kwestię zasad korzystania ze sprzętu firmowego poza biurem.

Nieuczciwi dostawcy

Niestety niektórzy dostawcy oprogramowania naruszają prawo i świadomie sprzedają nielegalne produkty. W związku z tym, że wiele małych i średnich firm korzysta z zewnętrznych dostawców usług informatycznych, istotne jest sprawdzenie ich wiarygodności. Upewnij się, że Twój dostawca oprogramowania jest w stanie wykazać, że dystrybuuje oprogramowanie uzyskane od autoryzowanego sprzedawcy. Można łatwo sprawdzić kanały dystrybucji oprogramowania kontaktując się bezpośrednio z producentami i pytając kto jest upoważniony do sprzedaży ich produktów.

Źródło: (BSA) Business Software Alliance

Polecamy:Wirusów historia najnowsza

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

  Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.

  Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce - nabór wniosków

  Celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze badań nad sztuczną inteligencją i wykorzystaniem ich wyników w praktyce poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie sztucznej inteligencji, prowadzące do wprowadzenia nowego rozwiązania na rynek.

  Pracownicy nie chcą wracać do biur

  Ponad 70% pracowników zdalnych i 60% pracowników hybrydowych zadeklarowało, że nie czuje się gotowych na powrót do pracy w biurze. Jednak aż 70% zapytanych firm planuje powrót do pracy stacjonarnej jeszcze w 2021 roku. Czym pracodawcy chcą zachęcić do powrotów? Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy?

  Czy paragon w formie faktury uproszczonej tylko z NIP nabywcy jest dowodem księgowym

  Jesteśmy jednostką budżetową (szkoła podstawowa). Czy mogę przyjąć paragon w formie faktury uproszczonej w kwocie 409 zł, gdzie nie ma nabywcy ani odbiorcy, jest tylko NIP nabywcy? Czy pracownik może zapłacić za fakturę vat swoją osobistą kartą płatniczą?

  Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownika palącego papierosy w niedozwolonym miejscu

  Czy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika, który nie przestrzega regulaminu pracy poprzez palenie papierosów w niedozwolonym miejscu, pomimo iż zostało wyznaczone specjalne miejsce w firmie przeznaczone do tego celu?

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Czy przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych?

  Spory z kontrahentami mogą nie zakończyć się na wezwaniu do zapłaty i konieczne będzie wystąpienie do sądu z pozwem o zapłatę. Jeżeli zaległość z otrzymaniem pieniędzy z przeterminowanej faktury jest dla firmy dotkliwa, zwłaszcza w przypadku młodych przedsiębiorstw, samo poniesienie kosztów sądowych może okazać się blokadą w dochodzeniu należności. Można usłyszeć, że osoby w trudnej sytuacji majątkowej mogą ubiegać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Czy firmy także mogą liczyć na takie udogodnienie? Pytanie to jest o tyle aktualne, że wobec pandemii, wcześniejszych lockdownów oraz ograniczeń sytuacja majątkowa wielu firm znacznie się pogorszyła.

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?