REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?

Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?
Jak oprogramowanie bez licencji trafia do firm?

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje wiele źródeł z jakich trafić może do firmy nielegalne oprogramowanie. Warto poznać każdy z tych kanałów i sprawdzić jak działa on w naszym przedsiębiorstwie.

Nieautoryzowana instalacja przez pracowników, ukryta instalacja dokonana za pośrednictwem „wyskakujących” okienek (ang. pop-up) pojawiających się podczas odwiedzania niektórych stron internetowych i złe zarządzanie licencjami oprogramowania to tylko niektóre przykłady. Przyczyną takich błędów często jest brak świadomości osób zarządzających firmą i pracowników, niewłaściwa polityka korporacyjna oraz wadliwe procesy zarządzania oprogramowaniem.

REKLAMA

Niestety, w niektórych przypadkach oprogramowanie bez licencji używane jest umyślnie i odbywa się za wiedzą osób zarządzających, które nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw z tym związanych.

Złe zarządzanie oprogramowaniem i licencjami

REKLAMA

Zrozumienie jak dużą rolę odgrywa oprogramowanie, znajomość rodzajów dostępnego oprogramowania i różnych rodzajów licencji może mieć kluczowe znaczenie dla działalności i rozwoju firmy. Czynniki te powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Zwiększając wiedzę na temat posiadanych zasobów oprogramowania w firmie i właściwie nim zarządzając, zapewniamy jego efektywne wykorzystanie, co przekłada się na wzrost produktywności i wydajności firmy.

Dostępnych jest wiele rodzajów licencji: od zwykłego formatu „kliknij aby zaakceptować” aż do bardziej skomplikowanych negocjowanych indywidualnych umów. Elastyczność rozwiązań licencyjnych zwiększa się z roku na rok. Standardowe licencje zezwalają na instalację na od jednego do pięciu komputerów, natomiast licencje grupowe zezwalają na określoną liczbę instalacji z jednego nośnika CD.

Polecamy:Kwestia nielegalnego oprogramowania czyli specyfika prawa autorskiego w stosunku do oprogramowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakakolwiek instalacja ponad wyznaczony limit powinna być uzgodniona z producentem oprogramowania lub jego sprzedawcą. Często brak pełnej ewidencji instalacji lub brak ścisłej polityki firmowej powoduje, że firmy naruszają prawo. Instalacja oprogramowania w większej liczbie komputerów niż na to zezwala licencja jest zazwyczaj konsekwencją nieskutecznego zarządzania oprogramowaniem i licencjami.

Jeśli licencja zezwala na instalację oprogramowania w 20 komputerach, jakakolwiek instalacja oprogramowania w większej liczbie komputerów narusza warunki licencji.W rezultacie, mamy do czynienia z nielegalną kopią. W wypadku jej wykrycia grożą konsekwencje opisane wcześniej.

Ściąganie oprogramowania z Internetu

REKLAMA

Internet dla wielu firm jest ważnym narzędziem w prowadzonej działalności gospodarczej. Dopóki firma nie stosuje odpowiednich procedur kontrolnych, dopóty istnieje poważne ryzyko zainstalowania przez Internet oprogramowania niechcianego i niezatwierdzonego. W miarę jak dostęp do Internetu stał się szybszy, łatwiejsze stało się
kupowanie lub ściąganie muzyki, fi lmów i innych multimediów. Coraz łatwiej przesyła się również różne produkty między komputerami bez konieczności użycia dodatkowego sprzętu, zaś ryzyko wykrycia takich działań wydaje się małe.

Piractwo komputerowe, które kiedyś wymagało specjalistycznej wiedzy na temat skomplikowanych kodów informatycznych, teraz jest możliwe za pomocą jednego kliknięcia myszką. Bez stosownych blokad informatycznych, które zapobiegają nieautoryzowanym instalacjom, firma jest narażona na instalowanie oprogramowania przez pracowników bez jej wiedzy lub zgody.

Taka praktyka niesie za sobą poważne zagrożenia. Jeśli pracownik zainstalował oprogramowanie bez licencji, właściciel lub zarząd fi rmy stają się również odpowiedzialni za naruszenie praw autorskich, a firmie grożą konsekwencje prawne i fi nansowe. Jeśli źródło oprogramowania nie jest znane, może być zainfekowane wirusem komputerowym, oprogramowaniem szpiegującym lub trojanami umożliwiającymi osobom obcym bezpośredni dostęp do firmowych sieci komputerowych.

Coraz większym zagrożeniem są tak zwane „wyskakujące okienka” (ang. pop-up), które pokazują się na ekranie komputera, kiedy pracownik odwiedza niektóre strony internetowe – często te, które oferują instalację oprogramowania po „okazyjnych cenach”. Czasami po kliknięciu przez pracownika w okienko, na komputerze instalowane jest niezatwierdzone oprogramowanie, wirus komputerowy czy oprogramowanie szpiegujące.

Aukcje internetowe

Jednym z największych sukcesów Internetu są bez wątpienia aukcje internetowe. Dzięki nim ludzie mogą sprzedawać przez Internet książki, zabawki, przedmioty kolekcjonerskie lub nawet domy. Dużą popularność zyskały dzięki elastyczności i szybkości rozwiązań oraz ze względu na korzyści, jakie oferują zarówno kupującym, jak i sprzedającym.

Jednak wśród większości ofert uczciwych, nieostrożny kupujący może natrafić na oferty nieuczciwe. Bardzo niskie ceny pozornie oryginalnego oprogramowania mogą kusić szczególnie małe firmy i te w fazie rozwoju, które chcą zredukować koszty. Możliwość ukrycia swojej tożsamości lub podszycia się pod cudzą spowodowało, że wiele osób wykorzystuje aukcje internetowe do nielegalnych działań. Dotyczy to również ofert sprzedaży oprogramowania bez licencji lub
podróbek.

Z badania przeprowadzonego w 2006 roku przez analityków IDC wynika, że mniej niż 49% oprogramowania Microsoft oferowanego na aukcjach eBay było oryginalne .

Jeśli zorientujesz się, że nabyłeś nielegalne oprogramowanie, uzyskanie zwrotu pieniędzy może być trudne. Jak do tej pory bardzo mała liczba oszukanych konsumentów, która wystąpiła na drogę sądową, uzyskała odszkodowanie. Ci którym się to udaje – kosztem poświęconego czasu i wysiłku – otrzymują jednak zwykle kwoty mniejsze w stosunku do tych, które wydali na produkty pirackie.

Praca mobilna

Pracownicy na całym świecie stają się coraz bardziej mobilni. Pracodawcy wyposażają ich w szereg urządzeń, aby ich praca poza biurem lub w domu była bardziej wydajna. Tej zwiększonej swobodzie towarzyszą nowe wyzwania: duża liczba urządzeń używanych do pracy poza biurem zwiększa ryzyko zainstalowania przez pracowników nielegalnego oprogramowania w firmowych sieciach. Należy pamiętać, że firma jest odpowiedzialna również za oprogramowanie zainstalowane w komputerach przenośnych, ponieważ wchodzą one w skład majątku firmy. To samo dotyczy firmowych komputerów, których pracownicy mogą używać w domu. Dlatego też polityka firmy odnośnie używania Internetu powinna obejmować kwestię zasad korzystania ze sprzętu firmowego poza biurem.

Nieuczciwi dostawcy

Niestety niektórzy dostawcy oprogramowania naruszają prawo i świadomie sprzedają nielegalne produkty. W związku z tym, że wiele małych i średnich firm korzysta z zewnętrznych dostawców usług informatycznych, istotne jest sprawdzenie ich wiarygodności. Upewnij się, że Twój dostawca oprogramowania jest w stanie wykazać, że dystrybuuje oprogramowanie uzyskane od autoryzowanego sprzedawcy. Można łatwo sprawdzić kanały dystrybucji oprogramowania kontaktując się bezpośrednio z producentami i pytając kto jest upoważniony do sprzedaży ich produktów.

Źródło: (BSA) Business Software Alliance

Polecamy:Wirusów historia najnowsza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA