reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak zmiejszyć ryzyko piractwa

Jak zmiejszyć ryzyko piractwa

Kontrola policji w firmie - co należy zrobić aby taka wizyta nie zakończyła się bolesnym zaskoczeniem dla pracodawcy? Istnieje wiele sposobów zredukowania do minimum zagrożenia związanego z używaniem oprogramowania bez licencji.

Rozwiązanie nie jest kwestią technologii, ale najlepszej praktyki biznesowej. Mając na uwadze zagrożenia związane z używaniem nielegalnego oprogramowania, istotne jest przede wszystkim podjęcie decyzji biznesowej o wdrożeniu odpowiednich procedur zarządzania oprogramowaniem.

Jako niezbędne minimum, wszystkie firmy powinny przeprowadzać regularne audyty oprogramowania zainstalowanego w firmowych komputerach. Powinny również ustalić jasne zasady korzystania przez pracowników ze sprzętu firmowego i oprogramowania. Należy dać jasny sygnał pracownikom, że zasady te powinny być przestrzegane i wyznaczyć w firmie osobę odpowiedzialną za ich nadzór.

Niespodziewanie aż 1/3 małych i średnich firm nigdy nie słyszała ozarządzaniu oprogramowaniem.Zarządzanie oprogramowaniem (ang. Software Asset Management) polega na ustaleniu i wdrożeniu w firmie procedur pozwalających zoptymalizować inwestycje w oprogramowanie. Bez względu na wielkość firmy i fazę jej rozwoju, procedury zarządzania oprogramowaniem pozwalają zdefiniować obszary, w których firma może być narażona na zagrożenia związane z używaniem nielegalnego oprogramowania i wdrożyć procesy mające na celu zapobieganie lub łagodzenie jego skutków, tak aby firma nie stała się ofiarą tego ryzyka.

Zarządzanie oprogramowaniem wymaga zaangażowania pracowników, ustalenia procedur, a czasem także wdrożenia rozwiązań technologicznych pozwalających mieć pewność, że oprogramowanie jest właściwie zarządzane i eksploatowane w sposób jak najbardziej efektywny. Korzyści biznesowe płynące z zarządzania oprogramowaniem są istotne: oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, zmniejsza koszty technologii informatycznych a firmy mogą planować w dokładny sposób wydatki na oprogramowanie, w tym również na nowe programy i licencje na nowsze wersje (ang. upgrade).

Istnieje wiele sposobów wdrożenia w firmie procedur zarządzania oprogramowaniem. Nie trzeba od początku wprowadzać w życie wszystkich elementów – każdy z nich sam w sobie przyniesie pewne korzyści, ale punktem wyjścia każdorazowo powinna być świadomość, że oprogramowanie jest krytycznym składnikiem majątku firmy a zarządzanie nim jest kluczowym priorytetem biznesowym.

Źródło: (BSA) Business Software Alliance

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama