REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryzyko związane z piractwem w firmie

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z badań zleconych przez BSA, 1/5 małych i średnich firm europejskich uważa, że „nie istnieje ryzyko” związane z instalowaniem, ściąganiem lub używaniem oprogramowania bez licencji . Jednak takie podejście nieodłącznie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw biznesowych. Nie licząc aspektów prawnych i finansowych istnieją również inne istotne zagrożenia.

Przeświadczenie o nieistniejącym ryzyku, jak również pogląd, że używanie oprogramowania bez licencji nie jest czymś czym należałoby się przejmować, stanowi niepokojącą tendencję. Ignorowanie zagrożeń związanych z korzystaniem z oprogramowania bez licencji może narazić fi rmę na poważne ryzyko operacyjne, techniczne, fi nansowe i prawne.

REKLAMA

Ryzyko operacyjne i techniczne

Utrata danych

Badania przeprowadzone przez IDC ujawniły, że w połowa pirackiego oprogramowania ściągniętego z Internetu lub zainstalowanego z podrobionej płyty CD zawiera „dodatkowy kod” w postaci trojanów, wirusów komputerowych lub oprogramowania szpiegującego, które mogą uszkodzić system lub przyczynić się do ujawnienia danych biznesowych osobom niepowołanym. Dodatkowo oprogramowanie pirackie może nie zapewniać dostępu do tak zwanych łatek bezpieczeństwa (ang. security patches), a tylko w niektórych przypadkach pozwala na instalację łatek krytycznych (ang. critical patches). Przestój w pracy i naruszenie zasad bezpieczeństwa może
mieć natychmiastowe negatywne skutki dla działalności firmy.

Utrata funkcjonalności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pirackie oprogramowanie ściągane z Internetu lub sieci P2P ma zazwyczaj niższy standard i oprócz zagrożeń związanych z bezpieczeństwem może spowodować utratę funkcjonalności oraz problemy z kompatybilnością programów, które nie występują w licencjonowanych wersjach oprogramowania. Kopie bez licencji mogą także nie otrzymywać wszystkich aktualizacji. W praktyce oznacza to, że pracownicy firmy nie wykorzystają w pełni możliwości oprogramowania, pozostając w tyle za konkurencją, która dysponując wszystkimi potrzebnymi narzędziami będzie działać szybciej i skuteczniej. Istnieje również niebezpieczeństwo, że dane zostaną uszkodzone lub źle zapisane, co doprowadzi do ich utraty.

Brak pomocy technicznej

W związku z tym, że powodzenie działalności gospodarczej w dużej mierze zależy od technologii informatycznych, istotne jest zapewnienie sprawnej pomocy technicznej. Użytkownicy oprogramowania bez licencji zwykle nie mają jednak dostępu do wsparcia technicznego zapewnianego przez dostawców. W konsekwencji takie oprogramowanie funkcjonuje mniej wydajnie.

Utrata reputacji

Chociaż trudno to określić ilościowo, nie da się zaprzeczyć że ujawnienie informacji, iż firma używa nielegalnego oprogramowania negatywnie wpływa na jej reputację i stanowi realne zagrożenie: wystarczy pomyśleć co by się stało, gdyby klienci nie otrzymywali takiego poziomu usług, jakiego oczekują. W ankiecie przeprowadzonej w
Wielkiej Brytanii 42% zapytanych osób stwierdziło, że gdyby ich klienci wiedzieli, że używają oni nielegalnego oprogramowania, byliby mniej skłonni do przeprowadzania z nimi transakcji.

Ryzyko finansowe i prawne

Konsekwencje prawne

REKLAMA

Tworzenie i rozwój oprogramowania to lata inwestycji. To cały proces, na który składają się pomysły i talent autorów, programistów i grafików. Tak samo jak każdy utwór, program komputerowy jest chroniony prawem autorskim, które powinno być przestrzegane, aby umożliwić postęp w branży informatycznej. Kupując oprogramowanie nie nabywamy praw autorskich. Dzięki licencji stajemy się licencjobiorcą, który ma prawo korzystać z oprogramowania na pewnych warunkach określonych przez ich właściciela, którym na ogół jest producent oprogramowania.

Licencja to dokument prawny, który określa warunki korzystania z danego oprogramowania. Jeśli jakaś firma narusza warunki określone w umowie licencyjnej, na przykład umyślnie lub nieświadomie kopiuje, rozpowszechnia, lub instaluje oprogramowanie w sposób zabroniony przez licencję, narusza w ten sposób prawa autorskie i popełnia przestępstwo. Grozi za to odpowiedzialność karna i cywilna, która może być różna w poszczególnych krajach europejskich, jednak są to zazwyczaj dotkliwe kary.

Koszty bycia złapanym

W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że firma używa nielegalnego oprogramowania, BSA podejmuje zazwyczaj działania prawne. Jeżeli okaże się, że firma naruszyła prawa autorskie, na przykład poprzez instalację w komputerach firmowych oprogramowania bez licencji, musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty odszkodowania w wysokości podwójnej lub potrójnej wartości opłat licencyjnych, a ponadto kosztów obsługi prawnej i kosztów sądowych. Ponadto, aby dalej korzystać z oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, firma musi nabyć legalne wersje oprogramowania.

Konsekwencje finansowe

Oprócz odszkodowania w potrójnej lub podwójnej wysokości opłaty licencyjnej, firma musi się liczyć z obowiązkiem pokrycia kosztów obsługi prawnej i kosztów sądowych, a osoba winna naruszenia praw autorskich do oprogramowania z obowiązkiem zapłaty grzywny.

Koszty naprawienia naruszenia

Ponadto, firmy w których ujawniono korzystanie z nielegalnego oprogramowania muszą usunąć oprogramowanie bez licencji i zastąpić je wersjami legalnymi, jeśli chcą korzystać z danego oprogramowania. Warto wiedzieć, że w toku postępowania sąd może orzec przepadek urządzeń, na których oprogramowanie nielegalne było zapisane, w tym twarde dyski komputerów. Nie opłaca się więc podejmować takiego ryzyka w celu zmniejszenia kosztów, nie wspominając już o kłopotach, jakich może
przysporzyć firmie potencjalna sprawa sądowa.

Źródło: (BSA) Business Software Alliance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA