REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryzyko związane z piractwem w firmie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z badań zleconych przez BSA, 1/5 małych i średnich firm europejskich uważa, że „nie istnieje ryzyko” związane z instalowaniem, ściąganiem lub używaniem oprogramowania bez licencji . Jednak takie podejście nieodłącznie niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw biznesowych. Nie licząc aspektów prawnych i finansowych istnieją również inne istotne zagrożenia.

Przeświadczenie o nieistniejącym ryzyku, jak również pogląd, że używanie oprogramowania bez licencji nie jest czymś czym należałoby się przejmować, stanowi niepokojącą tendencję. Ignorowanie zagrożeń związanych z korzystaniem z oprogramowania bez licencji może narazić fi rmę na poważne ryzyko operacyjne, techniczne, fi nansowe i prawne.

REKLAMA

Ryzyko operacyjne i techniczne

Utrata danych

Badania przeprowadzone przez IDC ujawniły, że w połowa pirackiego oprogramowania ściągniętego z Internetu lub zainstalowanego z podrobionej płyty CD zawiera „dodatkowy kod” w postaci trojanów, wirusów komputerowych lub oprogramowania szpiegującego, które mogą uszkodzić system lub przyczynić się do ujawnienia danych biznesowych osobom niepowołanym. Dodatkowo oprogramowanie pirackie może nie zapewniać dostępu do tak zwanych łatek bezpieczeństwa (ang. security patches), a tylko w niektórych przypadkach pozwala na instalację łatek krytycznych (ang. critical patches). Przestój w pracy i naruszenie zasad bezpieczeństwa może
mieć natychmiastowe negatywne skutki dla działalności firmy.

Utrata funkcjonalności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pirackie oprogramowanie ściągane z Internetu lub sieci P2P ma zazwyczaj niższy standard i oprócz zagrożeń związanych z bezpieczeństwem może spowodować utratę funkcjonalności oraz problemy z kompatybilnością programów, które nie występują w licencjonowanych wersjach oprogramowania. Kopie bez licencji mogą także nie otrzymywać wszystkich aktualizacji. W praktyce oznacza to, że pracownicy firmy nie wykorzystają w pełni możliwości oprogramowania, pozostając w tyle za konkurencją, która dysponując wszystkimi potrzebnymi narzędziami będzie działać szybciej i skuteczniej. Istnieje również niebezpieczeństwo, że dane zostaną uszkodzone lub źle zapisane, co doprowadzi do ich utraty.

Brak pomocy technicznej

W związku z tym, że powodzenie działalności gospodarczej w dużej mierze zależy od technologii informatycznych, istotne jest zapewnienie sprawnej pomocy technicznej. Użytkownicy oprogramowania bez licencji zwykle nie mają jednak dostępu do wsparcia technicznego zapewnianego przez dostawców. W konsekwencji takie oprogramowanie funkcjonuje mniej wydajnie.

Utrata reputacji

Chociaż trudno to określić ilościowo, nie da się zaprzeczyć że ujawnienie informacji, iż firma używa nielegalnego oprogramowania negatywnie wpływa na jej reputację i stanowi realne zagrożenie: wystarczy pomyśleć co by się stało, gdyby klienci nie otrzymywali takiego poziomu usług, jakiego oczekują. W ankiecie przeprowadzonej w
Wielkiej Brytanii 42% zapytanych osób stwierdziło, że gdyby ich klienci wiedzieli, że używają oni nielegalnego oprogramowania, byliby mniej skłonni do przeprowadzania z nimi transakcji.

Ryzyko finansowe i prawne

Konsekwencje prawne

REKLAMA

Tworzenie i rozwój oprogramowania to lata inwestycji. To cały proces, na który składają się pomysły i talent autorów, programistów i grafików. Tak samo jak każdy utwór, program komputerowy jest chroniony prawem autorskim, które powinno być przestrzegane, aby umożliwić postęp w branży informatycznej. Kupując oprogramowanie nie nabywamy praw autorskich. Dzięki licencji stajemy się licencjobiorcą, który ma prawo korzystać z oprogramowania na pewnych warunkach określonych przez ich właściciela, którym na ogół jest producent oprogramowania.

Licencja to dokument prawny, który określa warunki korzystania z danego oprogramowania. Jeśli jakaś firma narusza warunki określone w umowie licencyjnej, na przykład umyślnie lub nieświadomie kopiuje, rozpowszechnia, lub instaluje oprogramowanie w sposób zabroniony przez licencję, narusza w ten sposób prawa autorskie i popełnia przestępstwo. Grozi za to odpowiedzialność karna i cywilna, która może być różna w poszczególnych krajach europejskich, jednak są to zazwyczaj dotkliwe kary.

Koszty bycia złapanym

W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że firma używa nielegalnego oprogramowania, BSA podejmuje zazwyczaj działania prawne. Jeżeli okaże się, że firma naruszyła prawa autorskie, na przykład poprzez instalację w komputerach firmowych oprogramowania bez licencji, musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty odszkodowania w wysokości podwójnej lub potrójnej wartości opłat licencyjnych, a ponadto kosztów obsługi prawnej i kosztów sądowych. Ponadto, aby dalej korzystać z oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, firma musi nabyć legalne wersje oprogramowania.

Konsekwencje finansowe

Oprócz odszkodowania w potrójnej lub podwójnej wysokości opłaty licencyjnej, firma musi się liczyć z obowiązkiem pokrycia kosztów obsługi prawnej i kosztów sądowych, a osoba winna naruszenia praw autorskich do oprogramowania z obowiązkiem zapłaty grzywny.

Koszty naprawienia naruszenia

Ponadto, firmy w których ujawniono korzystanie z nielegalnego oprogramowania muszą usunąć oprogramowanie bez licencji i zastąpić je wersjami legalnymi, jeśli chcą korzystać z danego oprogramowania. Warto wiedzieć, że w toku postępowania sąd może orzec przepadek urządzeń, na których oprogramowanie nielegalne było zapisane, w tym twarde dyski komputerów. Nie opłaca się więc podejmować takiego ryzyka w celu zmniejszenia kosztów, nie wspominając już o kłopotach, jakich może
przysporzyć firmie potencjalna sprawa sądowa.

Źródło: (BSA) Business Software Alliance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

REKLAMA

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

REKLAMA