Przyspieszanie systemu – wymiana dużych aplikacji na mniejsze
REKLAMA
REKLAMA
Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest dodanie do komputera potężnej ilości pamięci RAM. Jest to jednak operacja kosztowna i na krótką metę. Na szczęście dość sprawnie i co najważniejsze za darmo możemy wykrzesać z firmowej maszyny nieco więcej energii. Wystarczy uporządkować dysk, usunąć niepotrzebne pliki i wymienić oprogramowanie na bardziej wydajne i oszczędne. Tym właśnie zajmiemy się w tej poradzie.
REKLAMA
Jednym z wielu problemów, z jakimi muszą sobie na co dzień radzić domowe i firmowe komputery, to zbyt rozbudowane oprogramowanie. Tego typu programy mają mnóstwo funkcji, o których bardzo często nie mamy nawet pojęcia, a przecież one zajmują wiele miejsca na dysku. Dlatego też warto sprawdzić, czy w naszym komputerze nie mieszkają takie cyfrowe darmozjady, które zajmują mnóstwo powierzchni dyskowej i ewentualnie wymienić je na bardziej podstawowe, ale o wiele szczuplejsze odpowiedniki.
Zobacz również: Jak uruchamiać programy z klucza USB?
REKLAMA
Dla przykładu, jeśli rzadko nagrywamy płyty, a jeśli już nagrywamy i nie korzystamy przy tym z zaawansowanych funkcji, korzystanie z programu Nero ważącego około 1,5 GB jest bezcelowe. Zamiast tego możemy korzystać z programu o nazwie np. CD BurnerXP, który waży zaledwie 11 MB. Możemy również zrezygnować z Adobe Reader’a, jeśli nie korzystamy z tego typu dokumentów, lub zamienić go na szczuplejszy odpowiednik.
Jeśli nie wiemy, które aplikacje na naszym sprzęcie zajmują dużo miejsca, warto sprawdzić to w panelu sterowania. W tym celu wchodzimy w Panel sterowania i wybieramy Dodaj lub usuń programy (w Windows XP) lub Programy i funkcje (Windows Vista i 7). Znajdziemy tam listę uszeregowanych alfabetycznie programów zainstalowanych na dysku naszego komputera. Aby posortować pozycje według ilości zajmowanego miejsca na dysku, klikamy w kolumnę Rozmiar.
Warto poszukać w sieci odpowiedników największych aplikacji. Być może nie potrzebujemy zbędnych funkcji zawartych w zainstalowanych programach, a zaoszczędzone miejsce wykorzystamy na naprawdę niezbędne aplikacje i multimedia.
Zobacz również: Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu firmowym?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.