reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak uruchamiać programy z klucza USB?

Jak uruchamiać programy z klucza USB?

W systemach Windows standardowo działa funkcja Autorun. Dzięki niej, po włożeniu płyty do napędu CD/DVD zostaje ona automatycznie odtworzona, oczywiście w zależności od tego, co jest zawartością płyty (muzyka, film, programy etc.). Jeśli jest to płyta z programami, zazwyczaj zostaje uruchomiony plik wykonywalny .exe. Po uruchomieniu najczęściej pokazuje się nam menu oferujące możliwość przejrzenia zdjęć znajdujących się na płycie czy też uruchomienia albo zainstalowania jakiegoś programu. Większość osób nie wie jednak, że identyczny efekt można osiągnąć w przypadku pamięci USB. Jak to zrobić?

Korzystając z funkcji autorun na pamięci USB możemy na przykład sprawić, aby pendrive z muzyką po podłączeniu do komputera automatycznie uruchamiał np. nasz ulubiony odtwarzacz. Inną możliwością jest wystartowanie przeglądarki internetowej z naszą ulubioną stroną czy też otwarcie jakiegoś dokumentu. Takie zastosowanie może sprawdzić się również w firmie. Przyjmijmy, że szef zlecił nam przygotowanie prezentacji firmy i rozdanie jej na pendrive’ach klientom. Czy nie byłoby lepiej, gdyby prezentacja w formacie PPS automatycznie uruchomiła się w Microsoft PowerPoint?

Pamiętajmy jednak, że nie każdy komputer będzie automatycznie odtwarzał zapisany na pamięci USB materiał. Dzieje się tak, gdy urządzenie ma wyłączoną funkcję Autorun, np. ze względów bezpieczeństwa.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć kanały komunikacji z Call Center

Aby uruchomić autouruchamianie, należy stworzyć mały plik tekstowy o nazwie Autorun.inf. Plik ten powinien być umieszczony w głównym katalogu pendrive’a. W pierwszym kroku powinniśmy się udać do Wszystkie programy, następnie wybrać podkategorię Akcesoria, a z niej program Notatnik. Po otwarciu pustego okna Notatnika, z menu Plik wybieramy pozycję Zapisz jako… i zapisujemy plik w głównym katalogu pendrive’a pod nazwą Autorun.inf.

Pamiętajmy, że w polu Nazwa pliku w oknie Zapisz jako musimy koniecznie wpisać pełną nazwę z rozszerzeniem. Musi to być Autorun.inf a nie tylko Autorun. Jeżeli nie dodamy rozszerzenia, to Notatnik doda standardowe rozszerzenie .txt, przez co plik będzie miał niepoprawną nazwę Autorun.txt i po prostu nie będzie działał prawidłowo.

Jeśli chcemy sprawdzić, jaką nazwę faktycznie ma dany plik, klikamy dwukrotnie ikonę Mój komputer na Pulpicie i wchodzimy do głównego katalogu pendrive’a. Następnie klikamy utworzony plik prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Właściwości. W karcie Ogólne w polu Typ pliku znajdziemy informacje o rozszerzeniu. Prawidłowo powinien być tam wpis: Informacje Instalatora (.inf).

Zobacz również: Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu firmowym?

Jeśli plik Autorun.inf jest już w pamięci USB i wszystko jest prawidłowo zapisane, w następnym kroku musimy zapisać informację na temat tego, co komputer ma zrobić po podłączeniu pendrive’a. Jeśli chcemy, aby po włożeniu pamięci do komputera został uruchomiony notatnik (ścieżka notatnika to plik C:\Windows\notepad.exe) wpisujemy do pliku Autorun.inf następującą treść:

[Autorun]
open=C:\Windows\notepad.exe

Następnie zapisujemy zmiany, odłączamy pamięć i podłączamy ją ponownie, a notatnik powinien uruchomić się automatycznie. Jeśli chcemy uruchomić taki plik na innym komputerze, musimy go skopiować na pendrive’a i zmienić wartość open w następujący sposób: open=menu.exe. Zamiast menu.exe wpisujemy prawidłową nazwę pliku.

W podobny sposób możemy otwierać dokumenty czy strony internetowe zapisane na pamięci USB. Wtedy przed ścieżką dostępu do pliku dopisujemy słowo start, np. open=start strona\index.html otworzy w domyślnej przeglądarce internetowej plik index.html znajdujący się w podkatalogu strona głównego katalogu pendrive’a.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzięki funkcji Autorun po włożeniu płyty do napędu CD/DVD zostaje ona automatycznie odtworzona. Fot. www.sxc.hu
Dzięki funkcji Autorun po włożeniu płyty do napędu CD/DVD zostaje ona automatycznie odtworzona. Fot. www.sxc.hu

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama