REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uruchamiać programy z klucza USB?

Kamil Rogala
Dzięki funkcji Autorun po włożeniu płyty do napędu CD/DVD zostaje ona automatycznie odtworzona. Fot. www.sxc.hu
Dzięki funkcji Autorun po włożeniu płyty do napędu CD/DVD zostaje ona automatycznie odtworzona. Fot. www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

W systemach Windows standardowo działa funkcja Autorun. Dzięki niej, po włożeniu płyty do napędu CD/DVD zostaje ona automatycznie odtworzona, oczywiście w zależności od tego, co jest zawartością płyty (muzyka, film, programy etc.). Jeśli jest to płyta z programami, zazwyczaj zostaje uruchomiony plik wykonywalny .exe. Po uruchomieniu najczęściej pokazuje się nam menu oferujące możliwość przejrzenia zdjęć znajdujących się na płycie czy też uruchomienia albo zainstalowania jakiegoś programu. Większość osób nie wie jednak, że identyczny efekt można osiągnąć w przypadku pamięci USB. Jak to zrobić?

Korzystając z funkcji autorun na pamięci USB możemy na przykład sprawić, aby pendrive z muzyką po podłączeniu do komputera automatycznie uruchamiał np. nasz ulubiony odtwarzacz. Inną możliwością jest wystartowanie przeglądarki internetowej z naszą ulubioną stroną czy też otwarcie jakiegoś dokumentu. Takie zastosowanie może sprawdzić się również w firmie. Przyjmijmy, że szef zlecił nam przygotowanie prezentacji firmy i rozdanie jej na pendrive’ach klientom. Czy nie byłoby lepiej, gdyby prezentacja w formacie PPS automatycznie uruchomiła się w Microsoft PowerPoint?

REKLAMA

Pamiętajmy jednak, że nie każdy komputer będzie automatycznie odtwarzał zapisany na pamięci USB materiał. Dzieje się tak, gdy urządzenie ma wyłączoną funkcję Autorun, np. ze względów bezpieczeństwa.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć kanały komunikacji z Call Center

REKLAMA

Aby uruchomić autouruchamianie, należy stworzyć mały plik tekstowy o nazwie Autorun.inf. Plik ten powinien być umieszczony w głównym katalogu pendrive’a. W pierwszym kroku powinniśmy się udać do Wszystkie programy, następnie wybrać podkategorię Akcesoria, a z niej program Notatnik. Po otwarciu pustego okna Notatnika, z menu Plik wybieramy pozycję Zapisz jako… i zapisujemy plik w głównym katalogu pendrive’a pod nazwą Autorun.inf.

Pamiętajmy, że w polu Nazwa pliku w oknie Zapisz jako musimy koniecznie wpisać pełną nazwę z rozszerzeniem. Musi to być Autorun.inf a nie tylko Autorun. Jeżeli nie dodamy rozszerzenia, to Notatnik doda standardowe rozszerzenie .txt, przez co plik będzie miał niepoprawną nazwę Autorun.txt i po prostu nie będzie działał prawidłowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chcemy sprawdzić, jaką nazwę faktycznie ma dany plik, klikamy dwukrotnie ikonę Mój komputer na Pulpicie i wchodzimy do głównego katalogu pendrive’a. Następnie klikamy utworzony plik prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Właściwości. W karcie Ogólne w polu Typ pliku znajdziemy informacje o rozszerzeniu. Prawidłowo powinien być tam wpis: Informacje Instalatora (.inf).

Zobacz również: Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu firmowym?

Jeśli plik Autorun.inf jest już w pamięci USB i wszystko jest prawidłowo zapisane, w następnym kroku musimy zapisać informację na temat tego, co komputer ma zrobić po podłączeniu pendrive’a. Jeśli chcemy, aby po włożeniu pamięci do komputera został uruchomiony notatnik (ścieżka notatnika to plik C:\Windows\notepad.exe) wpisujemy do pliku Autorun.inf następującą treść:

[Autorun]
open=C:\Windows\notepad.exe

REKLAMA

Następnie zapisujemy zmiany, odłączamy pamięć i podłączamy ją ponownie, a notatnik powinien uruchomić się automatycznie. Jeśli chcemy uruchomić taki plik na innym komputerze, musimy go skopiować na pendrive’a i zmienić wartość open w następujący sposób: open=menu.exe. Zamiast menu.exe wpisujemy prawidłową nazwę pliku.

W podobny sposób możemy otwierać dokumenty czy strony internetowe zapisane na pamięci USB. Wtedy przed ścieżką dostępu do pliku dopisujemy słowo start, np. open=start strona\index.html otworzy w domyślnej przeglądarce internetowej plik index.html znajdujący się w podkatalogu strona głównego katalogu pendrive’a.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA