Jak stworzyć firmową stronę internetową? – wybór technologii
REKLAMA
REKLAMA
CMS Wordpress - gdy chcesz samodzielnie zarządzać treścią swojej strony (bez pisania kodu)
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych do tworzenia stron www jest CMS Wordpress – oprogramowanie, które pozwoli Ci aktualizować swój serwis bez potrzeby edytowania kodu strony (CMS oznacza content management system, czyli system zarządzania treścią). Worpress nie jest jedynym bezpłatnym oprogramowaniem tego typu, ale jest najpopularniejszy, dlatego istnieje spora szansa, że zostanie Ci zaproponowane wykonanie serwisu właśnie z jego użyciem.
REKLAMA
Prosty edytor treści strony, który znajdziesz w systemie Wordpress
Jeśli Twoja strona www jest stworzona na Wordpressie (lub innym CMSie), to żeby edytować jej treści, musisz tylko zrobić jedną z dwóch rzeczy:
- użyć prostego wizualnego edytora, nieco podobnego do Worda albo
- użyć edytora typu „przeciągnij i upuść” – czyli zmodyfikować i umieścić treści za pomocą myszki (przypomina to trochę edytowanie elementów prezentacji w Power Poincie, jeśli już porównujemy do programów Microsoftu.
Polecamy: Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy
REKLAMA
Zaletą Wordpressa jest to, że istnieje do niego mnóstwo wtyczek (także bezpłatnych), które mogą rozszerzyć funkcjonalność Twojego serwisu. Potrzebujesz formularza kontaktowego? Żaden problem – na pewno znajdzie się taka wtyczka. Chcesz umieścić formularz rezerwacyjny? To też da się zrobić: wybierz formularz z wielu dostępnych na rynku. A może chcesz dodać do strony funkcjonalność sklepu internetowego? To również możliwe, a jeśli potrzebujesz naprawdę podstawowego sklepu – to nawet bezpłatnie.
Co prawda, Wordpress i wtyczki do niego nie są pozbawione wad, ale o tym opowiem w jednym z kolejnych artykułów z tej serii. Na razie musisz wiedzieć tylko tyle, że wiele funkcjonalności, których możesz potrzebować, da się umieścić na stronie relatywnie niedrogo. Czasem trzeba zatrudnić specjalistę, żeby daną wtyczkę skonfigurował albo wprowadził inne modyfikacje – ale to i tak tańsze i szybsze niż pisanie danej funkcjonalności zupełnie od początku.
Motywy graficzne do Wordpressa
Kolejną zaletą Wordpressa jest to, że stworzono setki, jeśli nie tysiące, motywów graficznych, z których możesz wybrać jakiś do swojej strony internetowej. I znów – dzięki temu nie musisz zlecać stworzenia oprawy graficznej zupełnie od zera, co prawdopodobnie byłoby zdecydowanie droższe niż zakup i dostosowanie motywu.
Motywy tez nie są pozbawione wad – potrafią być „ciężkie” (wolno się wczytywać, obciążać serwer), nieintuicyjne, itd. Pozwól, że na razie ten temat zostawię – wrócimy do niego w kolejnych artykułach.
Strona internetowa stworzona bez CMSa – czy warto?
Możesz się też spotkać z tym, że ktoś zaproponuje Ci wykonanie serwisu bez jakiegokolwiek systemu zarządzania treścią. Dla Ciebie będzie to oznaczało trzy rzeczy:
- modyfikacje na stronie trzeba będzie wprowadzać w jej kodzie
- prawdopodobnie taka strona będzie dużo szybsza niż serwis zbudowany z wykorzystaniem dowolnego CMSa
- strona będzie mniej narażona na ataki
Wyjaśnię dwa ostatnie punkty.
Dlaczego ważna jest szybkość strony internetowej?
REKLAMA
Szybkość serwisu to po prostu jego szybkość jego wczytywania się w przeglądarce – to moja robocza definicja, proszę się do niej za bardzo nie przywiązywać ;). Im szybciej strona/sklep się wczytuje, tym lepiej – z wielu badań wynika, że szybsze serwisy są chętniej odwiedzane przez internautów, czyli w przypadku firmowych serwisów – przez potencjalnych klientów.
Jeśli Twoja strona internetowa wczytuje się wyjątkowo wolno, może nawet dojść do tego, że internauci będą opuszczać serwis zanim zobaczą choćby kawałek oferty – po prostu uznają, że nie chcą tak długo czekać na jego wczytanie się. Wolą pójść do konkurencji.
Jak widzisz, kwestia szybkości wczytywania jest ważna. Dlatego podczas tworzenia serwisu warto pamiętać o tym, żeby nie obciążać go zbędnymi funkcjonalnościami – każda z nich odrobinę spowalnia tempo ładowania się strony.
To dlatego czasem warto rozważyć stworzenie serwisu bez CMSa – będzie szybszy, a jeśli nie zamierzasz go często aktualizować, braku CMSa prawie nie zauważysz.
Bezpieczeństwo strony internetowej
Pozostaje do omówienia kwestia ataków wirusów na Twój serwis. Jak każdy system informatyczny, Twoja strona może paść ofiarą ataku, co może doprowadzić nawet do całkowitego jej unieruchomienia – zamiast serwisu internauta może zobaczyć na przykład komunikat o tym, że serwis jest niebezpieczny i odradza się odwiedzanie go. Z doświadczenia klientów wiem, że takie coś powoduje całkowity spadek odwiedzin właściwie z dnia na dzień.
Co ma do tego strona napisana bez CMSa? Jest prostsza w budowie od strony kodu – a im mniej kodu, tym, w uproszczeniu, mniejsza szansa na infekcję wirusową. Upraszczam, bo sposobów na infekcję jest wiele, ale im prostszy kod strony, tym trudniej wirusom znaleźć lukę w zabezpieczeniach i unieruchomić serwis. To kolejny powód, aby przemyśleć stworzenie serwisu www bez jakiegokolwiek systemu zarządzania treścią.
W praktyce to rozwiązanie jest chyba stosowane rzadziej (piszę z własnego doświadczenia, nie znam badań z całego rynku na ten temat), ponieważ większość właścicieli stron chce mieć możliwość samodzielnego aktualizowania treści – nawet, jeśli z niej potem nie korzystają…
Kreatory stron internetowych online
Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które możesz rozważyć gdy zastanawiasz się jak stworzyć stronę www – kreatory stron www, aplikacje dostępne online (w modelu SaaS), które mają jedną dużą zaletę: nie musisz martwić się i dbać o bieżące działanie strony www. O bezpieczeństwo i płynność działania troszczy się właściciel wybranego przez Ciebie kreatora.
Może się to okazać dla Ciebie dużą pomocą. Dlaczego? Ponieważ strony internetowe zbudowane na bazie CMSów takich jak Wordpress wymagają aktualizowania oprogramowania, a także pewnego rodzaju „higieny” rozbudowy – jeśli nie znasz pewnych zasad dbania o taką stronę (napisze o nich w innym artykule), możesz szybko sprawić, że będzie ona zaniedbana – a to już prosta droga do infekcji wirusowej. Jeśli użyjesz kreatora stron, taki problem nie wystąpi, bo nie Ty musisz martwić się o techniczne aspekty działania serwisu.
Minusem kreatorów stron www czasami jest to, że możesz na stronie umieścić tylko takie funkcjonalności, które oferuje dany kreator – a te zawsze oferują zamknięty katalog takich rozszerzeń. Jednak na początku działania firmy nie musi to być problem, jeśli potrzebujesz relatywnie prostego serwisu internetowego.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że choć trochę pokazałem Ci, jak możesz stworzyć stronę www dla swojej firmy. Jej techniczne działanie nie jest jednak najważniejsze – bo to nie ono przede wszystkim zdobywa dla Ciebie klientów. Ale o tym porozmawiamy w kolejnych wpisach.
REKLAMA
REKLAMA