REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak stworzyć firmową stronę internetową? – wybór technologii

Jak stworzyć firmową stronę internetową? – wybór technologii /Fot. Fotolia
Jak stworzyć firmową stronę internetową? – wybór technologii /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tworząc stronę internetową dla swojej firmy, zwłaszcza pierwszą, zastanawiasz się być może: jak ją stworzyć, aby potem tego nie żałować? Oto kilka wskazówek, które warto rozważyć.

CMS Wordpress - gdy chcesz samodzielnie zarządzać treścią swojej strony (bez pisania kodu)

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych do tworzenia stron www jest CMS Wordpress – oprogramowanie, które pozwoli Ci aktualizować swój serwis bez potrzeby edytowania kodu strony (CMS oznacza content management system, czyli system zarządzania treścią). Worpress nie jest jedynym bezpłatnym oprogramowaniem tego typu, ale jest najpopularniejszy, dlatego istnieje spora szansa, że zostanie Ci zaproponowane wykonanie serwisu właśnie z jego użyciem.

REKLAMA


Prosty edytor treści strony, który znajdziesz w systemie Wordpress

Jeśli Twoja strona www jest stworzona na Wordpressie (lub innym CMSie), to żeby edytować jej treści, musisz tylko zrobić jedną z dwóch rzeczy:

  • użyć prostego wizualnego edytora, nieco podobnego do Worda albo
  • użyć edytora typu „przeciągnij i upuść” – czyli zmodyfikować i umieścić treści za pomocą myszki (przypomina to trochę edytowanie elementów prezentacji w Power Poincie, jeśli już porównujemy do programów Microsoftu.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

REKLAMA

Zaletą Wordpressa jest to, że istnieje do niego mnóstwo wtyczek (także bezpłatnych), które mogą rozszerzyć funkcjonalność Twojego serwisu. Potrzebujesz formularza kontaktowego? Żaden problem – na pewno znajdzie się taka wtyczka. Chcesz umieścić formularz rezerwacyjny? To też da się zrobić: wybierz formularz z wielu dostępnych na rynku. A może chcesz dodać do strony funkcjonalność sklepu internetowego? To również możliwe, a jeśli potrzebujesz naprawdę podstawowego sklepu – to nawet bezpłatnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co prawda, Wordpress i wtyczki do niego nie są pozbawione wad, ale o tym opowiem w jednym z kolejnych artykułów z tej serii. Na razie musisz wiedzieć tylko tyle, że wiele funkcjonalności, których możesz potrzebować, da się umieścić na stronie relatywnie niedrogo. Czasem trzeba zatrudnić specjalistę, żeby daną wtyczkę skonfigurował albo wprowadził inne modyfikacje – ale to i tak tańsze i szybsze niż pisanie danej funkcjonalności zupełnie od początku.

Motywy graficzne do Wordpressa

Kolejną zaletą Wordpressa jest to, że stworzono setki, jeśli nie tysiące, motywów graficznych, z których możesz wybrać jakiś do swojej strony internetowej. I znów – dzięki temu nie musisz zlecać stworzenia oprawy graficznej zupełnie od zera, co prawdopodobnie byłoby zdecydowanie droższe niż zakup i dostosowanie motywu.

Motywy tez nie są pozbawione wad – potrafią być „ciężkie” (wolno się wczytywać, obciążać serwer), nieintuicyjne, itd. Pozwól, że na razie ten temat zostawię – wrócimy do niego w kolejnych artykułach.

Strona internetowa stworzona bez CMSa – czy warto?

Możesz się też spotkać z tym, że ktoś zaproponuje Ci wykonanie serwisu bez jakiegokolwiek systemu zarządzania treścią. Dla Ciebie będzie to oznaczało trzy rzeczy:

  • modyfikacje na stronie trzeba będzie wprowadzać w jej kodzie
  • prawdopodobnie taka strona będzie dużo szybsza niż serwis zbudowany z wykorzystaniem dowolnego CMSa
  • strona będzie mniej narażona na ataki

Wyjaśnię dwa ostatnie punkty.

Dlaczego ważna jest szybkość strony internetowej?

REKLAMA

Szybkość serwisu to po prostu jego szybkość jego wczytywania się w przeglądarce – to moja robocza definicja, proszę się do niej za bardzo nie przywiązywać ;). Im szybciej strona/sklep się wczytuje, tym lepiej – z wielu badań wynika, że szybsze serwisy są chętniej odwiedzane przez internautów, czyli w przypadku firmowych serwisów – przez potencjalnych klientów.

Jeśli Twoja strona internetowa wczytuje się wyjątkowo wolno, może nawet dojść do tego, że internauci będą opuszczać serwis zanim zobaczą choćby kawałek oferty – po prostu uznają, że nie chcą tak długo czekać na jego wczytanie się. Wolą pójść do konkurencji.

Jak widzisz, kwestia szybkości wczytywania jest ważna. Dlatego podczas tworzenia serwisu warto pamiętać o tym, żeby nie obciążać go zbędnymi funkcjonalnościami – każda z nich odrobinę spowalnia tempo ładowania się strony.

To dlatego czasem warto rozważyć stworzenie serwisu bez CMSa – będzie szybszy, a jeśli nie zamierzasz go często aktualizować, braku CMSa prawie nie zauważysz.

Bezpieczeństwo strony internetowej

Pozostaje do omówienia kwestia ataków wirusów na Twój serwis. Jak każdy system informatyczny, Twoja strona może paść ofiarą ataku, co może doprowadzić nawet do całkowitego jej unieruchomienia – zamiast serwisu internauta może zobaczyć na przykład komunikat o tym, że serwis jest niebezpieczny i odradza się odwiedzanie go. Z doświadczenia klientów wiem, że takie coś powoduje całkowity spadek odwiedzin właściwie z dnia na dzień.

Co ma do tego strona napisana bez CMSa? Jest prostsza w budowie od strony kodu – a im mniej kodu, tym, w uproszczeniu, mniejsza szansa na infekcję wirusową. Upraszczam, bo sposobów na infekcję jest wiele, ale im prostszy kod strony, tym trudniej wirusom znaleźć lukę w zabezpieczeniach i unieruchomić serwis. To kolejny powód, aby przemyśleć stworzenie serwisu www bez jakiegokolwiek systemu zarządzania treścią.

W praktyce to rozwiązanie jest chyba stosowane rzadziej (piszę z własnego doświadczenia, nie znam badań z całego rynku na ten temat), ponieważ większość właścicieli stron chce mieć możliwość samodzielnego aktualizowania treści – nawet, jeśli z niej potem nie korzystają…

Kreatory stron internetowych online

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które możesz rozważyć gdy zastanawiasz się jak stworzyć stronę www – kreatory stron www, aplikacje dostępne online (w modelu SaaS), które mają jedną dużą zaletę: nie musisz martwić się i dbać o bieżące działanie strony www. O bezpieczeństwo i płynność działania troszczy się właściciel wybranego przez Ciebie kreatora.

Może się to okazać dla Ciebie dużą pomocą. Dlaczego? Ponieważ strony internetowe zbudowane na bazie CMSów takich jak Wordpress wymagają aktualizowania oprogramowania, a także pewnego rodzaju „higieny” rozbudowy – jeśli nie znasz pewnych zasad dbania o taką stronę (napisze o nich w innym artykule), możesz szybko sprawić, że będzie ona zaniedbana – a to już prosta droga do infekcji wirusowej. Jeśli użyjesz kreatora stron, taki problem nie wystąpi, bo nie Ty musisz martwić się o techniczne aspekty działania serwisu.

Minusem kreatorów stron www czasami jest to, że możesz na stronie umieścić tylko takie funkcjonalności, które oferuje dany kreator – a te zawsze oferują zamknięty katalog takich rozszerzeń. Jednak na początku działania firmy nie musi to być problem, jeśli potrzebujesz relatywnie prostego serwisu internetowego.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że choć trochę pokazałem Ci, jak możesz stworzyć stronę www dla swojej firmy. Jej techniczne działanie nie jest jednak najważniejsze – bo to nie ono przede wszystkim zdobywa dla Ciebie klientów. Ale o tym porozmawiamy w kolejnych wpisach.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA