REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak stworzyć firmową stronę internetową? – wybór technologii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak stworzyć firmową stronę internetową? – wybór technologii /Fot. Fotolia
Jak stworzyć firmową stronę internetową? – wybór technologii /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Tworząc stronę internetową dla swojej firmy, zwłaszcza pierwszą, zastanawiasz się być może: jak ją stworzyć, aby potem tego nie żałować? Oto kilka wskazówek, które warto rozważyć.

CMS Wordpress - gdy chcesz samodzielnie zarządzać treścią swojej strony (bez pisania kodu)

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych do tworzenia stron www jest CMS Wordpress – oprogramowanie, które pozwoli Ci aktualizować swój serwis bez potrzeby edytowania kodu strony (CMS oznacza content management system, czyli system zarządzania treścią). Worpress nie jest jedynym bezpłatnym oprogramowaniem tego typu, ale jest najpopularniejszy, dlatego istnieje spora szansa, że zostanie Ci zaproponowane wykonanie serwisu właśnie z jego użyciem.

REKLAMA


Prosty edytor treści strony, który znajdziesz w systemie Wordpress

Jeśli Twoja strona www jest stworzona na Wordpressie (lub innym CMSie), to żeby edytować jej treści, musisz tylko zrobić jedną z dwóch rzeczy:

  • użyć prostego wizualnego edytora, nieco podobnego do Worda albo
  • użyć edytora typu „przeciągnij i upuść” – czyli zmodyfikować i umieścić treści za pomocą myszki (przypomina to trochę edytowanie elementów prezentacji w Power Poincie, jeśli już porównujemy do programów Microsoftu.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

REKLAMA

Zaletą Wordpressa jest to, że istnieje do niego mnóstwo wtyczek (także bezpłatnych), które mogą rozszerzyć funkcjonalność Twojego serwisu. Potrzebujesz formularza kontaktowego? Żaden problem – na pewno znajdzie się taka wtyczka. Chcesz umieścić formularz rezerwacyjny? To też da się zrobić: wybierz formularz z wielu dostępnych na rynku. A może chcesz dodać do strony funkcjonalność sklepu internetowego? To również możliwe, a jeśli potrzebujesz naprawdę podstawowego sklepu – to nawet bezpłatnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co prawda, Wordpress i wtyczki do niego nie są pozbawione wad, ale o tym opowiem w jednym z kolejnych artykułów z tej serii. Na razie musisz wiedzieć tylko tyle, że wiele funkcjonalności, których możesz potrzebować, da się umieścić na stronie relatywnie niedrogo. Czasem trzeba zatrudnić specjalistę, żeby daną wtyczkę skonfigurował albo wprowadził inne modyfikacje – ale to i tak tańsze i szybsze niż pisanie danej funkcjonalności zupełnie od początku.

Motywy graficzne do Wordpressa

Kolejną zaletą Wordpressa jest to, że stworzono setki, jeśli nie tysiące, motywów graficznych, z których możesz wybrać jakiś do swojej strony internetowej. I znów – dzięki temu nie musisz zlecać stworzenia oprawy graficznej zupełnie od zera, co prawdopodobnie byłoby zdecydowanie droższe niż zakup i dostosowanie motywu.

Motywy tez nie są pozbawione wad – potrafią być „ciężkie” (wolno się wczytywać, obciążać serwer), nieintuicyjne, itd. Pozwól, że na razie ten temat zostawię – wrócimy do niego w kolejnych artykułach.

Strona internetowa stworzona bez CMSa – czy warto?

Możesz się też spotkać z tym, że ktoś zaproponuje Ci wykonanie serwisu bez jakiegokolwiek systemu zarządzania treścią. Dla Ciebie będzie to oznaczało trzy rzeczy:

  • modyfikacje na stronie trzeba będzie wprowadzać w jej kodzie
  • prawdopodobnie taka strona będzie dużo szybsza niż serwis zbudowany z wykorzystaniem dowolnego CMSa
  • strona będzie mniej narażona na ataki

Wyjaśnię dwa ostatnie punkty.

Dlaczego ważna jest szybkość strony internetowej?

REKLAMA

Szybkość serwisu to po prostu jego szybkość jego wczytywania się w przeglądarce – to moja robocza definicja, proszę się do niej za bardzo nie przywiązywać ;). Im szybciej strona/sklep się wczytuje, tym lepiej – z wielu badań wynika, że szybsze serwisy są chętniej odwiedzane przez internautów, czyli w przypadku firmowych serwisów – przez potencjalnych klientów.

Jeśli Twoja strona internetowa wczytuje się wyjątkowo wolno, może nawet dojść do tego, że internauci będą opuszczać serwis zanim zobaczą choćby kawałek oferty – po prostu uznają, że nie chcą tak długo czekać na jego wczytanie się. Wolą pójść do konkurencji.

Jak widzisz, kwestia szybkości wczytywania jest ważna. Dlatego podczas tworzenia serwisu warto pamiętać o tym, żeby nie obciążać go zbędnymi funkcjonalnościami – każda z nich odrobinę spowalnia tempo ładowania się strony.

To dlatego czasem warto rozważyć stworzenie serwisu bez CMSa – będzie szybszy, a jeśli nie zamierzasz go często aktualizować, braku CMSa prawie nie zauważysz.

Bezpieczeństwo strony internetowej

Pozostaje do omówienia kwestia ataków wirusów na Twój serwis. Jak każdy system informatyczny, Twoja strona może paść ofiarą ataku, co może doprowadzić nawet do całkowitego jej unieruchomienia – zamiast serwisu internauta może zobaczyć na przykład komunikat o tym, że serwis jest niebezpieczny i odradza się odwiedzanie go. Z doświadczenia klientów wiem, że takie coś powoduje całkowity spadek odwiedzin właściwie z dnia na dzień.

Co ma do tego strona napisana bez CMSa? Jest prostsza w budowie od strony kodu – a im mniej kodu, tym, w uproszczeniu, mniejsza szansa na infekcję wirusową. Upraszczam, bo sposobów na infekcję jest wiele, ale im prostszy kod strony, tym trudniej wirusom znaleźć lukę w zabezpieczeniach i unieruchomić serwis. To kolejny powód, aby przemyśleć stworzenie serwisu www bez jakiegokolwiek systemu zarządzania treścią.

W praktyce to rozwiązanie jest chyba stosowane rzadziej (piszę z własnego doświadczenia, nie znam badań z całego rynku na ten temat), ponieważ większość właścicieli stron chce mieć możliwość samodzielnego aktualizowania treści – nawet, jeśli z niej potem nie korzystają…

Kreatory stron internetowych online

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które możesz rozważyć gdy zastanawiasz się jak stworzyć stronę www – kreatory stron www, aplikacje dostępne online (w modelu SaaS), które mają jedną dużą zaletę: nie musisz martwić się i dbać o bieżące działanie strony www. O bezpieczeństwo i płynność działania troszczy się właściciel wybranego przez Ciebie kreatora.

Może się to okazać dla Ciebie dużą pomocą. Dlaczego? Ponieważ strony internetowe zbudowane na bazie CMSów takich jak Wordpress wymagają aktualizowania oprogramowania, a także pewnego rodzaju „higieny” rozbudowy – jeśli nie znasz pewnych zasad dbania o taką stronę (napisze o nich w innym artykule), możesz szybko sprawić, że będzie ona zaniedbana – a to już prosta droga do infekcji wirusowej. Jeśli użyjesz kreatora stron, taki problem nie wystąpi, bo nie Ty musisz martwić się o techniczne aspekty działania serwisu.

Minusem kreatorów stron www czasami jest to, że możesz na stronie umieścić tylko takie funkcjonalności, które oferuje dany kreator – a te zawsze oferują zamknięty katalog takich rozszerzeń. Jednak na początku działania firmy nie musi to być problem, jeśli potrzebujesz relatywnie prostego serwisu internetowego.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że choć trochę pokazałem Ci, jak możesz stworzyć stronę www dla swojej firmy. Jej techniczne działanie nie jest jednak najważniejsze – bo to nie ono przede wszystkim zdobywa dla Ciebie klientów. Ale o tym porozmawiamy w kolejnych wpisach.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA