Jak założyć sklep internetowy? Cz. 1: oprogramowanie sklepowe na własnym hostingu
REKLAMA
REKLAMA
Jakie funkcjonalności ma mieć Twój sklep internetowy?
Zanim zaczniemy się zastanawiać jak stworzyć sklep, warto określić, jakie wymagania ma spełniać. To ułatwi Ci znalezienie najlepszego dla Ciebie rozwiązania.
REKLAMA
Poniżej przedstawiam przykładowe funkcjonalności, jakie być może chcesz mieć w swoim sklepie.
Polecamy: Sprzedaż przez internet PGP 11
Czy w sklepie internetowym chcesz mieć:
- szybkie płatności (np. PayU, Przelewy24, itp.)
- możliwość wybrania sposobu dostawy (np. poczta, kurier, itp.)
- koszty dostawy liczone na podstawie zawartości koszyka
- integrację z hurtowniami dropshippingowymi
- integrację z systemem CRM lub programem do faktur (np. automatyczne wystawianie faktur klientom sklepu)
- integrację z porównywarkami cen i innymi narzędziami marketingowymi
Gdy już wiesz, jakich funkcjonalności będziesz potrzebować w swoim sklepie, przyjrzyjmy się, jak można je stworzyć.
W tym artykule opiszę wykorzystanie oprogramowania sklepowego instalowanego na własnym hostingu, a w kolejnym – platformy sklepowe dostępne online.
Główna różnica między platformami sklepowymi a oprogramowaniem sklepowym instalowanym na własnym hostingu
Różnica jest właściwie jedna: korzystając z platformy sklepowej, nie musisz dbać o bezpieczeństwo swojego sklepu, czyli na przykład o aktualizacje oprogramowania sklepowego. Robi to za Ciebie właściciel platformy, z której korzystasz.
Jeśli natomiast zdecydujesz się stworzyć sklep na własnym hostingu, musisz pamiętać o tym, że stworzenie go to tylko pierwszy etap prac technicznych. Czeka Cię jeszcze regularna praca nad utrzymaniem tego oprogramowania w dobrym stanie, czyli na przykład aktualizowanie go i dbanie o to, żeby wszystkie funkcjonalności działały tak, jak powinny.
Kwestia bezpieczeństwa i poprawnego działania sklepu jest często traktowana po macoszemu przez przedsiębiorców, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z zarządzaniem własnym serwisem – do czasu, gdy coś się wydarzy, czyli gdy strona/sklep zostaną na przykład zainfekowane albo coś przestanie działać jak powinno.
Dlatego jeśli decydujesz się na stworzenie sklepu internetowego na własnym hostingu – pamiętaj, że trzeba będzie o niego dbać. Platforma sklepowa robi to za Ciebie.
A teraz porównajmy pokrótce inne cechy platform sklepowych i oprogramowania sklepowego instalowanego na własnym hostingu.
Sklep internetowy na własnym hostingu
To rozwiązanie, w którym instalujesz oprogramowanie sklepowe na własnym hostingu (czytaj: wynajętym od firmy hostingowej). Oprogramowanie to może być zarówno płatne jak i bezpłatne. Najpopularniejsze programy do zakładania sklepu to Prestashop, Magento i Woocommerce, który jest dodatkiem (wtyczką) do bezpłatnego systemu CMS Wordpress (o Wordpressie pisałem w poprzednim artykule).
Za darmo czy płatne?
Nawet, jeśli wybierzesz bezpłatne oprogramowanie sklepowe, prawdopodobnie będziesz chcieć rozbudować je o wtyczki/dodatki, z których część będzie płatna.
Co więcej, wiele z tych płatnych wtyczek wykupuje się na rok, a po roku – najlepiej byłoby odnowić licencję, czyli wykupić ją na kolejny rok. Jeśli tego nie zrobisz, wtyczka dalej będzie działać, ale nie będziesz otrzymywać jej aktualizacji – co może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo Twojego sklepu internetowego.
Nieograniczone możliwości
REKLAMA
Oprogramowanie sklepowe daje Ci w zasadzie nieograniczone możliwości – możesz stworzyć w zasadzie dowolną funkcjonalność sklepu. Trzeba to zlecić doświadczonym programistom, ale jeśli jakaś funkcjonalność jest Ci naprawdę potrzebna – warto skorzystać z takiej możliwości.
W praktyce, większość sklepów internetowych, zwłaszcza tych niedużych, nie potrzebuje funkcjonalności, których nikt wcześniej nie wymyślił, dlatego wystarczy skorzystać z płatnych lub bezpłatnych wtyczek rozbudowujących możliwości Twojego sklepu internetowego. Wtyczki są znacznie tańsze – roczny koszt wtyczki zaczyna się od kilkunastu dolarów, a koszt pracy jednego programisty – od 50 zł netto za godzinę pracy.
Okazuje się więc, że nieograniczone możliwości wcale nie są aż takim plusem – bo i tak wiele sklepów potrzebuje po prostu standardowych funkcjonalności.
Dowolna oprawa graficzna sklepu
Jeśli zaś chodzi o oprawę graficzną sklepu, masz dwie możliwości:
- wykorzystanie jednego z gotowych motywów graficznych i ewentualnie dopasowanie go do swoich potrzeb - koszt motywu to zwykle kilkadziesiąt dolarów
- stworzenie indywidualnej oprawy graficznej, które jest droższe i bardziej czasochłonne, ale daje Ci możliwość stworzenia dokładnie takiego wyglądu sklepu (wraz z rozmieszczeniem wszystkich elementów) jaki Cię interesuje
Czasem mówię klientom, że gotowy motyw graficzny nie jest idealnym rozwiązaniem (np. dlatego, że często jest cięższy – spowalnia działanie sklepu), ale wiele jego wad można zmniejszyć, a relatywnie niski koszt wdrożenia sprawia, że można uruchomić sklep niedużym kosztem. Zgodnie z zasadą Pareto: motyw, zwłaszcza odpowiednio przygotowany przez specjalistę, może dać nam 80% efektu, a wymaga tylko 20% kosztów.
Z drugiej strony, jeśli chcesz naprawdę porządnie dopracować swój sklep (co nie jest, oczywiście, złym pomysłem) – warto stworzyć oprawę wizualną od zera.
Konieczność dbania o oprogramowanie sklepowe
Nie możesz stworzyć sklepu i zostawić go samemu sobie. Jest spora szansa, że oprogramowanie zostanie z czasem zainfekowane. Co więcej, choć istnieje mnóstwo wtyczek i dodatków do sklepów, nie ze wszystkich warto korzystać, ponieważ niektóre mogą zwiększyć ryzyko infekcji. Krótko mówiąc: tworząc sklep na własnym hostingu, trzeba się trochę poznać na technicznych szczegółach.
Dla kogo jest oprogramowanie sklepowe?
Uważam, że z takiego oprogramowania powinny skorzystać firmy, które:
- potrzebują niestandardowych funkcjonalności, których nie oferuje żadna platforma sklepowa ani gotowa wtyczka
- mają już stronę www stworzoną na przykład na Wordpressie i chcą dodać do niej sklep internetowy w ramach tej samej domeny
- są gotowe poświęcić część środków (czasu na nauczenie się lub pieniędzy na zlecenie specjaliście) na regularne dbanie o swój sklep internetowy
W kolejnym wpisie opiszę alternatywę dla oprogramowania sklepowego na własnym hostingu, czyli platformy sklepowe.
REKLAMA
REKLAMA