Technologie mobilnego Internetu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Mimo znacznego postępu i rozwoju Internetu mobilnego w Polsce, oferty naszych operatorów oraz ich techniczne możliwości są, delikatnie mówiąc, bardzo skromne. Owszem,. Nie jest źle, ale porównując to z resztą świata jesteśmy na szarym końcu stawki. Operatorzy skupiają się głównie na największych miastach w Polsce, ale przecież nie każdy mieszka w Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Prawdę mówiąc, dopiero przy masowym wprowadzeniu najnowszych technologii, będzie można mówić o prawdziwym postępie. Niestety, w naszym kraju nie możemy cieszyć się takimi technologiami, które od dawna są już standardem w najbardziej rozwiniętych technologicznie krajach świata takich jak Japonia czy Korea. U nas bezprzewodowy Internet dopiero raczkuje.
REKLAMA
Do niedawna najpopularniejszym sposobem dostępu do bezprzewodowego Internetu w Polsce był popularny GPRS. Również teraz General Packet Radio Service jest podstawową i równie popularną usługą pakietowej transmisji danych. W teorii maksymalny transfer oferowany przez ten system to 170kb/s. Niestety osiągnięcie takiego wyniku jest prawie niemożliwe. Zazwyczaj transmisja danych waha się na poziomie około 56kb/s. Taka prędkość pozwala na pobranie pliku o wadze 1MB w czasie ponad 3 minut. Prędkość raczej nie jest imponująca.
Zobacz również: Notebook multimedialny, jako partner w biznesie?
REKLAMA
Nieco ulepszoną wersją GPRS jest technologia EDGE. Podobnie jak w przypadku GPRS, praktyczna prędkość jest o wiele niższa niż teoretyczna. 384kb/s to prędkość, jaką powinien oferować EDGE, jak jest w praktyce? Praktycznie uzyskiwana prędkość oscyluje w okolicach 100kb/s. Mimo to na pierwszy rzut oka widać znaczną przewagę nad GPRS nie tylko pod względem prędkości, ale i uniwersalności. Sieci EDGE można budować i rozwijać w oparciu o istniejące systemy i rozwiązania. Oprócz tego, nie potrzebne są nowsze telefony, laptopy, nie jest konieczne przerabianie infrastruktury.
Obecnie używanym i udoskonalanym systemem jest UMTS. Jest to pierwszy z systemów telefonii 3G. Jak wiadomo, system ten oferuje o wiele szybszy transfer danych, co pozwala między innymi na korzystanie z wideorozmów. Niestety, mimo tego, że system ten jest już w Polsce od kilku lat, powyższa usługa dostępna jest jedynie w dużych miastach i to też, tylko w niektórych rejonach, tam, gdzie jest najlepszy zasięg. Oczywiście UMTS to bardzo wiele możliwości, których na próżno szukać w naszym kraju. Jest to między innymi telewizja interaktywna, dostęp do map i systemów namierzania oraz oczywiście ultraszybki dostęp do Internetu. Niestety, podobnie jak wcześniej, teoria nie równa jest praktyce. W teorii prędkość Internetu powinna sięgać 1920kb/s, a w Japonii nawet 3MB/s! Jak jest w praktyce? Maksymalnie 384kb/s.
Zobacz również: Jak zarejestrować nowe biblioteki DLL w systemie Windows?
W Polsce UMTS nawet nie jest w powijakach, można powiedzieć, że jest w fazie testów. Oprócz tego dostępny jest w centrach największych polskich aglomeracji. Owszem, wiele osób się oburzy mówiąc, że się czepiamy, ale prawda jest taka, że nawet najnowocześniejsze technologie, które w innych częściach świata są wykorzystywane do granic możliwości, w Polsce nie są wykorzystywane nawet w połowie możliwości. Jednak pomijając wszelkie narzekania, cieszymy się, że technologia w naszym kraju mimo wszystko brnie do przodu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.