REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technologie mobilnego Internetu

Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Porównując czasy dzisiejsze, z tym, co było parę lat temu, patrząc przez pryzmat Internetu, powinniśmy być niemal w siódmym niebie. Jeszcze kilka lat temu dostęp do Internetu był swego rodzaju luksusem, na dodatek drogim i mało opłacalnym. Obecnie wszystko wygląda inaczej. Mamy nieskrępowaną możliwość łączenia się z Internetem niemal w każdym miejscu na ziemi. Taki obraz tyczy się głównie Internetu stacjonarnego. Jak to jest z Internetem mobilnym?

REKLAMA

Mimo znacznego postępu i rozwoju Internetu mobilnego w Polsce, oferty naszych operatorów oraz ich techniczne możliwości są, delikatnie mówiąc, bardzo skromne. Owszem,. Nie jest źle, ale porównując to z resztą świata jesteśmy na szarym końcu stawki. Operatorzy skupiają się głównie na największych miastach w Polsce, ale przecież nie każdy mieszka w Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Prawdę mówiąc, dopiero przy masowym wprowadzeniu najnowszych technologii, będzie można mówić o prawdziwym postępie. Niestety, w naszym kraju nie możemy cieszyć się takimi technologiami, które od dawna są już standardem w najbardziej rozwiniętych technologicznie krajach świata takich jak Japonia czy Korea. U nas bezprzewodowy Internet dopiero raczkuje.

REKLAMA

Do niedawna najpopularniejszym sposobem dostępu do bezprzewodowego Internetu w Polsce był popularny GPRS. Również teraz General Packet Radio Service jest podstawową i równie popularną usługą pakietowej transmisji danych. W teorii maksymalny transfer oferowany przez ten system to 170kb/s. Niestety osiągnięcie takiego wyniku jest prawie niemożliwe. Zazwyczaj transmisja danych waha się na poziomie około 56kb/s. Taka prędkość pozwala na pobranie pliku o wadze 1MB w czasie ponad 3 minut. Prędkość raczej nie jest imponująca.

Zobacz również: Notebook multimedialny, jako partner w biznesie?

REKLAMA

Nieco ulepszoną wersją GPRS jest technologia EDGE. Podobnie jak w przypadku GPRS, praktyczna prędkość jest o wiele niższa niż teoretyczna. 384kb/s to prędkość, jaką powinien oferować EDGE, jak jest w praktyce? Praktycznie uzyskiwana prędkość oscyluje w okolicach 100kb/s. Mimo to na pierwszy rzut oka widać znaczną przewagę nad GPRS nie tylko pod względem prędkości, ale i uniwersalności. Sieci EDGE można budować i rozwijać w oparciu o istniejące systemy i rozwiązania. Oprócz tego, nie potrzebne są nowsze telefony, laptopy, nie jest konieczne przerabianie infrastruktury.

Obecnie używanym i udoskonalanym systemem jest UMTS. Jest to pierwszy z systemów telefonii 3G. Jak wiadomo, system ten oferuje o wiele szybszy transfer danych, co pozwala między innymi na korzystanie z wideorozmów. Niestety, mimo tego, że system ten jest już w Polsce od kilku lat, powyższa usługa dostępna jest jedynie w dużych miastach i to też, tylko w niektórych rejonach, tam, gdzie jest najlepszy zasięg. Oczywiście UMTS to bardzo wiele możliwości, których na próżno szukać w naszym kraju. Jest to między innymi telewizja interaktywna, dostęp do map i systemów namierzania oraz oczywiście ultraszybki dostęp do Internetu. Niestety, podobnie jak wcześniej, teoria nie równa jest praktyce. W teorii prędkość Internetu powinna sięgać 1920kb/s, a w Japonii nawet 3MB/s! Jak jest w praktyce? Maksymalnie 384kb/s.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zarejestrować nowe biblioteki DLL w systemie Windows?

W Polsce UMTS nawet nie jest w powijakach, można powiedzieć, że jest w fazie testów. Oprócz tego dostępny jest w centrach największych polskich aglomeracji. Owszem, wiele osób się oburzy mówiąc, że się czepiamy, ale prawda jest taka, że nawet najnowocześniejsze technologie, które w innych częściach świata są wykorzystywane do granic możliwości, w Polsce nie są wykorzystywane nawet w połowie możliwości. Jednak pomijając wszelkie narzekania, cieszymy się, że technologia w naszym kraju mimo wszystko brnie do przodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA