REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technologie mobilnego Internetu

Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Porównując czasy dzisiejsze, z tym, co było parę lat temu, patrząc przez pryzmat Internetu, powinniśmy być niemal w siódmym niebie. Jeszcze kilka lat temu dostęp do Internetu był swego rodzaju luksusem, na dodatek drogim i mało opłacalnym. Obecnie wszystko wygląda inaczej. Mamy nieskrępowaną możliwość łączenia się z Internetem niemal w każdym miejscu na ziemi. Taki obraz tyczy się głównie Internetu stacjonarnego. Jak to jest z Internetem mobilnym?

REKLAMA

Mimo znacznego postępu i rozwoju Internetu mobilnego w Polsce, oferty naszych operatorów oraz ich techniczne możliwości są, delikatnie mówiąc, bardzo skromne. Owszem,. Nie jest źle, ale porównując to z resztą świata jesteśmy na szarym końcu stawki. Operatorzy skupiają się głównie na największych miastach w Polsce, ale przecież nie każdy mieszka w Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Prawdę mówiąc, dopiero przy masowym wprowadzeniu najnowszych technologii, będzie można mówić o prawdziwym postępie. Niestety, w naszym kraju nie możemy cieszyć się takimi technologiami, które od dawna są już standardem w najbardziej rozwiniętych technologicznie krajach świata takich jak Japonia czy Korea. U nas bezprzewodowy Internet dopiero raczkuje.

REKLAMA

Do niedawna najpopularniejszym sposobem dostępu do bezprzewodowego Internetu w Polsce był popularny GPRS. Również teraz General Packet Radio Service jest podstawową i równie popularną usługą pakietowej transmisji danych. W teorii maksymalny transfer oferowany przez ten system to 170kb/s. Niestety osiągnięcie takiego wyniku jest prawie niemożliwe. Zazwyczaj transmisja danych waha się na poziomie około 56kb/s. Taka prędkość pozwala na pobranie pliku o wadze 1MB w czasie ponad 3 minut. Prędkość raczej nie jest imponująca.

Zobacz również: Notebook multimedialny, jako partner w biznesie?

REKLAMA

Nieco ulepszoną wersją GPRS jest technologia EDGE. Podobnie jak w przypadku GPRS, praktyczna prędkość jest o wiele niższa niż teoretyczna. 384kb/s to prędkość, jaką powinien oferować EDGE, jak jest w praktyce? Praktycznie uzyskiwana prędkość oscyluje w okolicach 100kb/s. Mimo to na pierwszy rzut oka widać znaczną przewagę nad GPRS nie tylko pod względem prędkości, ale i uniwersalności. Sieci EDGE można budować i rozwijać w oparciu o istniejące systemy i rozwiązania. Oprócz tego, nie potrzebne są nowsze telefony, laptopy, nie jest konieczne przerabianie infrastruktury.

Obecnie używanym i udoskonalanym systemem jest UMTS. Jest to pierwszy z systemów telefonii 3G. Jak wiadomo, system ten oferuje o wiele szybszy transfer danych, co pozwala między innymi na korzystanie z wideorozmów. Niestety, mimo tego, że system ten jest już w Polsce od kilku lat, powyższa usługa dostępna jest jedynie w dużych miastach i to też, tylko w niektórych rejonach, tam, gdzie jest najlepszy zasięg. Oczywiście UMTS to bardzo wiele możliwości, których na próżno szukać w naszym kraju. Jest to między innymi telewizja interaktywna, dostęp do map i systemów namierzania oraz oczywiście ultraszybki dostęp do Internetu. Niestety, podobnie jak wcześniej, teoria nie równa jest praktyce. W teorii prędkość Internetu powinna sięgać 1920kb/s, a w Japonii nawet 3MB/s! Jak jest w praktyce? Maksymalnie 384kb/s.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zarejestrować nowe biblioteki DLL w systemie Windows?

W Polsce UMTS nawet nie jest w powijakach, można powiedzieć, że jest w fazie testów. Oprócz tego dostępny jest w centrach największych polskich aglomeracji. Owszem, wiele osób się oburzy mówiąc, że się czepiamy, ale prawda jest taka, że nawet najnowocześniejsze technologie, które w innych częściach świata są wykorzystywane do granic możliwości, w Polsce nie są wykorzystywane nawet w połowie możliwości. Jednak pomijając wszelkie narzekania, cieszymy się, że technologia w naszym kraju mimo wszystko brnie do przodu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA