Jakie są stawki i przepisy przejściowe? - zmiana podatku VAT
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie założeniami od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. podstawowa stawka podatku będzie wynosić 23%, dla towarów i usług stawka podatku dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 wynosić będzie 8% (obecnie 7%), stawka zryczałtowanego zwrotu podatku będzie wynosić 7% (obecnie 6%), stawka ryczałtu na usługi taksówek będzie wynosić 4% oraz stawka w wysokości 5% będzie obowiązywać na towary i usługi wymienione w nowym katalogu towarów do których znajduje zastosowanie najniższa stawka podatku - załączniku nr 10.
REKLAMA
Proponuje się objęcie najniższą 5% stawką podatku podstawowych produktów żywnościowych (objętych obecnie stawką obniżoną w wysokości 7%), takich jak: chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron), soki oraz książek dostarczanych na wszystkich nośnikach fizycznych (w tym tzw. audioksiążek), czasopism specjalistycznych oraz nut.
Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać?
REKLAMA
W związku z podwyższeniem stawek podatkowych proponuje się przepisy dostosowujące obecne rozwiązania do nowych stawek w zakresie handlu i gastronomii. Wskazuje się, że kwota podatku należnego ma być obliczana jako iloczyn wartości dostawy i stawki: a) 18,70% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 23%, b) 7,41 % - dla towarów i usług objętych stawką podatku 8%., Równocześnie, bezpośrednio w art. 85 pkt 3 przewiduje się, że dla towarów i usług objętych stawką podatku 5% - kwota podatku należnego ma być obliczana jako iloczyn wartości dostawy i stawki 4,76%.
Dla potrzeb art. 86 ust. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. wskazuje się jak należy ustalić kwotę podatku naliczonego w związku z dostawą nowego środka transportu. I tak, mowa o tym, że kwotą podatku naliczonego jest kwota stanowiąca, w okresie do dnia 31 grudnia 2013 r., równowartość 23% kwoty należnej z tytułu dostawy nowego środka transportu, nie wyższa jednak, niż kwota podatku zawartego w fakturze stwierdzającej nabycie tego środka lub w dokumencie celnym, albo podatku zapłaconego przez tego podatnika od wewnątrzwspólnotowego nabycia tego środka.
Poprzez przyjęcie mechanizmu zakładającego czasowe podniesienie stawek podatku VAT o 1 punkt procentowy (na 23% i 8%), przy zapewnieniu najniższej stawki podatku dla podstawowych produktów żywnościowych oraz książek i czasopism specjalistycznych na poziomie 5%, podejmuje się próby zapewnienia utrzymania poziomu deficytu budżetowego na bezpiecznym poziomie.
Celem projektu jest również złagodzenie skutków wygaśnięcia derogacji obowiązujących do 31 grudnia 2010 r. na nieprzetworzoną żywność (3%) oraz książki i czasopisma specjalistyczne (0%) przez objęcie tych towarów najniższą możliwą stawką preferencyjną na poziomie 5%.
Polecamy: Jak oceniać czynności kompleksowe w podatku VAT?
REKLAMA
Projekt z dnia 30 września 2010 r. dopracowuje zagadnienie podwyższenia stawek podatku wprowadzając w art. 41 ust. 14a – 14f przepisy przejściowe. Proponuje się aby:
• w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlegała opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania (ust 14a),
• czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznawać się będzie, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c. (ust 14b)
• w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane:
1) w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku – w zakresie części usługi świadczonej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;
2) z upływem tego okresu - w zakresie części usługi świadczonej od dnia zmiany stawki podatku. (ust 14c)
• zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności, otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku. (14d)
Przepisów powyższych nie będzie się stosować w przypadku importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla których to czynności wysokość opodatkowania podatkiem określa się według stawek podatku obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.
W przypadku opodatkowania podatkiem czynności uprzednio zwolnionych od podatku lub zwolnienia od podatku czynności uprzednio opodatkowanych podatkiem powyższe przepisy będzie się stosować odpowiednio.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.