reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy pączki można byłoby zamienić na 435 mieszkań?

Czy pączki można byłoby zamienić na 435 mieszkań?

Eksperci od nieruchomości wyliczyli, że pieniądze, które wydamy dziś na pączki, można by zainwestować w kupno ponad 400 dwupokojowych mieszkań czy kilkunastu bloków w dużym mieście. Zjemy dzisiaj ponad 100 milionów pączków. Czy dałoby radę zamienić ich równowartość na całą inwestycję deweloperską?

Tłusty czwartek, znany też pod nazwą zapusty, to dzień w którym każdy powinien zjeść pączka. Wieść gminna niesie, że kto tego nie zrobi, naraża się na brak szczęścia. Pewnie dlatego, jak podaje Wikipedia, statystyczny Polak zjada ich tego dnia aż 2,5. Najświeższe dane GUS mówią ponadto, że 31 grudnia 2009 roku mieszkało w Polsce 38 167 329 osób. Oznaczałoby to, że dziś zostanie zjedzonych około 95 418 322 sztuki tego drożdżowego delikatesu. Przyjmując ponadto, że każdy kosztuje 1 zł, cukiernicy zainkasują dziś ponad 95,4 mln zł. O sile tradycji i nieskrępowanego łakomstwa może świadczyć chociażby to, na ile starczyłyby na rynku nieruchomości pieniądze, wydane dziś na pączki.

W stolicy za 95,4 mln złotych można kupić 10,2 tys. m kw. przeciętnego mieszkania i to przy założeniu braku negocjacji ceny sprzedaży. Przeciętna powierzchnia sprzedawanego na rynku wtórnym lokalu wynosi około 50 m kw. Wydana dziś przez Polaków kwota na zakup pączków wystarczyłaby więc w stolicy na zakup 200 takich mieszkań. Odpowiada to kilku mniejszym blokom lub dwóm kilkunastopiętrowym budynkom z wielkiej płyty. A trzeba pamiętać, że tłusty czwartek to zaledwie jeden dzień konsumpcyjnego zrywu.

Dowiedz się także: Czy warto kupić mieszkanie bez własnej księgi wieczystej?

42 mieszkania więcej można by było nabyć za 95,4 mln złotych w Krakowie, a we Wrocławiu już 266 lokali łącznie. W Toruniu, Rzeszowie i Bydgoszczy zamiast dwóch stołecznych wieżowców z wielkiej płyty można by było kupić przynajmniej cztery. Spośród badanych miast najniższą cenę ofertową zanotowano w Bydgoszczy. Za zakładaną kwotę dostałoby się tam ponad 435 przeciętnych mieszkań, czyli przynajmniej kilkanaście mniejszych bloków.

Na rynku pierwotnym za 94,5 mln zł także można zrobić pokaźne zakupy. Na stołecznym Bemowie w inwestycji Osiedle Kameralne spółki Robyg można kupić przeszło 230 mieszkań. Problem w tym, że obecnie realizowany etap budowy przewiduje stworzenie 133 lokali. Natomiast w przypadku inwestycji Kaskada na Woli spółki GANT za wspomnianą kwotę można liczyć przynajmniej na 200 mieszkań, co stanowi blisko jedną trzecią całego osiedla. We Wrocławiu natomiast istnieje możliwość kupna przeszło 240 mieszkań w inwestycji Cztery Pory Roku w dzielnicy Krzyki od dewelopera Archicom, a w Krakowie ponad 330 lokali w inwestycji Słoneczne Miasteczko, należącej do spółki LC Corp. Budynki leżą na terenie dzielnicy Bieżanów – Prokocim. W przypadku tej drugiej inwestycji mieszkań mogłoby jednak zabraknąć. W obecnie realizowanym etapie powstaje ich bowiem 130. Warto ponadto zauważyć, że kupując mieszkania w pakietach, można liczyć na znaczne obniżki cen. Skala zależy jednak od polityki sprzedażowej konkretnego dewelopera. Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre firmy dają rabaty rzędu 15 – 20%, a inne bardzo rzadko godzą się nawet na kilkuprocentowe upusty.

Polecamy serwis: Lokaty

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama