| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Gdzie dorobić i zarobić przed 2013 rokiem?

Gdzie dorobić i zarobić przed 2013 rokiem?

Chyba każdemu grudzień nieodmiennie kojarzy się ze świętami, Mikołajem, końcem roku i dużymi wydatkami. Kiedy jedni wydają, drudzy mogą w tym okresie zarobić dodatkowe pieniądze. Właśnie teraz najłatwiej jest znaleźć dorywczą pracę. Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak świąt wzrasta zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Wiele firm gorączkowo poszukuje dodatkowych rąk do pracy.

Okres przedświąteczny to wyjątkowo intensywny czas w wielu firmach, który przekłada się na wzrost liczby ofert na rynku pracy. W ostatnich dwóch miesiącach roku największe ożywienie widać w branży FMCG. Na brak zamówień na pewno nie mogą narzekać firmy zajmujące się produkcją słodyczy, napojów i zakłady przetwórstwa rybnego. Równie intensywny okres odnotowują firmy usługowe oraz handlowe. Firmy z tych sektorów poszukują handlowców i pracowników produkcyjnych. Stawki godzinowe za pracę przy produkcji słodyczy, stroików i ozdób świątecznych wahają się w granicach od 8 do 12 zł brutto. Chętnych do takiej pracy jest wielu, ale i ofert pracy jest dużo. – Firmy produkcyjne zaczynają okres przedświąteczny już w październiku. Wtedy też zaczynają zwiększać zatrudnienie i przyjmują dodatkowych pracowników. Osoby, które odpowiedzą na ich oferty, mogą liczyć na pewne zatrudnienie przez kilka tygodni. Najlepsi mają szansę na stałe zatrudnienie. Badania, które ostatnio przeprowadziliśmy, pokazują że prawie 13 proc. pracowników tymczasowych otrzymuje propozycję zatrudnienia u naszych klientów – mówi Maryla Aftanasiuk-Lisiecka, Brand Manager Image Start People.

Zobacz: Jak Polacy kontrolują budżet domowy

Ostatnie tygodnie roku oznaczają także wzmożone zapotrzebowanie na osoby do prac dorywczych, jak m.in. pakowanie prezentów, przeprowadzanie inwentaryzacji czy prace związane ze wzmożonym ruchem w sklepach, jak promocje świąteczne, obsługa kas, czy zmiana ekspozycji. Wynagrodzenia na stanowisku kasjer/sprzedawca wynosi od 9 do 12 zł brutto za godzinę pracy. Sprzedawcy na jarmarkach świątecznych mają wyznaczoną dniówkę na poziomie 100 zł netto za dzień pracy plus premię od wartości sprzedaży. Z kolei osoby, które pracują jako pomocnicy Mikołaja, Śnieżynki czy Aniołki, zarabiają 9 – 13 zł/h brutto. Znacznie więcej mogą zarobić hostessy przy promocji produktów, gdyż jak podaje agencja Start People, w tym roku pojawiają się oferty pracy ze stawką nawet 25 zł brutto za godzinę pracy. – Przed świętami powstaje wiele dodatkowych miejsc pracy. Pracodawcy zwykle nie wymagają doświadczenia, dlatego znalezienie zajęcia nie jest trudne. Najwięcej pracy przed świętami jest w centrach handlowych i supermarketach. Popularne sieciówki odzieżowe, sklepy z zabawkami i drogerie przeżywają prawdziwe oblężenie klientów poszukujących prezentów świątecznych. W tym okresie brakuje dodatkowych rąk do pracy, które mogą zając  się wykładaniem towaru, obsługą kasy czy pakowaniem  zakupionych produktów – dodaje Maryla Aftanasiuk-Lisiecka ze Start People.

Zobacz: 6 sposobów na ochronę mieszkania przed włamaniem

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »