reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Czy likwidacja spreadów walutowych pozwoli obniżyć raty?

Czy likwidacja spreadów walutowych pozwoli obniżyć raty?

Już we wrześniu może zacząć obowiązywać nowe prawo, pozwalające kredytobiorcom uniknąć płacenia spreadu w banku. Jakie zmiany wejdą w życie? Jak do nowych przepisów odnoszą się eksperci?

Sejm przyjął 29 lipca poprawki do ustaw o prawie bankowym i kredycie konsumenckim. Zgodnie z nimi raty kredytów mieszkaniowych, rozliczanych w obcej walucie, będzie można bez dodatkowych opłat spłacać bezpośrednio w tej walucie. Kredytobiorcy zyskają zatem możliwość uniknięcia niesławnego spreadu (różnica pomiędzy kursem zakupu i sprzedaży waluty), który w niektórych bankach przekracza 10 proc. i znacznie zawyża raty kredytowe.

Klient sam zacznie decydować, czy kupić walutę w innym banku (oferującym atrakcyjniejsze kursy), w kantorze czy zdobyć w inny sposób i dostarczyć do banku. Zgodnie z nowymi przepisami bank nie będzie nie będzie miał prawa pobierać opłat ani za przyjęcie przelewu, ani za dostarczenie gotówki do placówki.

Z punktu widzenia kredytobiorców na pierwszy rzut oka jest to zmiana pozytywna – w zależności od kursów banku i innych parametrów kredytu miesięczna oszczędność wyniesie kilkanaście do dwudziestu złotych na każde 100 tys. zł kredytu. Ale zmiana może okazać się bronią obosieczną – banki, które stracą dochody ze sprzedaży walut, będą chciały odzyskać te pieniądze. Być może wzrosną marże i prowizje kredytowe lub pojawią się inne dodatkowe koszty dla klientów (np. w formie ubezpieczeń).

Zgodnie z nowym prawem w umowach kredytowych banki mają obowiązek zawierać „szczegółowe zasady określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut”. To powinno zwiększyć wiedzę kredytobiorców i dać im jaśniejszy obraz zasad wyliczania wysokości rat. Nie warto jednak oczekiwać, że w umowach zaczną pojawiać się konkretne informacje na temat wysokości spreadów.

Dowiedz się także: W których bankach można dostać kredyt we franku?

W Sejmie przepadły pomysły Prawa i Sprawiedliwości, by banki wprowadziły tzw. „kredyt z korytarzem walutowym” oraz umożliwiły klientom wielokrotne przewalutowanie kredytu.

Wprowadzone przez Sejm zmiany są tak naprawdę w dużej mierze powtórzeniem zasad, wprowadzonych dwa lata termu przez Komisję Nadzoru Finansowego. W jednej ze swych rekomendacji KNF nakazała bankom przyjmowanie rat kredytowych bezpośrednio w obcej walucie, jednak koszty aneksu do umowy, prowadzenia rachunku walutowego oraz przelewów skutecznie odstraszyły większość klientów. Teraz opłaty te mają zniknąć.

Polecamy serwis: Kredyty

Gdyby jednak duża część kredytobiorców zaczęła w ten sposób spłacać kredyty, prawdopodobnie odczulibyśmy efekty negatywne. Należy bowiem pamiętać, że frank szwajcarski nie jest w Polsce walutą bardzo popularną, korzystamy z niego przy zaciąganiu kredytów, ale w kantorach dużo częściej kupujemy dolary i euro. Niewykluczone, że franków w kantorach zabraknie lub wzrosną kantorowe spready.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje ryzyko, że banki podniosą koszty kredytu, takie jak marża, aby zrekompensować sobie niższe zarobki na spreadach.
Istnieje ryzyko, że banki podniosą koszty kredytu, takie jak marża, aby zrekompensować sobie niższe zarobki na spreadach.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama