REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości?

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Po zgłoszeniu kradzieży w banku należy upewnić się, czy pracownik danej instytucji dopełnił wszelkich formalności, związanych z zablokowaniem naszego konta.
Po zgłoszeniu kradzieży w banku należy upewnić się, czy pracownik danej instytucji dopełnił wszelkich formalności, związanych z zablokowaniem naszego konta.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli nie zastrzeżemy w porę skradzionego dokumentu tożsamości, złodziej może zaciągnąć kredyt na nasze nazwisko lub zrobić zakupy na raty. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na tych mało przezornych? Ekspert finansowy instruuje, których zasad należy przestrzegać, aby nie paść ofiarą przestępstwa.

Czym grozi utrata dokumentu?

REKLAMA

Utrata dokumentów tożsamości to poważny problem i nie chodzi jedynie o jego koszt czy czas, potrzebny na jego ponowne wyrobienie. Istnieje całkiem duże ryzyko, że dowód osobisty wpadnie w niepowołane ręce. Przestępcy w imieniu ofiar takich kradzieży mogą:

- wyłudzić kredyt w banku,

- dokonać zakupu danego towaru z odroczonym terminem płatności,

- podpisać umowę najmu, np. mieszkania, aby ukraść dobytek lub uniknąć opłat,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przywłaszczyć wypożyczoną rzecz.

REKLAMA

Jak wynika z danych, zebranych przez Związek Banków Polskich, tylko w jednym segmencie produktowym – kredytach gotówkowych – w ubiegłym roku do wszystkich banków złożono ponad 1800 fałszywych wniosków kredytowych na łączną kwotę blisko 100 milionów złotych.

W całym 2010 roku udało się udaremnić około 7,5 tys. prób wyłudzenia kredytów przez oszustów, posługujących się cudzymi dokumentami tożsamości, zaś wartość wszystkich nieuczciwie zaciągniętych pożyczek przekroczyła 450 mln złotych. O taką kwotę byliby ubożsi Polacy, gdyby pracownicy banków w porę nie zorientowali się, że mają do czynienia z kimś innym niż to wynika z przedkładanych dokumentów.

Dowiedz się także: Czy da się usunąć negatywną historię kredytową z BIK?

Jak ochronić swoją tożsamość i pieniądze?

Na opisywane ryzyko narażone są w dużym stopniu osoby, niebędące klientami banków. Wynika to z faktu, że instytucje finansowe nie mają o nich żadnej wiedzy, a ponadto stanowią oni najczęstszy cel oszustów. Dlatego też tacy ludzie powinni zastrzec dokumenty tożsamości w pierwszej kolejności. Zastrzeżeniu podlega m.in.:
• dowód osobisty,
• paszport,
• karta stałego pobytu,
• prawo jazdy,
• dowód rejestracyjny,
• książeczka wojskowa, marynarska,
• karty płatnicze.

Polecamy serwis: Kredyty

Brak wyobraźni bankowców

REKLAMA

Równocześnie w niektórych bankach nadal dochodzi do karygodnych sytuacji (chociaż są one incydentalne), ukazujących niedostatek wiedzy lub wyobraźni osób tam pracujących. Mowa jest o sytuacjach, w których do banku zgłasza się klient, któremu ukradziono portfel wraz z kartą płatniczą i dokumentami tożsamości.

Cel takiego zgłoszenia jest prosty: zastrzeżenie karty. Przyjmujący zgłoszenie pracownik ma obowiązek niezwłocznego zastrzeżenia karty w odpowiednim rejestrze danych (tak debetowej, kredytowej, jak i przedpłaconej) oraz zaznaczenie w systemie, że osoba o takich danych personalnych nie może (aż do odwołania) zaciągnąć jakiejkolwiek pożyczki w żadnym banku.

Tymczasem zdarza się, że o ile karta zastrzeżona zostanie w ciągu kilku minut, to informacja o tymczasowym braku dostępu do kredytów trafia do systemu nawet po kilku dniach. A przecież pośpiech w takim momencie jest jak najbardziej wskazany.

Dlatego w przypadku kradzieży warto upewnić się, czy wszelkie procedury, mające na celu zabezpieczenie zarówno środków na naszym koncie, jak i tych, co do których dysponujemy zdolnością kredytową, zostały przez bank dopełnione.

Ostrożności nigdy za wiele

Dla przeważającej większości Polaków wakacje to okres, kiedy pozwalamy sobie na rozluźnienie. Niestety, od czujności i kontroli nad finansami osobistymi nie można wziąć sobie urlopu. Dla złodziei to czas „żniw”, dlatego warto zaapelować o uwagę, roztropność, a także rozważne obdarzanie zaufaniem nieznajomych. Nikt wszak nie życzy sobie problemów w czasie wypoczynku. Warto o tym pamiętać i wbrew znanemu przysłowiu być Polakiem „mądrym przed szkodą”.

Paweł Puchalski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA