REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Europejska Nagroda Przedsiębiorczości dla Urzędu Pracy w Nysie

Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości w kategorii „Nagroda za przedsiębiorczość odpowiedzialną i wspierającą włączenie społeczne” zdobył projekt „Budowa domów poprzez system szkoleń osób bezrobotnych” realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się pod koniec maja br. w Madrycie.

KRN zaskarżyła przepisy o aplikacji notarialnej

Krajowa Rada Notarialna zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o aplikacji notarialnej, ze względu na to, iż w ubiegłym roku samorząd miał kłopoty ze znalezieniem patronów dla aplikantów, ze względu na zbyt dużą ilość osób przyjętych.

RPO o zmianach instytucji ubezwłasnowolnienia

Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich  wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie kształtu instytucji ubezwłasnowolnienia w polskim systemie prawnym.

Mundurowi uciekają na emeryturę

Funkcjonariusze i żołnierze posiadający uprawnienia emerytalne składają wnioski o odejście ze służby. Związkowcy grożą akcjami protestacyjnymi przeciwko rządowym planom reformy emerytalnej.

REKLAMA

Nowe aukcje monet NBP

Po beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, 7 czerwca br rozpoczęły się aukcje złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich NBP, upamiętniających 25. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana.

Warto jest odwołć się od decyzji inspektora pracy

Blisko 90 proc. wniosków o zmianę lub uchylenie decyzji inspektora pracy jest rozpatrywanych pozytywnie dla firm.

Możliwości inwestycyjne dla przedsiębiorstw portugalskich

Polska polityka energetyczna do 2030 r., w kontekście energii ze źródeł odnawialnych oraz możliwości inwestycyjne dla portugalskich firm były kluczowymi punktami seminarium z udziałem wiceminister gospodarki Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, które odbyło się w Lizbonie 27 maja br.

Nowoczesne technologie w służbie morzom i oceanom

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Morskich i Rybołówstwa rozpoczęła nabór ofert na opracowanie studium dotyczącego scenariuszy i czynników zrównoważonego wzrostu kreowanego przez oceany, morza, regiony nadmorskie i sektory gospodarki morskiej.

REKLAMA

Europosłowie na rzecz rozwoju telekomunikacji

W Brukseli odbyło się posiedzenie Rady UE do spraw Transportu, Telekomunikacji i Energii. Na posiedzeniu ministrowie 27 państw członkowskich omawiali wiele istotnych dla dalszego rozwoju sektora telekomunikacyjnego kwestii, między innymi dotyczące lokalizacji głównej siedziby Organu Europejskich Regulatorów BEREC. Ministrowie ustalili, że siedziba urzędu będzie mieścić się w Rydze na Łotwie.

Jacek Rostowski o ograniczeniu wzrostu wydatków publicznych

Jacek Rostowski, minister finansów zapowiedział szybkie przekazanie do konsultacji społecznych i międzyresortowych projektu ustawy dotyczącej tzw. reguły wydatkowej. Będzie ona kluczowym elementem planu reformy finansów publicznych – w przyszłości ograniczy wzrost wydatków publicznych.

Pomoc finansowa dla powodzian

Wojewodowie otrzymali wytyczne od szefa MSWiA dotyczące udzielania pomocy do 20 tys. złotych lub do 100 tys. złotych dla powodzian na remont lub odbudowę domów i mieszkań.

Rosyjski minister sprawiedliwości w Polsce

W dniach 3-4 czerwca br. w Polsce będzie przebywał Aleksander Konowałow, minister sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

MF o dynamice cen konsumpcyjnych

Ministerstwo Finansów opublikowało dane nt. prognozowanej dynamiki cen konsumpcyjnych w maju 2010 roku.

Zmiany kadrowe w ministerstwie finansów

Ministerstwo Finansów  poinformowało, że prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał z dniem 31 maja 2010 r. Hannę Majszczyk na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.

MF popiera kandydaturę Marka Belki na szefa NBP

Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego kandydatura Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego jest „najlepszą z możliwych” - podaje Ministerstwo Finansów.

Ryzyko polityczne odbija się na rynkach finansowych

W tym tygodniu z piastowanego urzędu zrezygnował prezydent Niemiec, dzisiaj podobną decyzję podjął premier Japonii Yukio Hatoyama. Inwestorzy na giełdzie w Tokio pozbywali się w środę akcji, a na rynku walutowym jen tracił na wartości.

Odszkodowanie za samobójstwo w więzieniu

Trybunał w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła prawo do życia, gdyż władze więzienia nie zapobiegły popełnieniu samobójstwa przez mężczyznę, cierpiącego na depresję. Zasądził 16 tys. euro na rzecz jego babki; przyznał też 850 euro kosztów postępowania.

Nianie i gospodynie bez kas fiskalnych

Od 1 maja 2011 r. osoby świadczące usługi w gospodarstwach domowych zostaną objęte obowiązkiem ewidencji przez kasy fiskalne. Jednak nie będzie to dotyczyło gospodyń oraz niań, ale firm zajmujących się takimi usługami.

Stopy procentowe na niezmienionym poziomie

W dniach 24-25 maja br. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej RPP). Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Nowe przepisy ograniczą dyskryminację w reklamie

We wrześniu 2010 roku wejdzie w życie nowy Kodeks Etyki Reklamy, którego przepisy precyzują zakres w jakim można wykorzystywać wizerunek kobiet i mężczyzn w reklamie, tak aby nie nosił on znamion dyskryminacji płci.

Od lipca większe limity zwrotu VAT za materiały budowlane

Składając w lipcu wniosek o zwrot VAT w związku z budową lub remontem domu, będzie można odzyskać o 3,5 tys. zł więcej.

Złoty słabnie, dolar się umacnia

Wciąż trwa zła passa naszej waluty. Uspokojenie nastrojów okazało się jedynie chwilowe. We wtorek (1 czerwca br.) znów mieliśmy do czynienia z dynamicznym osłabieniem się złotego.

Polski przemysł nie daje się kryzysowi

Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego przemysłu, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z bankiem HSBC, osiągnął w maju wartość 52,2 punktu.
To nieznacznie mniej, niż spodziewali się ekonomiści i nieznacznie mniej niż w kwietniu. Ale powodów do zmartwienia nie ma. Wskaźnik wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Wzrasta popyt zagraniczny

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. w porównaniu z ubiegłem rokiem wyniósł 2,1 proc., wobec 2,4 proc. w kwietniu - szacuje Ministerstwo Finansów.

Sprawozdanie finansowe składa się w urzędzie skarbowym

Osoba prawna składa sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego wraz z opinią biegłego rewidenta i uchwałą zatwierdzającą raport.

Do obiegu trafiły kolejne monety kolekcjonerskie

NBP wyemitował monetę „95. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego”. Emisją monet – srebrnej dziesięciozłotówki i dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold – Narodowy Bank Polski upamiętni 95. rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego, która przypada 1 czerwca br.

Inflacja rośnie

W kwietniu br. inflacja były wyższa niż w marcu o 0,4 proc. oraz wyższa o 2,4 proc. niż przed rokiem - poinformował GUS.

Biznes krytykuje projekt ustawy o lobbingu

Kongres Przedsiębiorczości, będący platformą współpracy największych organizacji biznesowych, negatywnie ocenia przedłożone do konsultacji założenia projektu ustawy o lobbingu, którego celem jest ustalenie nowych zasad i warunków prowadzenia działalności lobbingowej w Polsce.

Lepsza koniunktura w przemyśle, gorsza w sektorze usług

Klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w maju br. oceniany pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku – podaje Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost gospodarczy zgodny z oczekiwaniami

Zgodnie z informacją, którą podał GUS, w I kwartale 2010 roku polska gospodarka wzrosła o 3 proc. Takiego tempa spodziewali się ekonomiści.

Dynamika wzrostu PKB jest co raz słabsza

- W I kwartale br. PKB Polski wzrósł w o 3 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W poprzednim kwartale wzrost wynosił 3,3 proc. Widać wyraźnie, że trudno będzie w tym roku osiągnąć 3 proc. - wzost komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

W handlu przeważają mężczyźni

Handlowcem jest nazywany zarówno przedstawiciel międzynarodowej korporacji, prywatny przedsiębiorca, jak i osoba obsługującą klientów na stoisku handlowym. W Polsce ponad połowa przedstawicieli tego zawodu to mężczyźni.

PKPP Lewiatan: fundusze antykryzysowe to zły pomysł

Komisja Europejska chce, aby banki same zapłaciły za ratowanie swoich konkurentów. W krajach członkowskich miałyby powstać specjalne fundusze, finansowane poprzez dodatkowe opodatkowanie banków. Jest to zły pomysł – ocenia PKPP Lewiatan.

VAT od smsów charytatywnych na cele dobroczynne

Ministerstwo Finansów poinformowało, że środki odpowiadające wysokości podatku VAT pobranego od tzw. smsów charytatywnych na rzecz powodzian przekaże na cele związane z usuwaniem lub łagodzeniem skutków powodzi.

Banki mają problem z pozyskiwaniem kapitału na rynku długu

Europejskie banki i korporacje mają coraz większe problemy z pozyskiwaniem kapitału na rynku długu. Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating Hiszpanii podnosząc poprzeczkę dla hiszpańskich instytucji.

Doradcy podatkowi będą mieli wiecej uprawnień

Doradcy podatkowi będą mieli więcej uprawnień, a ich tajemnice zawodowe będą chronione tak samo, jak tajemnice radców prawnych czy adwokatów. Senat poparł w piątek nowelizację ustawy o doradztwie podatkowym.

Dofinansowanie kosztów nauki zwolnione z PIT

Pracownik, który otrzymuje od pracodawcy dofinansowanie kosztów nauki, może być zwolniony z PIT.

Za mało wiemy o działaniach BIG

Polacy za mało wiedzą na temat sposobów działania biur informacji gospodarczej. Wpisanie do BIG jest postrzegane jako poważna sankcja silnie motywująca do spłaty długów.

Branża ubezpieczeniowa walczy o kolejnych klientów

Dzień Dziecka to okazja dla firm oferujących swoje produkty dla dzieci. Choć wśród najpopularniejszych prezentów są gadżety komputerowe i zabawki podmioty działające na rynku ubezpieczeń także widzą w tym dniu szansę na zwiększenia sprzedaży.

Nowa ustawa o BIG - skutki dla konsumentów

Największym osiągnięciem nowej ustawy o BIG, która zacznie obowiązywać od 14 czerwca br. wierzyciele będą mogli wykluczyć nierzetelnych dłużników z obrotu gospodarczego.

Zmiany w ustawie o BIG

Po 14 czerwca br. dane milionów dłużników mogą trafić do biur informacji gospodarczej. Tego dnia zacznie obowiązywać nowa ustawa regulująca działalność BIG-ów.

KRUK o konsekwencjach braku spłaty długu

Grupa KRUK, działająca na rynku zarządzania wierzytelnościami rozpocznie kolejny etap kampanii telewizyjnej, w której zostanie zawarte ostrzeżenie o konsekwencjach braku spłaty długu.

Lubuskie w czołówce nierzetelnych dłużników

W województwach, w których nierzetelnych dłużników jest najwięcej, sytuacja pogarsza się wolniej niż w regionach, których mieszkańcy jeszcze niedawno stanowili przykład. Tak lubuskie znalazło się w czołówce nierzetelnych dłużników.

Spadek bezrobocia

Na koniec kwietnia br. stopa bezrobocia wyniosła 12,3 proc., wobec 12,9 proc. w marcu. W kwietniu ubiegłego roku było to 10,9 proc. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu kwietnia osiągnęła 1,973 mln i była o ponad 100 tys. mniejsza niż przed miesiącem - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Pracodawcy będą walczyć o reformę emerytur

PKPP Lewiatan jest przeciwna propozycji umożliwiającej przechodzenie na emeryturę bez względu na wiek kobietom po 35 latach pracy i mężczyznom po 40 latach pracy.Pracodawcy zrzeszeni w konfederacji poinformowali, że będą walczyć o reformę emerytur.

Sprzedaż detaliczna co raz niższa

Sprzedaż detaliczna jest niższa niż przed rokiem. Nie zaskoczyło to ekonomistów, bo firmy już wcześniej sygnalizowały spadek duży spadek sprzedaży.

Na dojazd do pracy poświęcamy ok. godziny

Przeciętny Polak poświęca na dojazd od domu do pracy ok. godziny - wynika z sondy przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl na przełomie kwietnia i maja 2010 roku.

Spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych

Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w złotych, po raz pierwszy od sierpnia 2007 roku, spadło jednak poniżej 6 proc. Na spadek złożyło się obniżenie stopy WIBOR stopniowy spadek marż.

Gold Finance o giełdowym debiucie Kulczyka

Kulczyk Oil Ventures, spółka należąca do Jana Kulczyka znalazła się na GPW. Jednak okres, w którym zadebiutowała raczej nie sprzyja tego rodzaju inwestycjom.

Stopy na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Nie zaskoczyło to ekonomistów, którzy zwracają uwagę na wciąż za mały wzrost przychodów firm. 

REKLAMA