reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrost gospodarczy zgodny z oczekiwaniami

Wzrost gospodarczy zgodny z oczekiwaniami

Zgodnie z informacją, którą podał GUS, w I kwartale 2010 roku polska gospodarka wzrosła o 3 proc. Takiego tempa spodziewali się ekonomiści.

Produkt Krajowy Brutto zwiększał się w pierwszych trzech miesiącach roku w zupełnie przyzwoitym tempie. Było ono co prawda nieco słabsze niż w czwartym kwartale ubiegłego roku, gdy wyniosło 3,3 proc., ale nie ma powodu do obaw. W ubiegłym roku gospodarka rozpędzała się początkowo dość powoli. Wzrost w pierwszym kwartale wyniósł zaledwie 0,7 proc., w kolejnych było już coraz lepiej.

W tym roku na zbyt dynamiczne przyspieszenie raczej nie możemy liczyć. Według przewidywań ekspertów z Ministerstwa Gospodarki, w całym roku polski PKB zwiększy się o 3 proc. Nieco bardziej optymistyczne są prognozy JP Morgan. Analitycy tego banku spodziewają się wzrostu o 3,2 proc. Nie brakuje także przewidywań jeszcze bardziej optymistycznych, sięgających nawet 3,5 proc. 

Polecamy: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Trzeba mieć jednak świadomość, że mimo odporności na światowy kryzys, będziemy odczuwać skutki perturbacji, z jakimi mamy do czynienia w krajach strefy euro. Warunki zewnętrzne nie są sprzyjające, jednak obserwowane osłabienie złotego działa na naszą korzyść, podtrzymując dynamikę eksportu. W pierwszych trzech miesiącach roku tempo jego wzrostu było wyraźnie mniejsze niż w poprzednich kwartałach.

W kolejnym kwartale powinno być nieco wyższe. Nadal jednak głównym czynnikiem napędzającym wzrost naszej gospodarki jest popyt krajowy, którego wpływ na PKB wyniósł 2,3 punktu procentowego. Wciąż mamy do czynienia z niekorzystną sytuacją w inwestycjach.

Nakłady na środki trwałe były o 12,4 proc. niższe niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Na poprawę w tym zakresie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. 

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, Master of Executive MBA, Partner. Kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama