| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > KRN zaskarżyła przepisy o aplikacji notarialnej

KRN zaskarżyła przepisy o aplikacji notarialnej

Krajowa Rada Notarialna zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o aplikacji notarialnej, ze względu na to, iż w ubiegłym roku samorząd miał kłopoty ze znalezieniem patronów dla aplikantów, ze względu na zbyt dużą ilość osób przyjętych.

Krajowa Rada Notarialna złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności art. 75 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku - Prawo o notariacie, który stanowi, iż Minister Sprawiedliwości, po uzgodnieniu z Krajową Radą Notarialną, określi, w drodze rozporządzenia, organizację aplikacji notarialnej z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP.

Wątpliwości wnioskodawcy, w przedmiotowym zakresie dotyczą zbyt szerokiego zakresu do uregulowania w akcie rangi podustawowej materii, która powinna być przedmiotem uregulowań ustawowych.

Krajowa Rada Notarialna wnioskowała również o zbadanie zgodności rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2005 roku w sprawie organizacji aplikacji notarialnej z art. 75 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku - Prawo o notariacie.

Polecamy: Windykacja.wieszjak.pl

Wniosek dotyczył także § 1 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2005 roku w sprawie organizacji aplikacji notarialnej z art. 20, art. 22, art. 31 ust. 2 zdnaie drugie, którego przedmiotem jest gwarancja wolności człowieka, art. 65 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP oraz art. 75 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku - Prawo o notariacie.

Polecamy: Przedsiębiorca w sądzie Wieszjak.pl

Czytaj także

Źródło:

Prawnik.pl

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »