reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jacek Rostowski o ograniczeniu wzrostu wydatków publicznych

Jacek Rostowski o ograniczeniu wzrostu wydatków publicznych

Jacek Rostowski, minister finansów zapowiedział szybkie przekazanie do konsultacji społecznych i międzyresortowych projektu ustawy dotyczącej tzw. reguły wydatkowej. Będzie ona kluczowym elementem planu reformy finansów publicznych – w przyszłości ograniczy wzrost wydatków publicznych.

Podczas sesji inauguracyjnej odbywającego się w Katowicach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego, minister Rostowski zapowiedział, że reguła wydatkowa narzuci na obecny i przyszłe rządy dyscyplinę wydatkową.

– Będzie ona ograniczała wzrost wydatków niesztywnych i nowych sztywnych do poziomu inflacji plus 1 proc. – powiedział minister i dodał, że reguła wzmocni bezpieczeństwo finansowe Polski. Zaznaczył jednak, że nie da się tego osiągnąć bez zmian ustawowych, do czego jest konieczna ścisła współpraca rządu i następnego prezydenta.

Zdaniem ministra stan polskiej gospodarki jest znacznie lepszy niż większości krajów europejskich. Polska ma trzeci najniższy w UE wzrost długu publicznego w relacji do PKB po Szwecji i Węgrzech, jeżeli odejmie się od wzrostu i długu środki składane w OFE.

Złożyły się na to mniejsze wydatki budżetowe w 2009 r., oszczędny budżet na 2010 r. oraz program prywatyzacji i wzrost gospodarczy wyższy niż w innych krajach UE. – Był to oczywiście rok zielonej wyspy wzrostu i to powinien być dla nas wszystkich powód do dumy – ocenił minister i podkreślił:

– Polska udowodniła, że najlepszą reakcją na kryzys jest zaufanie do mechanizmów rynkowych i walka z protekcjonizmem finansowym na arenie Unii Europejskiej.

Jednak, według Jacka Rostowskiego, Polsce niezbędne jest dalsze reformowanie finansów publicznych, zwłaszcza że możliwe są kolejne fale kryzysu gospodarczego na świecie.

– Płonące Ateny są dobitnym dowodem – powiedział minister. W jego opinii w nadchodzącym 10-leciu tylko te kraje, które uporają się z nadmiernym deficytem, zapewnią sobie przewagę konkurencyjną i będą w stanie przyciągać inwestycje, gwarantujące rozwój społeczny i technologiczny. Temu właśnie ma służyć przygotowany przez rząd plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych.

MF/IN

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WKontakcie

firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama