REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PKPP Lewiatan: fundusze antykryzysowe to zły pomysł

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska chce, aby banki same zapłaciły za ratowanie swoich konkurentów. W krajach członkowskich miałyby powstać specjalne fundusze, finansowane poprzez dodatkowe opodatkowanie banków. Jest to zły pomysł – ocenia PKPP Lewiatan.

Fundusze narodowe zostałyby połączone w sieć, tak aby pieniądze w nich zgromadzone mogły służyć restrukturyzacji banków w całej Unii Europejskiej. Pomagałyby, m.in. w wydzielaniu złych aktywów lub tworzeniu banków pomostowych, które zajmowałyby się depozytami i zobowiązaniami instytucji finansowych, które znalazły się w tarapatach. Dodatkowe opodatkowanie banków to zły pomysł – ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

REKLAMA

REKLAMA

- Argument, że takie rozwiązanie doprowadzi do tego, że podatnicy nie będą już płacić za błędy banków jest chybiony. Podatek antykryzysowy nałożony na banki i tak sfinansują ich klienci uiszczając, np. wyższe opłaty czy prowizje. Wzrosną po prostu koszty produktów i usług finansowych, tak dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. A to wpłynie negatywnie na konsumpcję i inwestycje – kontynuuje ekspert.

Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej jest to złe rozwiązanie także z tego powodu, że istnienie funduszu antykryzysowego może skłaniać banki do bardziej ryzykownych decyzji, bowiem ewentualne złe konsekwencje podejmowania wyższego ryzyka będą „ubezpieczone”. Zmniejszy się tym samym odpowiedzialność właścicieli za kondycje banków. Fundusze antykryzysowe stać się zatem mogą czynnikiem zwiększającym, a nie zmniejszającym ryzyko w sektorze finansowym.

- Narodowe fundusze antykryzysowe mają tworzyć sieć europejską. W związku z tym pieniądze z podatku płaconego przez banki w Polsce będą mogły być wykorzystane do ratowania i uzdrawiania banków w innych krajach. Tym samym polscy klienci będą ponosili koszty ryzykownych operacji instytucji finansowych w innych państwach Unii Europejskiej. Oczywiście banki działające w Polsce będą mogły także skorzystać ze wsparcia funduszu antykryzysowego, jeżeli byłaby taka potrzeba. Jednak doświadczenia z lat 2008-2009 pokazały, że banki w naszym kraju są zarządzane w sposób bezpieczny i stabilny - tłumaczy.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert dodaje, że ponadto w wielu krajach UE stopa rezerw obowiązkowych jest niższa niż w naszym kraju. Jeżeli Komisja Europejska myśli o utworzeniu funduszu antykryzysowego, to może warto powołać go wykorzystując do tego harmonizację stopy rezerw obowiązkowych tak, aby działania antykryzysowe nie pogarszały konkurencyjności banków w krajach, gdzie ta stopa jest wysoka jak na warunki europejskie.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA