Koronawirus. Mechanizmy wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa
REKLAMA
REKLAMA
Wśród mechanizmów wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa są:
REKLAMA
1. Zwolnienie mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez okres 3 miesięcy.
2. Dofinansowanie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) na wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Świadczenia przysługują przez łączny okres 3 miesięcy przypadających od daty złożenia wniosku, każdemu przedsiębiorcy, który nie zalegał ze składkami ZUS do końca III kwartału 2019 r.
UWAGA! Wnioski o dofinansowanie będą rozpatrywane według kolejności ich wpływu, do wyczerpania środków.
REKLAMA
3. Dofinansowanie przez starostwa (poprzez powiatowe urzędy pracy) części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy z sektora MŚP na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, w zależności od spadku obrotów.
4. Jednorazowe pożyczki ze środków Funduszu Pracy (poprzez powiatowe urzędy pracy) dla mikroprzedsiębiorcstw na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w wys. 5 tys. zł na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, z 3 miesięcznym okresem karencji, z możliwością umorzenia w przypadku niezmniejszenia stanu zatrudnienia.
5. Umożliwienie bankom zmiany określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytów uprzednio udzielonych przedsiębiorcom z sektora MŚP.
Zobacz także: Zaniechanie poboru PIT od kredytów mieszkaniowych (obejmuje tzw. frankowiczów)
6. Utworzenie Funduszu Gwarancji Płynnościowych w Banku Gospodarstwa Krajowego na pokrycie kosztów i wydatków związanym z udzielaniem poręczeń i gwarancji spłaty kredytów zaciągniętych przez średnie i duże przedsiębiorstwa.
7. Dopłaty i gwarancje de minimis dla MŚP udzielane przez BGK. Nowe zasady gwarancji de minimis to:
- zabezpieczenia do 80% kwoty kredytu,
- brak prowizji pobieranej przez BGK za udzielenie gwarancji za pierwszy rok gwarancji,
- okres kredytu obrotowego objętego gwarancją do 39 miesięcy,
- wzrost limitu pomocy de minimis do 800 tyś. euro na przedsiębiorstwo.
8. Rozszerzenie możliwości finansowania i zakresu działania Polskiego Funduszu Rozwoju m.in. poprzez nabywanie akcji lub udziałów, ale także udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń.
9. Wsparcie przedsiębiorstw przez Agencję Rozwoju Przemysłu w postaci:
- leasingu operacyjnego z karencją w spłacie i ponadnormatywnym okresem spłaty,
- pożyczki obrotowej finansującej wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP,
- pożyczki obrotowej na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym,
- Udzielanie na warunkach preferencyjnych pomocy na ratowanie i restrukturyzację dla dużych przedsiębiorstw.
10. Wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców inwestujących w nowe technologie m.in. zmiany w poddziałaniu Kredyt na innowacje technologiczne (konkurs ogłoszony przez BGK) w zakresie zniesienia wymogu innowacyjności efektów projektu w skali kraju, zniesienia ograniczenia kwoty premii technologicznej w wys. 6 mln zł oraz uwzględnienia wkładu własnego w kosztach kwalifikowanych projektu.
Zobacz także: Aktualizacja programów operacyjnych w ramach Funduszy Europejskich
Głównymi instytucjami wdrażającymi poszczególne formy wsparcia będą Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.
REKLAMA
Tarcza Antykryzysowa wprowadza również zmiany w Prawie zamówień publicznych w zakresie obowiązku wzajemnego informowania się o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie umowy, możliwości dokonania zmiany umowy, niedochodzenia należności, w tym kar umownych oraz zwolnienie z kar z ustawy o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, odstąpienie od dochodzenia należności.
Obecnie trwają prace nad uszczegółowieniem poszczególnych mechanizmów wsparcia. W najbliższych dniach instytucje wdrażające poszczególne instrumenty pomocowe będą publikować szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu aplikowania.
Accreo
REKLAMA
REKLAMA