REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus. Mechanizmy wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Koronawirus. Mechanizmy wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa /shutterstock
Koronawirus. Mechanizmy wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa /shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mając na uwadze trwający proces legislacyjny pakietu ustaw antykryzysowych, których celem jest wsparcie przedsiębiorców w utrzymaniu płynności finansowej, utrzymaniu miejsc pracy oraz minimalizacji innych negatywnych skutków epidemii, przedstawiamy najważniejsze mechanizmy wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa.

Wśród mechanizmów wsparcia z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa są:

REKLAMA

1. Zwolnienie mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez okres 3 miesięcy.

2. Dofinansowanie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) na wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Świadczenia przysługują przez łączny okres 3 miesięcy przypadających od daty złożenia wniosku, każdemu przedsiębiorcy, który nie zalegał ze składkami ZUS do końca III kwartału 2019 r.

UWAGA! Wnioski o dofinansowanie będą rozpatrywane według kolejności ich wpływu, do wyczerpania środków.

REKLAMA

3. Dofinansowanie przez starostwa (poprzez powiatowe urzędy pracy) części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy z sektora MŚP na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, w zależności od spadku obrotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Jednorazowe pożyczki ze środków Funduszu Pracy (poprzez powiatowe urzędy pracy) dla mikroprzedsiębiorcstw na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w wys. 5 tys. zł na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, z 3 miesięcznym okresem karencji, z możliwością umorzenia w przypadku niezmniejszenia stanu zatrudnienia.

5. Umożliwienie bankom zmiany określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytów uprzednio udzielonych przedsiębiorcom z sektora MŚP.

Zobacz także: Zaniechanie poboru PIT od kredytów mieszkaniowych (obejmuje tzw. frankowiczów)

6. Utworzenie Funduszu Gwarancji Płynnościowych w Banku Gospodarstwa Krajowego na pokrycie kosztów i wydatków związanym z udzielaniem poręczeń i gwarancji spłaty kredytów zaciągniętych przez średnie i duże przedsiębiorstwa.

7. Dopłaty i gwarancje de minimis dla MŚP udzielane przez BGK. Nowe zasady gwarancji de minimis to:

- zabezpieczenia do 80% kwoty kredytu,

- brak prowizji pobieranej przez BGK za udzielenie gwarancji za pierwszy rok gwarancji,

- okres kredytu obrotowego objętego gwarancją do 39 miesięcy,

- wzrost limitu pomocy de minimis do 800 tyś. euro na przedsiębiorstwo.

8. Rozszerzenie możliwości finansowania i zakresu działania Polskiego Funduszu Rozwoju m.in. poprzez nabywanie akcji lub udziałów, ale także udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń.

9. Wsparcie przedsiębiorstw przez Agencję Rozwoju Przemysłu w postaci:

- leasingu operacyjnego z karencją w spłacie i ponadnormatywnym okresem spłaty,

- pożyczki obrotowej finansującej wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP,

- pożyczki obrotowej na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym,

- Udzielanie na warunkach preferencyjnych pomocy na ratowanie i restrukturyzację dla dużych przedsiębiorstw.

10. Wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców inwestujących w nowe technologie m.in. zmiany w poddziałaniu Kredyt na innowacje technologiczne (konkurs ogłoszony przez BGK) w zakresie zniesienia wymogu innowacyjności efektów projektu w skali kraju, zniesienia ograniczenia kwoty premii technologicznej w wys. 6 mln zł oraz uwzględnienia wkładu własnego w kosztach kwalifikowanych projektu.

Zobacz także: Aktualizacja programów operacyjnych w ramach Funduszy Europejskich

Głównymi instytucjami wdrażającymi poszczególne formy wsparcia będą Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.

REKLAMA

Tarcza Antykryzysowa wprowadza również zmiany w Prawie zamówień publicznych w zakresie obowiązku wzajemnego informowania się o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie umowy, możliwości dokonania zmiany umowy, niedochodzenia należności, w tym kar umownych oraz zwolnienie z kar z ustawy o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, odstąpienie od dochodzenia należności.

Obecnie trwają prace nad uszczegółowieniem poszczególnych mechanizmów wsparcia. W najbliższych dniach instytucje wdrażające poszczególne instrumenty pomocowe będą publikować szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu aplikowania.

Accreo

[RAPORT] KORONAWIRUS – podatki, prawo pracy, biznes

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

REKLAMA

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

Każdy ma jakiś talent – jak go rozpoznać u siebie i pracowników?

Ludzie i ich talenty są jak elementy puzzli, dopiero gdy zostaną umieszczone we właściwym miejscu, ujawnia się pełny obraz potencjału jednostki i zespołu. W organizacji kluczową rolą menedżera jest identyfikacja i rozwój tych wyjątkowych predyspozycji, co wymaga zarówno obserwacji, jak i metodologicznego podejścia.

REKLAMA