REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rośnie popularność e-deklaracji

Wyślij PIT-a przez internet. Ministerstwo Finansów informuje, że w styczniu 2012 r. podatnicy przesłali ponad milion elektronicznych deklaracji podatkowych. To o 30% więcej niż w styczniu 2011 r..

Od dziś wyższa składka rentowa

Od dziś, tj. 1 lutego 2012, zmienia się wysokość składki rentowej. Wzrost uderzy w przedsiębiorców.

Elektroniczne zamówienia przyniosły oszczędności

Urząd Zamówień Publicznych opublikował dane statystyczne odnoszące się do licytacji oraz aukcji elektronicznych na platformach UZP. E-zamówienia przyniosły oszczędności.

Kryzys? Nie. Polacy nadal kupują

W grudniu 2011 roku sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 8,6 proc. proc. - podał GUS. Polacy zrobili w grudniu jeszcze większe zakupy niż w 2010 roku.

REKLAMA

Eksporterzy zacierają ręce

Niemcy kupią więcej polskich produktów. IFO (indeks niemieckich nastrojów gospodarczych) wzrósł bardziej niż się spodziewano.

Kwotowa waloryzacja emerytur trafi do Trybunału

Prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy, która wprowadza kwotową waloryzację emerytur i rent w 2012 roku. Po podpisaniu została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego.

ACTA zaszkodzi firmom

ACTA zahamuje rozwój gospodarki internetowej oraz negatywnie wpłynie na małe firmy - uważają eksperci PKPP Lewiatan.

Polacy chcą zmienić pracę

66 proc. pracowników zastanawia się nad zmianą pracy. 40% badanych widzi siebie w obecnym miejscu zatrudnienia, ale za 5 lat – wynika z badania "Poszukiwanie pracy poprzez social media”

REKLAMA

Znamy wysokość składki zdrowotnej na 2012 rok

Składka zdrowotna w 2012 roku wyniesie co najmniej 254,55 zł. To w sumie podwyżka o 133,92 zł w skali roku.

Małe firmy szansą na wyjście z kryzysu

Małe i średnie firmy dają 85 proc. nowych miejsc pracy - wynika z badania Komisji Europejskiej (KE) nt. wkładu MŚP w tworzenie nowych etatów.

Lewiatan: Projektem zmian Prawa zamówień publicznych jesteśmy rozczarowani

Wykluczenie wykonawcy, wpis wykonawców na tzw. „czarną listę" oraz brak zmian w zakresie zatrzymania wadium to punkty zapalne nowego projektu zmian w Prawie zamówień publicznych.

Inflacja w grudniu 2011

Inflacja w grudniu 2011 roku osiągnęła poziom 4,6 proc.

Kryzys będzie łagodny

Spowolnienie gospodarcze będzie miało łagodny przebieg - uważają eksperci PKPP Lewiatan. Dlaczego?

Akcja fiskusa "Weź paragon" rusza 16 stycznia 2012 r.

Jeżeli zaczynają się wakacje lub ferie zimowe możemy być pewni, że w ślad za urlopowiczami ruszą do kurortów zastępy kontrolerów skarbowych. Teraz podczas ferii zimowych będą przypominać o obowiązku sprzedawców, jakim jest wydawanie paragonów przy każdej transakcji i sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych. Kampania informacyjna i kontrole odbędą się w całym kraju ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości turystycznych.

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Eksperci jako przyczynę zachowania RPP wskazują obawy przed kryzysem.

Emerytury mundurowe 2012 - zmiany

Emerytury mundurowe w 2012 roku najprawdopodobniej czekają zmiany. Policjanci i żołnierze przepracują 25 lat, a nie jak dotychczas 15.

W grudniu wzrosło bezrobocie

Bezrobocie na koniec grudnia wzrosło o 0,4 pkt proc. Wynosi 12,5 proc.

Ustawa refundacyjna - refundacja leków do korekty

Przedstawiciele organizacji zrzeszających lekarzy spotkali się z rządem. Trzygodzinna rozmowa toczyła się wokół zasad refundacji leków. Premier Donald Tusk zapowiedział, że istota ustawy refundacyjnej jest nie do ruszenia, ale że zasady refundacji mogą być poddane korekcie.

Składka zdrowotna rolników prowadzących działy specjalne w 2012 roku

KRUS informuje, że 135 zł wynosi od 1 stycznia 2012 r. najniższa miesięczna składka zdrowotna dla rolników opłacających ją od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Ubezpieczenia zdrowotne rolników 2012

4 stycznia 2012 r. rząd przyjął projekt ustawy regulującej system opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Składka za ubezpieczenie zdrowotne tych osób będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym.

Podatek Belki od każdego grosza odsetek

Waloryzacja kwotowa rent i emerytur

Rząd potwierdził zapowiedzi dotyczące waloryzacji kwotowej rent i emerytur. Emeryci i renciści otrzymają po 71 zł więcej.

Zmiany w podatkach 2012 - plany rządu

W przyjętym przez rząd harmonogramie prac na 2012 rok znalazły się m.in. dość liczne i ważne kwestie podatkowe.

Jaki będzie 2012 rok dla firm?

Poważny kryzys czy tymczasowy spadek popytu? Co ze strefą euro? Eksperci Pracodawców RP prognozują jaki będzie rok 2012 dla przedsiębiorców.

Kogo szukały firmy w 2011 roku? - podsumowanie

Poprzednia fala kryzysu nie zamroziła rynku pracy. Wśród ofert pracy nadal znajdują się branże, w których to pracownicy dyktują warunki. O jakich zawodach mowa?

PKB w 2012 roku wzrośnie tylko o 3%?

Mniej inwestycji i spadek konsumpcji - takie będą przyczyny obniżenia wzrostu PKB w 2012 roku do 3 proc. według PKPP Lewiatan.

Firmy nie chcą eksportować

Ponad połowa małych i średnich firm (56,6 proc.) nie korzysta z ułatwień wspólnego rynku Unii Europejskiej - wynika z badania PKPP Lewiatan.

Ponad połowa firm inwestuje w innowacje

W 2012 roku ponad 55 proc. małych i średnich firm zainwestuje w innowacje - wynika z badań PKPP Lewiatan.

Dostęp do międzynarodowego rynku zamówień publicznych dla polskich firm

Zakończyły się negocjacje Światowej Organizacji Handlu dotyczące pogłębienia dostępu do rynku zamówień publicznych. Trwające 12 lat rozmowy powiększą dostęp do międzynarodowego rynku zamówień publicznych dla polskich firm.

Znamy składki ZUS na 2012 rok

Składki ZUS w 2012 roku wzrosną o 873,24 zł w skali roku. Do ZUS-u przedsiębiorca będzie miesięcznie przelewał co najmniej o 72,77 zł więcej niż dotychczas. Od lutego 2012 wzrośnie też o 2 pkt. proc. składka rentowa.

Firmy odczują podwyższenie składki rentowej

Podwyższenie składki rentowej od 1 lutego 2012 roku będzie miało negatywny wpływ na firmy - wynika z badania przeprowadzonego przez PKPP Lewiatan wśród małych i średnich firm.

W listopadzie wzrosło zatrudnienie!

Pomimo niestabilnej sytuacji gospodarczej w państwach Unii Europejskiej, w Polsce wzrosło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Kredyt konsumencki na nowych zasadach

Od 18 grudnia banki są zobowiązane do rzetelnego informowania klientów o kosztach udzielonego kredytu. W niedzielę weszła w życie nowelizacja Ustawy o kredycie konsumenckim.

Zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę

Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej poinformował, że większość inwestycji będzie rozpoczynana na podstawie zgłoszenia zamiast pozwolenia na budowę.

Firmy odkładają na czarną godzinę

Depozyty firm wzrosły w listopadzie aż o 6,9 proc. Podobnie kredyty - o 3,9 proc. - podał NBP.

Gwałtownie wzrosły ceny

O 4,8 proc. wzrosła inflacja w listopadzie w stosunku do ubiegłego roku. W październiku było to tylko 4,3 proc. - podał GUS.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w dół

Listopad przyniósł spadek Indeksu Biznesu PKPP Lewiatan. Wartość roczna obniżyła się o dwa punkty do 46 pkt, a kwartalna o trzy - do 45 pkt. To najsłabszy wynik od początku roku. Co to oznacza dla polskich firm?

Nadchodzi europatent

Rada UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie patentu europejskiego, czyli jednolitego systemu ochrony patentowej dla całej Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość korzystania ze wspólnego systemu ochrony wynalazków. Spory będzie rozstrzygał Jednolity Sąd Patentowy.

Waloryzacja emerytur

Co najmniej 68 zł podwyżki dla wszystkich emerytów. Od 1 marca świadczenia emerytalne wzrosną z uwagi na waloryzację.

Co dalej ze strefą euro?

Dwudniowy szczyt Rady Europejskiej zakończył się porozumieniem ws. nowego paktu fiskalnego wzmacniającego strefę euro.

Umowy śmieciowe bo prawo nieelastyczne

Większa elastyczność prawa może pomóc w zmniejszeniu ilości umów śmieciowych. Nowe rozwiązania pomogą w rozwoju sektora MŚP.

Składka rentowa 2012 - podwyżka od 1 lutego

Już od 1 lutego pracodawcy zapłacą podwyższoną o 2 pkt proc. składkę rentową – rząd przyjął 16 grudnia projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. To raczej kiepski prezent gwiazdkowy rządu dla firm.

Firmy będą zatrudniać w kryzysie

W kryzysie nie będzie redukcji. Wręcz przeciwnie. Więcej firm planuje zatrudnienia niż redukcje - wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Randstad.

Firmy gotowe na kryzys?

Sektor MŚP jest gotowy na nadejście kryzysu. Pomimo pesymizmu jaki ogarnął mikro, małe i średnie firmy, przedsiębiorcy są gotowi na inwestycje - wynika z badań prowadzonych przez Instytut KerallaResearch.

Unia fiskalna w Europie?

Europejscy przedsiębiorcy popierają pomysł utworzenia unii fiskalnej dla krajów członkowskich. Zmiany miałyby zapewnić dyscyplinę w finansach publicznych.

Konsument szybciej pokłóci się z przedsiębiorcą

Komisja Europejska przedstawiła pakiet wniosków ustawodawczych gwarantujących, że konsumenci państw UE będą mogli rozwiązywać konflikty z przedsiębiorcami bez wchodzenia na drogę sądową.

Polska znów zieloną wyspą

W III kwartale 2011 wzrost gospodarczy wyniósł 4,2 proc. - poinformował GUS.

Zwolnienia w firmach to ostateczność

Polskie firmy wolą optymalizować koszty bez zmian kadrowych - wynika z raportu KPMG. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza nie musi wiązać się ze zwolnieniami.

Firmy wezmą 100 mld złotych

Duże i średnie firmy zanotowały po dziewięciu miesiącach 2011 r. bardzo dobre wyniki finansowe. Wynik finansowy netto wzrósł o ponad 11 mld zł w stosunku analogicznego okresu w 2010 r. - podał GUS.

Konsumpcja zabije kryzys wśród firm

Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku br. o 4,1 proc. wobec września i 11,2 proc. w ujęciu rocznym - poinformował GUS. Czy wzrost konsumpcji ochroni Polskę przed kryzysem?

REKLAMA