reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kryzys? Nie. Polacy nadal kupują

Kryzys? Nie. Polacy nadal kupują

W grudniu 2011 roku sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 8,6 proc. proc. - podał GUS. Polacy zrobili w grudniu jeszcze większe zakupy niż w 2010 roku.

„To co prawda wynik poniżej oczekiwań, ale jak na ciągłe informowanie Polaków o tym, że gospodarkę czeka kryzys, wynik niezły" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Tym bardziej, że w dużej mierze sprawcą nieco niższej od oczekiwań dynamiki sprzedaży detalicznej jest sprzedaż samochodów, która od trzech miesięcy wyraźnie maleje.

Ciekawie również zachowała się w grudniu sprzedaż żywności, która wzrosła r/r (w cenach bieżących) w niewielkim stopniu. Wyniki sprzedaży detalicznej w pozostałych rodzajach działalności pokazują jednak, że Polacy zmienili nieco strukturę zakupów - mniej niż w 2010 r. r/r wzrosła sprzedaż dóbr trwałego użytku (meble, sprzęt RTV i AGD), w większym stopniu sprzedaż kosmetyków i farmaceutyków, a także sprzedaż książek i w wyspecjalizowanych sklepach, a przede wszystkim tzw. pozostała sprzedaż detaliczna. Zmiana ta sugeruje jednak, że konsumenci ostrożnie wydają pieniądze. Zwiększając wydatki, bardziej skłonni są jednak do zakupów „drobniejszych", niż do „dużych". Stąd zapewne spadek sprzedaży samochodów, a także nieco niższe niż w 2010 r. tempo wzrostu wydatków na dobra trwałego użytku.

Polecamy: Polacy chcą zmienić pracę

Jeżeli ta zmiana się utrzyma, wzrost sprzedaży detalicznej w 2012 r. będzie nieco niższy, a przede wszystkim zmieni się jej struktura, co przedsiębiorcy powinni wziąć pod uwagę. Tym bardziej, że na decyzje konsumentów w 2012 r. będzie miała ciągle wpływ sytuacja zewnętrzna - to, w jakim stopniu będzie ona niepokoiła polskich konsumentów. A także tempo wzrostu gospodarczego u naszych największych partnerów handlowych. Ale najwięcej będzie zależało od tego, co wydarzy się na naszym rynku pracy - czy uda się utrzymać na nim stabilność" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W grudniu 2011 roku sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 8,6 proc. proc.
W grudniu 2011 roku sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym wzrosła o 8,6 proc. proc.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama