0,3% PIT na Kościoły i związki wyznaniowe?
REKLAMA
REKLAMA
- To początek dyskusji o finansowaniu kościołów i związków wyznaniowych - powiedział minister Michał Boni po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
REKLAMA
Na spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski minister przedstawił m.in. propozycje rządu w sprawie usamodzielnienia płatności składek duchownych za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zgodnie z propozycją kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe.
Rząd zaproponował również możliwość przeznaczania przez obywateli 0,3% podatku PIT na realizację misji kościołów i związków wyznaniowych obok już istniejącego systemu przekazywania 1% PIT na opp.
Według szacunków rządu suma przekazywanego przez obywateli podatku rocznego może osiągnąć kwotę ok. 100 mln zł rocznie, co odpowiada dotychczasowym wydatkom państwa na te cele.
System ten może zacząć funkcjonować od początku 2013 roku. Jednocześnie Fundusz Kościelny przestałby istnieć.
Nowelizacja ustawy o PIT miałaby na celu:
REKLAMA
1. zobowiązanie organów rentowych dokonujących rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłacanych emerytur i rent, rent strukturalnych, rent socjalnych, świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, do uwzględnienia, na wniosek podatnika, odpisu kwoty 0,3% PIT należnego na rzecz wskazanego przez podatnika Kościoła lub innego związku wyznaniowego,
2. zapewnienie, w związku z projektowanym rozwiązaniem zawartym w pkt 1, możliwości zmiany przez podatnika informacji dotyczących przekazania kwoty 0,3% PIT należnego i samodzielnego złożenia zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym,
3. zobowiązanie naczelnika urzędu skarbowego właściwego miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego do przekazania, na wniosek podatnika, na rzecz Kościoła lub innego związku wyznaniowego, wybranego przez podatnika z wykazu kościołów i innych związków wyznaniowych kwoty w wysokości 0,3% PIT należnego,
4. określenie warunków i terminów przekazania 0,3% PIT należnego, analogicznych jak przy przekazaniu 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego,
5. wprowadzenie upoważnienia ustawowego dla ministra finansów do określenia wzoru wniosku o przekazanie kwoty 0,3% podatku należnego na rzecz wskazanego przez podatnika Kościoła lub innego związku wyznaniowego,
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
- Wyrażam pełną wolę i otwartość do porozumienia, ale to nie oznacza, że nie mamy też determinacji - mówił Michał Boni.
Minister ocenił jako nadrzędny cel uporządkowanie spraw emerytalnych i stworzenie powszechnego modelu dla wszystkich grup. Zadeklarował także, że nadrzędność systemowa jest istotniejsza niż kwestie finansowe.
Minister zaproponował, żeby projekt został zaopiniowany przez kościoły i związki wyznaniowe w ciągu 30 dni.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk wyraził stanowisko episkopatu, że nie jest możliwa likwidacja Funduszu Kościelnego - co najwyżej jego przekształcenie.
Natomiast nie wykluczył aprobaty dla wprowadzenia możliwości przeznaczania 0,3% PIT na działalność Kościołów i związków wyznaniowych. "To musi być przedyskutowane, obliczone i uzgodnione" - powiedział.
Zmiany te mają być też omawiane w zespole ds. finansowych przy komisji konkordatowej.
Źródła: KPRM, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.