REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

0,3% PIT na Kościoły i związki wyznaniowe?

podatek kościelny, 0,3% PIT na Kościół; Fundusz Kościelny
podatek kościelny, 0,3% PIT na Kościół; Fundusz Kościelny

REKLAMA

REKLAMA

Przekazywanie 0,3% podatku PIT na Kościoły i związki wyznaniowe, samodzielne uiszczanie przez te instytucje składek duchownych na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, likwidacja Funduszu Kościelnego. To najważniejsze propozycje rządu przedstawione na spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski 15 marca 2012 r. przez ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego.

- To początek dyskusji o finansowaniu kościołów i związków wyznaniowych - powiedział minister Michał Boni po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

REKLAMA

Na spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski minister przedstawił m.in. propozycje rządu w sprawie usamodzielnienia płatności składek duchownych za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zgodnie z propozycją kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe.

Rząd zaproponował również możliwość przeznaczania przez obywateli 0,3% podatku PIT na realizację misji kościołów i związków wyznaniowych obok już istniejącego systemu przekazywania 1% PIT na opp.

Według szacunków rządu suma przekazywanego przez obywateli podatku rocznego może osiągnąć kwotę ok. 100 mln zł rocznie, co odpowiada dotychczasowym wydatkom państwa na te cele.

System ten może zacząć funkcjonować od początku 2013 roku. Jednocześnie Fundusz Kościelny przestałby istnieć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja ustawy o PIT miałaby na celu:

REKLAMA

1. zobowiązanie organów rentowych dokonujących rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłacanych emerytur i rent, rent strukturalnych, rent socjalnych, świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, do uwzględnienia, na wniosek podatnika, odpisu kwoty 0,3% PIT należnego na rzecz wskazanego przez podatnika  Kościoła lub innego związku wyznaniowego,

2. zapewnienie, w związku z projektowanym rozwiązaniem zawartym w pkt 1, możliwości zmiany przez podatnika informacji dotyczących przekazania kwoty 0,3% PIT należnego i samodzielnego złożenia zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym,

3. zobowiązanie naczelnika urzędu skarbowego właściwego miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego do przekazania, na wniosek podatnika, na rzecz  Kościoła lub innego związku  wyznaniowego, wybranego przez podatnika z wykazu kościołów i innych związków wyznaniowych kwoty w wysokości 0,3% PIT należnego,

4. określenie warunków i terminów przekazania 0,3% PIT należnego, analogicznych jak przy przekazaniu 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego,

5. wprowadzenie upoważnienia ustawowego dla ministra finansów do określenia wzoru wniosku o przekazanie kwoty 0,3% podatku należnego na rzecz wskazanego przez podatnika Kościoła lub innego związku wyznaniowego,

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach


- Wyrażam pełną wolę i otwartość do porozumienia, ale to nie oznacza, że nie mamy też determinacji - mówił Michał Boni.

Minister ocenił jako nadrzędny cel uporządkowanie spraw emerytalnych i stworzenie powszechnego modelu dla wszystkich grup. Zadeklarował także, że nadrzędność systemowa jest istotniejsza niż kwestie finansowe.

Minister zaproponował, żeby projekt został zaopiniowany przez kościoły i związki wyznaniowe w ciągu 30 dni.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk wyraził stanowisko episkopatu, że nie jest możliwa likwidacja Funduszu Kościelnego - co najwyżej jego przekształcenie.

Natomiast nie wykluczył aprobaty dla  wprowadzenia możliwości przeznaczania 0,3% PIT  na działalność Kościołów i związków wyznaniowych. "To musi być przedyskutowane, obliczone i uzgodnione" - powiedział.

Zmiany te mają być też omawiane w zespole ds. finansowych przy komisji konkordatowej.

Źródła: KPRM, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA