Przedsiębiorca składa oświadczenie zamiast zaświadczenia
REKLAMA
REKLAMA
Resort gospodarki przypomina, że od 1 lipca 2011 r. przedsiębiorcy i obywatele mogą składać oświadczenia albo dostarczać zaświadczenia. Sami możemy wybrać, jaka forma jest dla nas lepsza.
REKLAMA
Wprowadzenie oświadczeń w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej jest wyrazem zaufania administracji do obywateli i przedsiębiorców. Jest to także kolejny krok Ministerstwa Gospodarki podjęty na rzecz upraszczania procedur administracyjnych związanych z prowadzeniem firmy.
Polecamy: Ułatwienia dla przedsiębiorców w 2012 roku
Ustawa pozostawia obywatelowi i przedsiębiorcy wybór. Może on złożyć oświadczenie albo dostarczyć zaświadczenie. Pamiętać należy, że oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Urzędy mają prawo weryfikować treści zapisane w oświadczeniu, w przypadku, gdy podejrzewają, że dokument zawiera nieprawdę.
Jednak, gdy składający nie będzie pewny stanu faktycznego lub prawnego może dostarczać zaświadczenia.
Obecnie urzędy mogą pozyskać jak najwięcej informacji elektronicznie lub od innych organów administracji. Najważniejsze rejestry, tj. rejestr przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) i Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) są od początku 2012 r. ogólnodostępne w Internecie. Elektronicznie, wg numeru KW, można też przeglądać Księgi Wieczyste.
Źródło: MG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.