REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli UODO

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli UODO. / fot. Shutterstock
Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli UODO. / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do warunków formalnych wszczęcia kontroli w świetle ustawy o ochronie danych osobowych należy upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Kto wystawia upoważnienie i co powinno zawierać?

Warunki formalne wszczęcia kontroli

Ustawa o ochronie danych osobowych

REKLAMA

Art. 81. [UPOWAŻNIENIE DO PRZEPROWADZENIA KONTROLI]

1.  Kontrolę przeprowadza się po okazaniu imiennego upoważnienia wraz z legitymacją służbową, a w przypadku kontrolującego, o którym mowa w art. 79 ust. 1 pkt 2, po okazaniu imiennego upoważnienia wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

2.  Imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli zawiera:

1)  wskazanie podstawy prawnej przeprowadzenia kontroli;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2)  oznaczenie organu;

3)  imię i nazwisko, stanowisko służbowe kontrolującego oraz numer legitymacji służbowej, a w przypadku kontrolującego, o którym mowa w art. 79 ust. 1 pkt 2, imię i nazwisko oraz numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;

4)  określenie zakresu przedmiotowego kontroli;

5)  oznaczenie kontrolowanego;

6)  wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia czynności kontrolnych;

7)  podpis Prezesa Urzędu;

8)  pouczenie kontrolowanego o jego prawach i obowiązkach;

9)  datę i miejsce jego wystawienia.

Upoważnienie do wszczęcia kontroli powinno być imienne, tzn. obejmujące konkretną, wskazaną z imienia i nazwiska osobę.

PYTANIE DO EKSPERTA

REKLAMA

W upoważnieniu nie została wskazana konkretna osoba uprawniona do przeprowadzenia kontroli. Znalazło się w nim wyłącznie stanowisko służbowe osoby, która miałaby dokonać czynności kontrolnych. Reszta danych, w tym określenie podmiotu kontrolowanego, jest prawidłowa. Kontrolujący przedstawił legitymację, z której wynika, że rzeczywiście jest zatrudniony w PUODO na wymienionym w upoważnieniu stanowisku. Czy w takiej sytuacji kontrolowany ma obowiązek wpuszczenia kontrolującego na swój teren? 

W takiej sytuacji brak będzie podstaw do odmowy dopuszczenia kontrolujących do wszczęcia kontroli. Mimo to przed wpuszczeniem ich na teren kontrolowanego rekomendowalibyśmy kontakt z biurem PUODO w celu weryfikacji tożsamości kontrolujących i zapewnienia, że są legitymowani do przeprowadzenia tej konkretnej kontroli. 

Upoważnienie uprawniające do przeprowadzenia kontroli powinno zawierać:

a) wskazanie podstawy prawnej przeprowadzenia kontroli;

b) oznaczenie organu (PUODO lub innego organu nadzorczego państwa członkowskiego UE);

c) imię i nazwisko, stanowisko służbowe kontrolującego oraz numer legitymacji służbowej, a w przypadku prowadzenia wspólnych operacji organów nadzorczych – imię, nazwisko oraz numer dokumentu potwierdzającego tożsamość członka lub pracownika innego organu nadzorczego państwa członkowskiego Unii Europejskiej;

d) określenie zakresu przedmiotowego kontroli;

e) oznaczenie kontrolowanego;

f) wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia czynności kontrolnych;

g) podpis prezesa urzędu;

h) pouczenie kontrolowanego o jego prawach i obowiązkach;

i) datę i miejsce jego wystawienia.

REKLAMA

Aktualnie obowiązująca ustawa o ochronie danych osobowych z 10 maja 2018 r. w przeciwieństwie do swojego odpowiednika z 29 sierpnia 1997 r. nie zawiera upoważnienia do uregulowania w drodze rozporządzenia treści imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.

Wyłącznie informacyjnie poniżej zamieszczamy wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, jakie wystawiał GIODO przed 25 maja 2018 r.
Najprawdopodobniej upoważnienia wystawiane przez PUODO nie będą diametralnie odbiegały od treści i formy poprzednich dokumentów – z zastrzeżeniem aktualizacji podstaw prawnych i praw podmiotów kontrolowanych.

WZÓR. UPOWAŻNIENIE IMIENNE

…………..…………………………………………………….....      

(pieczęć podłużna Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych)

L.dz. ......................

Na podstawie art. 12 pkt 1 i 2 w związku z art. 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926  i Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 25, poz. 219 i Nr 33, poz. 285, z 2006 r.  Nr 104, poz. 708 i 711, z 2007 r. Nr 165, poz. 1170 i Nr 176, poz. 1238 oraz z 2010 r. Nr 41, poz. 233, Nr 182, poz. 1228 i Nr 229, poz. 1497)

upoważniam

Panią/Pana ......................................................................................................... (imię i nazwisko inspektora) stanowisko służbowe .................................. nr legitymacji służbowej .................... do przeprowadzenia kontroli: ........................................................................................................................... ........................................................................................................................... (określenie: podmiotu objętego kontrolą albo zbioru danych, albo miejsca poddawanego kontroli) w zakresie: ........................................................................................................................... ........................................................................................................................... (określenie zakresu przedmiotowego kontroli)

Data rozpoczęcia kontroli: ................................................................................

Przewidywany termin zakończenia kontroli: ...................................................

Upoważnienie jest ważne jedynie z równoczesnym okazaniem legitymacji służbowej.

…………………………………………...........................……..

(miejsce i data wystawienia upoważnienia)
pieczęć urzędowa

……..………………………………………………….....................................

(podpis Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych)

Artykuł niniejszy jest fragmentem publikacji: RODO Jak przygotować się do kontroli

RODO jak przygotować się do kontroli

RODO. Jak przygotować się do kontroli

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA