REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli UODO

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli UODO. / fot. Shutterstock
Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli UODO. / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do warunków formalnych wszczęcia kontroli w świetle ustawy o ochronie danych osobowych należy upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Kto wystawia upoważnienie i co powinno zawierać?

Warunki formalne wszczęcia kontroli

Ustawa o ochronie danych osobowych

REKLAMA

Art. 81. [UPOWAŻNIENIE DO PRZEPROWADZENIA KONTROLI]

1.  Kontrolę przeprowadza się po okazaniu imiennego upoważnienia wraz z legitymacją służbową, a w przypadku kontrolującego, o którym mowa w art. 79 ust. 1 pkt 2, po okazaniu imiennego upoważnienia wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

2.  Imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli zawiera:

1)  wskazanie podstawy prawnej przeprowadzenia kontroli;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2)  oznaczenie organu;

3)  imię i nazwisko, stanowisko służbowe kontrolującego oraz numer legitymacji służbowej, a w przypadku kontrolującego, o którym mowa w art. 79 ust. 1 pkt 2, imię i nazwisko oraz numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;

4)  określenie zakresu przedmiotowego kontroli;

5)  oznaczenie kontrolowanego;

6)  wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia czynności kontrolnych;

7)  podpis Prezesa Urzędu;

8)  pouczenie kontrolowanego o jego prawach i obowiązkach;

9)  datę i miejsce jego wystawienia.

Upoważnienie do wszczęcia kontroli powinno być imienne, tzn. obejmujące konkretną, wskazaną z imienia i nazwiska osobę.

PYTANIE DO EKSPERTA

REKLAMA

W upoważnieniu nie została wskazana konkretna osoba uprawniona do przeprowadzenia kontroli. Znalazło się w nim wyłącznie stanowisko służbowe osoby, która miałaby dokonać czynności kontrolnych. Reszta danych, w tym określenie podmiotu kontrolowanego, jest prawidłowa. Kontrolujący przedstawił legitymację, z której wynika, że rzeczywiście jest zatrudniony w PUODO na wymienionym w upoważnieniu stanowisku. Czy w takiej sytuacji kontrolowany ma obowiązek wpuszczenia kontrolującego na swój teren? 

W takiej sytuacji brak będzie podstaw do odmowy dopuszczenia kontrolujących do wszczęcia kontroli. Mimo to przed wpuszczeniem ich na teren kontrolowanego rekomendowalibyśmy kontakt z biurem PUODO w celu weryfikacji tożsamości kontrolujących i zapewnienia, że są legitymowani do przeprowadzenia tej konkretnej kontroli. 

Upoważnienie uprawniające do przeprowadzenia kontroli powinno zawierać:

a) wskazanie podstawy prawnej przeprowadzenia kontroli;

b) oznaczenie organu (PUODO lub innego organu nadzorczego państwa członkowskiego UE);

c) imię i nazwisko, stanowisko służbowe kontrolującego oraz numer legitymacji służbowej, a w przypadku prowadzenia wspólnych operacji organów nadzorczych – imię, nazwisko oraz numer dokumentu potwierdzającego tożsamość członka lub pracownika innego organu nadzorczego państwa członkowskiego Unii Europejskiej;

d) określenie zakresu przedmiotowego kontroli;

e) oznaczenie kontrolowanego;

f) wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia czynności kontrolnych;

g) podpis prezesa urzędu;

h) pouczenie kontrolowanego o jego prawach i obowiązkach;

i) datę i miejsce jego wystawienia.

REKLAMA

Aktualnie obowiązująca ustawa o ochronie danych osobowych z 10 maja 2018 r. w przeciwieństwie do swojego odpowiednika z 29 sierpnia 1997 r. nie zawiera upoważnienia do uregulowania w drodze rozporządzenia treści imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.

Wyłącznie informacyjnie poniżej zamieszczamy wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, jakie wystawiał GIODO przed 25 maja 2018 r.
Najprawdopodobniej upoważnienia wystawiane przez PUODO nie będą diametralnie odbiegały od treści i formy poprzednich dokumentów – z zastrzeżeniem aktualizacji podstaw prawnych i praw podmiotów kontrolowanych.

WZÓR. UPOWAŻNIENIE IMIENNE

…………..…………………………………………………….....      

(pieczęć podłużna Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych)

L.dz. ......................

Na podstawie art. 12 pkt 1 i 2 w związku z art. 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926  i Nr 153, poz. 1271, z 2004 r. Nr 25, poz. 219 i Nr 33, poz. 285, z 2006 r.  Nr 104, poz. 708 i 711, z 2007 r. Nr 165, poz. 1170 i Nr 176, poz. 1238 oraz z 2010 r. Nr 41, poz. 233, Nr 182, poz. 1228 i Nr 229, poz. 1497)

upoważniam

Panią/Pana ......................................................................................................... (imię i nazwisko inspektora) stanowisko służbowe .................................. nr legitymacji służbowej .................... do przeprowadzenia kontroli: ........................................................................................................................... ........................................................................................................................... (określenie: podmiotu objętego kontrolą albo zbioru danych, albo miejsca poddawanego kontroli) w zakresie: ........................................................................................................................... ........................................................................................................................... (określenie zakresu przedmiotowego kontroli)

Data rozpoczęcia kontroli: ................................................................................

Przewidywany termin zakończenia kontroli: ...................................................

Upoważnienie jest ważne jedynie z równoczesnym okazaniem legitymacji służbowej.

…………………………………………...........................……..

(miejsce i data wystawienia upoważnienia)
pieczęć urzędowa

……..………………………………………………….....................................

(podpis Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych)

Artykuł niniejszy jest fragmentem publikacji: RODO Jak przygotować się do kontroli

RODO jak przygotować się do kontroli

RODO. Jak przygotować się do kontroli

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA