REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Compliance - Jak za darmo sprawdzić kontrahenta?

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Compliance - Jak za darmo sprawdzić kontrahenta?
Compliance - Jak za darmo sprawdzić kontrahenta?

REKLAMA

REKLAMA

Zawsze warto sprawdzić wiarygodność kontrahenta np. by nie paść ofiarą oszustwa. Dlatego każdy przedsiębiorca zadaje sobie lub powinien zadawać przedstawione w artykule pytania.

Skąd mogę legalnie i za darmo czerpać wiedzę o moim kontrahencie wpisanym do CEIDG?

Jeżeli nasz kontrahent prowadzi działalność na podstawie wpisu do CEIDG możemy go sprawdzić na stronie CEIDG.

REKLAMA

W ten sposób poznamy m.in. Numer NIP, REGON, dane adresowe, datę rozpoczęcia działalności, datę zawieszenia, wznowienia lub zaprzestania, kody PKD itd.

Przypominam na marginesie, że od ponad roku dane osobowe w CEIDG nie są wyłączone z reżimu ochrony danych osobowych. Więc sprawdzać można ale z głową bo RODO.

Skąd mogę legalnie i za darmo czerpać wiedzę o moim kontrahencie wpisanym do KRS?

Jeżeli nasz kontrahent jest wpisany w KRS to po pierwsze polecam sprawdzić wpisy w e-KRS.

Odpis aktualny da nam podstawową wiedzę o podmiocie, tj. m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. data rejestracji Spółki
  2. dane adresowe
  3. Nr NIP i REGON
  4. wysokość kapitału i dane wspólników
  5. skład personalny organów Spółki
  6. Czy wszczęto postępowanie upadłościowe, układowe, restrukturyzacyjne, naprawcze lub likwidacyjne.

Odpis pełny pozwoli spojrzeć w przeszłość i poznać m.in. jakie i kiedy były zmiany właścicielskie, umowy/aktu założycielskiego itd. Powinno wzbudzić naszą czujność jeżeli np. w ostatnim czasie zmienili się wspólnicy i skład organów podmiotu.

Poza tym warto zajrzeć też do Rejestru Dłużników niewypłacalnych.

Oczywiście istnieje ryzyko, że wpis będzie nie aktualny lub będziemy musieli pogrzebać głębiej. Wtedy trzeba zamówić akta danego podmiotu, np. spółki SA we właściwym KRS i pofatygować się do czytelni akt.

Czy można legalnie i za darmo przejrzeć sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności spółek handlowych?

REKLAMA

W jednej z zakładek e-KRS możemy sprawdzić czy zostało złożone sprawozdanie finansowe. Niestety odkąd wprowadzono format xml jest to trochę utrudnione ale i tak można się paru rzeczy dowiedzieć. Natomiast sprawozdania z działalności są w PDF i łatwo można je otworzyć i przeczytać.

Chciałbym zwrócić uwagę, że nie złożenie przez podmiot sprawozdania finansowego powinien być dla nas sygnałem ostrzegającym. Oczywiście sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności trzeba umieć czytać i analizować. Jeżeli nie potrafisz to skorzystaj z pomocy specjalisty.

Jak możemy sprawdzić czy nasz kontrahent jest płatnikiem VAT?

Jeżeli nasz kontrahent jest płatnikiem VAT to sprawdzimy to w serwisie Ministerstwa Finansów. Przy okazji sprawdzimy na jaki rachunek powinniśmy zapłacić by uniknąć problemów.

Natomiast jeżeli to podmiot z UE, sprawdzimy jego NIP na stronie VIES.

Jak możemy za darmo sprawdzić nieruchomość?

Do sprawdzania nieruchomości polecam:

  1. przeglądarkę e-ksiąg wieczystych
  2. rządowy portal map geodezyjnych lub prywatny portal map geodezyjnych oparty na publicznych otwartych danych
  3. GOOGLE MAPS - Warto np. czasami sobie popatrzeć czy te hale naprawdę istnieją lub co jest obok danej nieruchomości.

Skąd jeszcze można czerpać wiedzę o kontrahencie?

Jeżeli kontrahent prowadzi stronę firmową lub bloga, to warto go przejrzeć i poczytać. Oczywiście poza tym mamy do pomocy np. Wyszukiwarkę GOOGLE . Google bywa prawdziwą kopalnią informacji. Oczywiście trzeba do nich podchodzić z głową.

Oczywiście jeżeli jakiegoś podmiotu nie ma w Internecie to nie oznacza, że w rzeczywistości też go nie ma. Z drugiej strony czasami podmiot jest w internecie a w rzeczywistości go nie ma.

Czy są jeszcze inne źródła informacji?

Oczywiście niniejszy post nie wymienia wszystkich możliwości i źródeł pozyskiwania legalnie i za darmo informacji o kontrahencie. Nie wspomniałem choćby o Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

W niniejszym poście wskazuję tylko podstawowe i darmowe źródła informacji. Nie omawiam płatnych źródeł informacji.

Co jeszcze muszę zrobić by zweryfikować kontrahenta?

Znalezienie informacji o kontrahencie to tylko pierwszy krok. Informacje trzeba jeszcze m.in. zweryfikować, przeanalizować i wyciągnąć wnioski. No ale to już inna historia.

Już na zakończenie, chciałbym tylko podkreślić, że sprawdzając kontrahenta, pamiętajmy żeby zachować równowagę. Brak zaufania nie pozwoli nam prowadzić biznesu. Zbyt duże zaufanie może nas drogo kosztować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA